vytisknout velikost písma Elektrické autá Škoda: Crossover, SUV, Felicia a 110 R

Škoda už chystá svoje prvé elektrické aut. Využijú spoločné koncernové diely a platformy. Česká automobilka má napriek tomu pri vývoji určitú autonómiu. Najprv dorazí plug-in hybridný Superb. Samozrejme sa ďalej pracuje na konvenčných modeloch.
Elektrické autá Škoda: Crossover, SUV, Felicia a 110 R

Budúci rok by sa mala predstaviť prvá sériovo vyrábaná a oficiálne predávaná Škoda s nejakou formou elektrického pohonu. Bude to Škoda Superb s plug-in hybridným pohonom, ktorý využije rovnakú techniku ​​ako už predávaný Passat. Tým ale elektrifikácia nekončí a vo fronte sú už ďalšie modely, dokonca aj plne elektrické.

Britský magazín Autoexpress získal informácie, že Škoda pripravuje plne elektrický hatchback, elektrické kupé-SUV a dokonca snáď aj športové vozidlo s čisto elektrickým pohonom. Vôbec prvé plne elektrické auto ale bude podľa všetkého malé Citigo, ktoré by sa malo začať predávať v roku 2019.

Prvým moderným elektromobilom značky sa stane sľubované kupé-SUV založené na koncepte Škoda Vision E, ktorý sme mohli vidieť na autosalóne v Šanghaji. To sa predstaví v roku 2020 v produkčnej forme a bude to tiež prvý crossover "à la X6" od českej automobilky. O technike nie je potrebné špekulovať, Škoda použije koncernovú platformu MEB pre elektrické vozidlá.

Inteligentné riešenie platformy MEB a absencia centrálneho hriadeľa či veľkého motora a prevodovky dovolí lepšie využiť vnútorný priestor. Vďaka tomu bude "česká X6" kratšia a nižšia, ale podobne priestranná ako KodiaQ. Zároveň sa bude jednať o najdrahšie české osobné auto, už základná cenovka presiahne 37-tisíc eur.

V plánoch nechýba ani elektrický hatchback segmentu C, ktorý bude založený na technike konceptu Volkswagen I.D. Autoexpress dokonca špekuluje, že by sa pre tento model malo vrátiť meno Felicia. Do roku 2025 predstaví Škoda ešte jedno elektrické SUV, ktoré bude veľkosťou zodpovedať modelu Karoq.

Pomyselnou čerešničkou na torte má byť športové dvojdverové kupé, ktoré by malo pripomínať legendárnu Škodu 110 R. O podobnom vozidle sa vývoj automobilky rozrozprával už pred niekoľkými mesiacmi, ale šancu mu dával len v tom prípade, ak bude mať plne elektrický pohon.

Všetky projekty ale musí schváliť vedenie a predovšetkým pre nich nájsť obchodný model. Súbežne s elektrickým radom modelov sa navyše budú ďalej vyrábať bežné vozidlá so spaľovacími motormi a hybridným pohonom. O zhruba štyri roky uvidíme novú Fabiu, do roku 2020 dorazí nová Octavia.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY