vytisknout velikost písma Dodge Challenger: pred 40 rokmi bola ukončená výroba kultovej generácie

Iba v rokoch 1970 až 1974 koncern Chrysler vyrábal svoj ​​veľký a silný model Dodge Challenger. Na svojho adekvátneho nástupcu potom Challenger čakal až do roku 2008...
Dodge Challenger: pred 40 rokmi bola ukončená výroba kultovej generácie
Zoznam kapitol
  1. (Nepriamo) proti Mustangu, Anabáza menom Barracuda, Challenger v roku 1970
  2. Magnum!, Tiché vypratanie poľa

(Nepriamo) proti Mustangu

Vôbec prvým nositeľom mena Challenger sa stala obmedzená séria Dodge Silver Challenger, ktorá bola na jar roku 1959 predstavená ako zvláštny typ štvrtej generácie radu Dodge Coronet. Tieto vozidlá boli dodávané výhradne s karosériou kupé na podvozku s rázvorom náprav 3 100 mm a so strieborným lakovaním. Základom bol radový šesťvalec Gateway 3,8 l, na želanie potom vidlicový osemvalec red Ram 5,3 l, štandardom bola trojstupňová, manuálne radená prevodovka, za "automat" sa priplácalo.

1959 Dodge Silver Callenger.jpg1959 Silver Challenger 1.jpg
Dodge Silver Challenger z roku 1959 bol derivátom radu Coronet

To však bol len prológ pre vznik slávneho modelu, ktorý sa zapísal do dejín amerických muscle cars až neskôr. Prvá generácia samostatného modelu Dodge Challenger bola predstavená s jeseňou roka 1969. Zdieľala rad komponentov s príbuzným a o niečo menším typom Plymouth Barracuda (platforma B) a vyrábala sa do roku 1974. Koncern Chrysler chcel Challengerom využiť rozmachu kategórie "ponny cars", teda ľahkých a výkonných vozidiel, ktorých tradíciu založil o šesť rokov skôr Ford Mustang.

Koncern General Motors na Mustang zareagoval celkom rýchlo premiérou modelov Chevrolet Camaro a Pontiac Firebird, páni z Chrysleru ale trochu zaspali. Alebo nie...? Challenger bol technicky spriaznený s Barracudou tretej generácie, pričom jej prvá generácia bola zrejme skutočným zakladateľom triedy "ponny cars". Predstavená bola totiž už 1. apríla roku 1964, teda o niekoľko týždňov pred prvým modelom Ford Mustang 1964...

Anabáza menom Barracuda

Iste, Lee Iacocca bol génius, čo potvrdil aj mnohokrát pri premiére Mustangu, avšak koncern Ford vtedy nebol jediným, kto správne odhadol demografickú situáciu a mieril ku kompaktným, cenovo dostupným športovým autám. Prvá Barracuda ponúkala aj napriek relatívne atraktívnej dvojdverovej karosérii s efektným panoramatickým oknom v zadnej časti konvenčnú, jednoduchú a vo svojej dobe už tisíckrát zaplatenú techniku ​​modelu Plymouth Valiant, bola teda postavená podľa podobného receptu ako Mustang, ktorý stál na porovnateľnom základe v podobe radu Ford Falcon.

Barracuda 1964 3.jpgBarracuda 1964 2.jpgBarracuda 1964.jpg
Model Plymouth Barracuda v roku 1964 predbehol Mustang, ten ho ale v predajoch zadupal do zeme

Hoci bola prvá Barracuda k dispozícii s šiestimi aj osemvalcovými motormi s objemami 2,8 až 4,5 l, impozantný nástup Fordu Mustang ju odstavil na samý okraj záujmu zákazníkov. O dôvodoch tohto legendárneho úspechu sa s odstupom času môžeme len dohadovať (veď ruku na srdce, pôvodný Mustang v žiadnom ohľade vyslovene prevratný nebol), ale išlo zrejme o kombináciu enormne širokej škály prvkov voliteľnej výbavy v kombinácii s brilantne vykonanou reklamnou kampaňou.

1970 Dodge Challenger Hardtop.JPG1970 Dodge Challenger Hardtop 2.jpg1970 challenger-70_01.jpg
Dodge Challenger 1970 s karosériou hardtop

Ale späť k Challengerovi. O čo neskôr prišiel, o to viac variantov ponúkal. Dodával sa v karosárskych verziách kupé a kabriolet a so širokou škálou šiestich a osemvalcových pohonných jednotiek, do ktorých Chrysler vtesnal prakticky všetky motory, ktoré vtedy vo svojich továrňach vyrábal. Manuálne prevodovky mali tri, alebo štyri rýchlostné stupne, k dispozícii bol ale aj trojstupňový "automat" Torque Flite.

Challenger v roku 1970

Challenger bol vo všetkých ohľadoch o niečo väčší ako Mustang, zároveň mal lepšiu výbavu a bol tiež trošku drahší, čím nakoniec na trhu zamieril skôr proti derivátu Mustangu v podobe modelu Mercury Cougar. Dizajn jeho karosérie je dielom Carla Camerona, ktorý pracoval aj na modeli Dodge Charger v roku 1966. Pre Challenger využil svojich starších náčrtov určených pôvodne pre plánovaný stroj s turbínovým motorom.

1970 dodge-challenger-rt-conv_70.jpg1970 challenger-70_02.jpg
Otvorená verzia karoséria bola vyhradená prevedeniu R/T

Verejnosť nešetrila nadšením, počas prvého roka sa predalo plných 76 935 Challengerov. Čoskoro sa však začala hlásiť ropná kríza, ktorá spolu s odklonom dopytu od vozov "ponny cars" viedla k citeľným prepadom predajov, ktoré z roka na rok padali. Posledný Challenger zišiel z výrobnej linky v roku 1974 a niesol poradové číslo 165 500. Dodge Challenger sa vyrábal v továrňach Chrysleru v Hamtramck (Michigan) a Los Angeles (Kalifornia).

Dlhý bol 4 859, široký 1 933 a vysoký 1 293 mm a stál na podvozku s rázvorom náprav 2 794 mm. Challenger sa už v prvom roku svojej produkcie dodával v štyroch verziách s karosériou kupé: Challenger Six, Challenger V8, T/A Challenger (len v roku 1970) a Challenger R/T, ktorý bol v rokoch 1970 a 1971 dodávaný aj ako kabriolet. Najlacnejšie modely disponovali radovými šesťvalcami s objemom 3,2 a 3,7 l.

1971 Dodge Challenger 318.JPG1971 Dodge Challenger Convertible.JPG1971 Dodge Challenger Convertible-2.JPG
Pohľad do útrob Challengeru s motorom 318 z roku 1971

Challenger V8 bol osadený osemvalcom s objemom 5,6, alebo 6,3 l a dvojitým karburátorom, vo všetkých prípadoch doplneným trojstupňovou manuálnou prevodovkou. Iba variant 6,3 l V8 s výkonom 290 koní bol kombinovaná výhradne s "automatom" Torque Flite. Verzia Challneger R / T (Road/Track) bola určená zákazníkom prahnúcim po rýchlosti. Vo svojom štandardnom prevedení sa dodávala s osemvalcom Magnum 6,3 l s výkonom 335 koní (300 koní pre rok 1971 vďaka zníženiu kompresie).

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |