vytisknout velikost písma Dodge Viper definitívne končí. Továreň opúšťajú posledné kusy

Výroba Dodge Viper končí, z montážnej linky schádzajú posledné kusy. V auguste sa továreň Conner Avenue uzavrie. O nástupcovi Dodge Viper sa zatiaľ vôbec nehovorí.
Dodge Viper definitívne končí. Továreň opúšťajú posledné kusy

Koniec automobilovej ikony Dodge Viper bol avizovaný dlho dopredu. Súčasný model totiž nevyhovuje novým americkým bezpečnostným normám. Napríklad už nie je kam dať nové bočné a hlavové airbagy. Napriek tomu je ukončenie výroby Viper v detroitskej továrni Conner Avenue smutná záležitosť.

O novej generácii Viper sa navyše vôbec nehovorí, takže toto desaťvalcové americké kladivo na čarodejnice s najobjemnejším produkčným motorom na svete (má zdvihový objem 8,4 l) je posledný svojho druhu. Dodge Viper prežil ekonomickú krízu a emisné normy. Ale zabili ho požiadavky na bezpečnosť.

Koncern FCA Fiat-Chrysler oznámil 12. júla, že výroba Viperu končí, objednávky ale rovnako automobilka neprijíma už od októbra minulého roka. Teraz opustia halu posledné vyrobené autá a potom začne rozoberanie a odvoz výrobnej techniky. Továreň Conner Avenue bude definitívne uzavretá 31. augusta. Celkovo bolo vyrobených necelých 32 000 Viperov.

Továreň automobilky Dodge v Conner Avenue bola otvorená v roku 1966 ako výrobňa zapaľovacích sviečok Champion. Dodge továreň odkúpil v roku 1995 a presunul sem výrobu Viperu, v roku 1997 sa tu začal montovať Plymouth Prowler. V roku 2001 sa do Conner Avenue presťahovala aj montáž motorov pre Viper. V roku 2010 sa výroba na dlho zastavila, ale potom prišiel nový Viper a od roku 2012 sa zase vyrábalo.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY