vytisknout velikost písma Donald Trump dostane novú obrnenú limuzínu Cadillac

Cadillac pripravuje pre novozvoleného prezidenta USA novú pancierovanú limuzínu. V minulosti prezidenti používali výhradne značky Cadillac alebo Lincoln. Prezidentská limuzína váži viac ako 6,5 tony.
Donald Trump dostane novú obrnenú limuzínu Cadillac

Ešte v časoch, keď bol Donald Trump "obyčajným" miliardárom a finančným magnátom, používal luxusné limuzíny značky Cadillac. Teraz bol ale zvolený za prezidenta Spojených štátov amerických. Akonáhle sa ujme úradu, bude na oficiálnych cestách používať aj limuzínu Cadillac. Avšak výrazne odlišnú. Koncern General Motors pracuje na novej generácii obrnenej limuzíny pre amerických prezidentov už asi dva roky.

Novinka nahradí vozidlá prezývané "The Beast" (zviera alebo tiež beštia), s ktorými jazdí Barack Obama. Pôjde predovšetkým o zmenu dizajnu. Technika zostane viacmenej rovnaká. Špeciálne obrnené limuzíny pre americkú hlavu štátu vznikajú ručne a vláda technické detaily tají. Vozidlo je konštruované tak, aby odolalo výbuchu minometného granátu, nastraženej výbušniny alebo streľby zo všetkých používaných puškových nábojov.

Prezidentská limuzína má síce podobu veľkého sedanu, stojí ale na platforme určenej pôvodne pre úžitkové vozidlá GM. Má konfiguráciu sedadiel 2+3+2 s tým, že priestor pre prvé dve (vodič a spolujazdec vpredu) môže byť oddelený nepriestrelným a nepriehľadným sklom. Limuzína má tiež vlastný okruh vzduchu s filtráciou a komunikačné centrum.

Kvôli robustnej konštrukcii a mohutnému pancierovaniu váži prezidentský Cadillac niečo medzi siedmimi a deviatimi tonami. Jazdí na špeciálnych zosilnených pneumatikách, ktoré nepotrebujú v prípade núdze vzduch. O pohon sa doteraz staral zážihový osemvalec Vortec 8,1 l, prípadne naftový osemvalec Duramax 6,6 litra. Nová limuzína zrejme dostane modernejšiu pohonnú jednotku a údajne aj adaptívne odpruženie.

Vláda objednáva vždy niekoľko prezidentských limuzín. Cena jednej sa odhaduje na na 1,5 milióna dolárov. V kolóne spravidla idú dva totožné vozy. S prezidentom dokonca cestujú aj na oficiálne zahraničné návštevy.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY