vytisknout velikost písma Ekologický kútik: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vyzerá brutálne

Vo Švédsku vzniká šialená prestavba klasického Volva PV544. Na predĺžený rám bol vtesnaný dvanásťvalec z tanku. Motor má výkon 530 koní a krútiaci moment 2300 Nm.
Ekologický kútik: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vyzerá brutálne

Volvo PV544 je kompaktný automobil vyrábaný švédskou (dnes už vlastne čínsku) automobilkou v rokoch 1958 až 1966. Pod kapotou bola tisícšesťstovka alebo tisícosemstovka a poháňala zadné kolesá. Švédsky úpravca Victor Jonsson sa ale rozhodol dokázať, že vozidlo znesie aj niečo "trochu väčšieho" .

To "niečo" je dvanásťvalec s objemom 38,8 litra, ktorý pôvodne slúžil v armádnom špeciáli Brobandvagn 971 pre stavbu mostov a pri obojživelných operáciách. Naftový dvanásťvalec, ktorého dizajn vychádza z motora pre tank T-55, má výkon 390 kW (530 k) a krútiaci moment šialených 2300 Nm. Celá stavba je ešte len na začiatku a stroj ešte čaká na kompletizáciu karosérie.

Ako uvádza web The Drive, konštruktér Jonsson vytvoril vlastnú planétovú prevodovku, ktorá zníži krútiaci moment motora a zvýši výstupné otáčky. Následne pripojil automat ZF, ktorý pôvodne slúžil v BMW 525tds. Zadná tuhá náprava potom pochádza z pick-upu od GM. Celý proces stavby tohto 6,5 metra dlhého monštra môžete sledovať na stránkach Garaget.org. Tiež si môžete pustiť video z prvého naštartovania:

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY