vytisknout velikost písma Duel Seat Leon Cupra vs. Renault Mégane R.S. Cup: Hra o tróny

Postavili sme proti sebe dvoch vrcholných predstaviteľov žánru ostrých hatchbackov. Uháji dlho nepremožiteľný Renault Mégane RS žezlo pred ambicióznym Seatom Leon Cupra, ktorý už predviedol, že na Nürburgringu vie byť rýchlejší?
Duel Seat Leon Cupra vs. Renault Mégane R.S. Cup: Hra o tróny
Zoznam kapitol
  1. Z najtvrdšieho cesta; Kontrast priam symbolický; „Odpichy“ majú obaja!
  2. Vstavaná telemetria; Čo je to tu za dieru; Rozpačitý začiatok
  3. Chyťte ho pod krk; Zábavnejšie než štvorkolka
  4. Skoro ako šesťvalec; Pokojnejší – a rýchlejší
  5. Pre rodinu jedine za trest; Očividné šetrenie; Španiel skoro hriešne lacný
  6. Ťažkosť rozhodovania; (Ne)verdikt
  7. Kompletná fotogaléria

Segment ostrých hatchbackov zažíva v posledných rokoch nebývalý rozkvet. Stále viac zákazníkov objavuje čaro spočívajúce v spojení praktickej rodinnej karosérie a zážitku z jazdy, ktorý bol historicky vyhradený iba majiteľom násobne drahších športových áut. Pravda, v Slovenskej republike s ekonomicky slabou strednou vrstvou nekvitne ostrým hatchbackom pšenka tak výdatne ako na iných trhoch, ale keď už niekto záujem má, môže si vyberať z podobne širokej ponuky ako v bohatých krajinách západnej Európy.

Z najtvrdšieho cesta

Bez ohľadu na aktuálnu skladbu mal tento segment v posledných rokoch vždy jednoznačného kráľa: Renault Mégane RS, najlepší v špecifikácii Cup. Nekompromisné nastavenie mu získalo radu obdivovateľov a jeden vyhlásený anglicky písaný časopis o športových autách dokonca neváhal vyhlásiť, že Mégane RS z dielní Renaulsport je upečený z rovnakého cesta ako Porsche 911 GT3 RS: hardcore auto pre zapálených a skúsených vyznávačov športovej jazdy. Ťažko si predstaviť väčšiu chválu.

Seat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 70.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 74.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 71.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 72.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 73.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 76.jpg
Proti agresívne štylizovanému Méganu RS stojí triezvy Leon Cupra v nevinnej bielej farbe; obidve autá ale majú devätnásťpalcové kolesá a samosvorný diferenciál

Dnes ale prichádza vyzývateľ, ktorý chce kráľa zosadiť z trónu. Bitku na kľúčovom kolbisku dokonca už vyhral: Seat Leon Cupra zašiel na Severnej slučke Nürburgringu čas 7:58,4, čím zosadil Mégane RS z pozície najrýchlejšej predokolky. (Pripomeňme, že Renault medzitým obsadil titul späť, ale za cenu vytvorenia trochu extrémnej verzie bez zadných sedadiel, ktorá popiera raison d'être ostrého hatachbacku.)

S výkonom 280 koní, samosvorným diferenciálom a trofejou z Nürburgringu nenecháva Seat nikoho na pochybách, že myslí vojnu o kráľovské žezlo športových hatchbackov smrteľne vážne. Môžete sa nám čudovať, že sme sa na túto "prácu" naozaj tešili?

Kontrast priam symbolický

Nebolo to plánované, ale farba obidvoch súperov mimovoľne vystihuje očakávaný rozdiel v charaktere. Hlboká čierna Renaultu Mégane RS symbolizuje temnú stranu sily - strhujúcy, fyzicky náročný a snáď aj trochu nebezpečný vodičský zážitok pre zdatných vodičov. Proti tomu stojí bieloskvúci Seat ako skutočný symbol nevinnosti. Platforma MQB a vôbec príslušnosť k impériu VW dávajú tušiť priateľské správanie, bezproblémový každodenný komfort a slušnú praktickosť. VW ale mnohokrát v minulosti znamenalo vodičskú nudu.

Vonkajšia výbava akoby chcela farebný kontrast dnešných rivalov ešte viac zvýrazniť. Mégane dáva nekompromisne najavo, že pretrhli všetky väzby so svojimi plebejskými príbuznými. Viditeľne široký rozchod kolies, neprehliadnuteľné červené aerodynamické prvky okolo celej karosérie a centrálna koncovka výfuku mu dávajú vzhľad nefalšovaného športového auta, podporený aj zníženou svetlou výškou podvozku Cup. A vďaka nedávnemu faceliftu, spoločnému celej rade Mégane, by ste z niektorých uhlov ťažko spoznali, že táto generácia krúti už šiesty rok v službe.

Seat, akokoľvek agresívne môže pôsobiť izolovane, sa vedľa Renaultu javí ako neviniatko. A nie je to len anjelsky bielou farbou (ktorá mimochodom vyzerá vždy trochu zašlo, ak práve nesvieti ostré slniečko; do našich zemepisných šírok by sme si vedeli predstaviť aj atraktívnejšie odtiene). Hoci na pomery kompaktných hatchbackov je Leon stavaný pomerne atleticky, v tejto spoločnosti je to on, kto má zavalitejšiu postavu a rodinné proporcie.

„Odpichy“ majú obaja!

Zdrojom hnacej sily je v oboch prípadoch preplňovaný benzínový štvorvalec s objemom 2,0 l. Seat má papierovú výhodu pätnástich koní, ale desaťnewtonmetrový handicap. Poháňané sú pochopiteľne predné kolesá, a to cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku a, pozor, samosvorný diferenciál. V oboch prípadoch. Kedysi výsada extrémnych predokoliek ako Ford Focus RS prvej generácie alebo Honda Integra Type-R sa s rastúcim výkonom pomaly, ale isto stáva povinnou výbavou hot hatchov.

Seat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 57.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 58.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 56.jpg
Renault Sport je už roky synonymom najlepších ostrých hatchbackov; centrálna koncovka a funkčne vyzerajúce difúzor; do bezviečkového hrdla nádrže patrí vysokooktánový benzín

Pokiaľ ide o konštrukciu podvozku, je pozoruhodné, že každý súper má výhodu na inom konci. Zadné kolesá Renaultu Mégane RS vedie vlečená náprava, ale vpredu sú oddelené tehlice, ktoré by mali zamedzovať nežiaducemu prenosu krútiaceho momentu do riadenia. Zjednodušene povedané, nebude to toľko ťahať za volant, keď najmä v pozdĺžnych koľajniciach prudko pridáte plyn.

Seat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 48.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 45.jpgSeat Leon Cupra vs Renault Mégane RS 44.jpg
Cupra má LED svetlomety, ale jej športové štylizácia nie je tak výrazná ako u súpera

Seat Leon Cupra má vpredu štandardné vzpery MacPherson, dozadu však konštruktéri namontovali multilink, spoločný všetkým výkonnejším autám na platforme MQB. Od príchodu Octavie III už aj priemerný slovenský motorista vie, že viacprvkové zavesenie dokáže zachovať optimálne postavenie kolesa voči vozovke v dlhšom rozsahu zdvihu pruženia a tiež že vytvára potenciál pre účinnejšie pohlcovanie nerovností. Renault Sport ale v minulosti opakovane dokázal, že prinajmenšom pre dynamickú jazdu nemusí byť dobre naladená kľuková náprava výraznejším hendikepom.

Veľké kolesá nutnosťou

Mimochodom, obaja súperi nastúpili do zápasu na kolesách s priemerom 19 palcov, čo by ešte nedávno bolo považované za extrém aj v strednej triede. Veľké kolesá znamenajú rad nevýhod, ktoré vyplývajú prevažne z vyššej neodpruženej hmotnosti, to však nemožno vnímať len ako nápojovú obetu konštruktérov dizajnérom. Stále silnejšie a dynamickejšie ostré hatchbacky jednoducho vyžadujú stále väčšiu styčnú plochu, ak sa má ich potenciál účinne premeniť v rýchlosť.

Plán pre dnešok je prostý. Najskôr niekoľko zoznamovacích kilometrov u našich západných susedov kúsok od Prahy, kde sme ja aj kolega Dalibor doma, potom cestovná etapa po hlavnom ťahu na Karlovy Vary a nakoniec nejaké to jazdenie západne od Kralovíc, korunované epickou kľukatou cestou z Bečova nad Teplou do Mníchova.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |