vytisknout velikost písma Dodge (1914): od dielov pre Ford po Zmiju

Značka Dodge tento rok oslavuje 100. výročie výroby prvého automobilu. Dnes ide o jednu z najlepšie prosperujúcich tradičných značiek amerického automobilového priemyslu...
Dodge (1914): od dielov pre Ford po Zmiju
Zoznam kapitol
  1. Dobrodružné začiatky, Na vlastnú päsť, Tragický osud…
  2. Pod krídlami Chrysleru, Rok 1953, Smutné sedemdesiate…
  3. Fotogaléria

Dobrodružné začiatky

Automobilka Dodge nikdy nebola žiadnym prištipkárom. Za jej zrodom stáli najvýznamnejšie postavy rozmachu detroitského priemyslu a je omnoho staršia ako koncerny Chrysler, General Motors aj Ford Motor Corporation. Kým v povedomí radu priaznivcov áut sú Dodge len apendixom Chrysleru, firma Dodge fungovala už v čase, keď Henry Ford zakladal svoj ​​prvý podnik Detroit Automobile Company, Walter Chrysler cestoval po Západe a opravoval lokomotívy a Bill Durant (zakladateľ General Motors) vyrábal vo Flinte konské záprahy...

Bratia Horace Elgin a John Francis založili v roku 1900 spoločnosť Dodge Brothers Company nesúce ich rodové meno. Už v osemdesiatych rokoch však opustili svoj rodný Niles v štáte Michigan so snom stať sa konštruktérmi. Skúsenosti zbierali v dielňach v Detroite a kanadskom Windsore, kde sa v roku 1899 stali spoluzakladateľmi továrne na bicykle Dodge Bicycle Company, ktorej prvým produktom bol bicykel ich vlastnej konštrukcie.

1914 Dodge 30.jpg1914 Dodge 30 1.jpg1914 Dodge 30 2.jpg
Dodge Model 30, prvý samostatný model automobilky Dodge z roku 1914

Úspechy tejto firmy poskytli bratom Dodgeovcom dostatok kapitálu k návratu do Michiganu. V Detroite vybavili jednu z najmodernejších dielní svojej doby a ich prvým zákazníkom bola firma Olds Motor Vehicle Company, vo februári 1903 nasledovaná novozaloženou Ford Motor Company. Vyrábali pre nich najmä podvozky a presne opracovávané súčasti motorov.

Na vlastnú päsť

Obchod bežal skvele a spoločnosť Dodge sa vzápätí stala dvorným dodávateľom automobilky Henryho Forda, ktorý z Johna Francisa vzápätí urobil viceprezidenta svojej firmy. No pod vplyvom rozmachu automobilizmu sa v roku 1912 bratia dohodli, že prišiel správny čas vykročiť vlastným smerom a stavať vlastné autá. Presne 14. septembra tohto roku tak uplynie 100 rokov od chvíle, kedy v priestoroch svojej novej továrne v detroitskom Hamtramcku predstavili prvý automobil vlastnej konštrukcie.

1923 Dodge 116 1.jpg1923 Dodge 116 2.jpg1923 Dodge 116 3.jpg
Rada 116 vznikla až po smrti oboch bratov a bola modifikáciou Modelu 30

Išlo o konvenčne postavený Model 30 so štvorvalcom 3,5 l, výkonom 25 koní (18 kW) a trojstupňovou prevodovkou. Nad svojimi konkurentmi vynikal koženým čalúnením, dvanásťvoltovou elektroinštaláciou a dynamoštartérom North-East. Navyše zrejme vôbec prvýkrát v dejinách automobil disponoval celokovovou karosériou bez akejkoľvek nosnej výdrevy.

Úspech bol obrovský a bratov Dodgeovci zaň vďačili predovšetkým vynikajúcej povesti, ktorú si svojou znamenitou prácou v automobilovom priemysle v priebehu štrnástich rokov vydobyli: v prvých mesiacoch zaznamenali žiadosti 22 000 predajcov po celých USA, ktorí stáli o to Model 30 predávať. V roku 1916 sa v predajoch v USA umiestnili na suverénnom druhom mieste za Fordom a potom, čo Henry Ford rozhodol o zastavení vyplácania dividend v rámci svojho megaprojektu výstavby komplexu River Rouge, nechali sa bratia Dodgeovci z jeho firmy vyplatiť.

Tragický osud…

Čoskoro sa ale šťastie od firmy Dodge Brothers odvrátilo. V januári roku 1920 zomrel John Francis na zápal pľúc, pričom Horace Elgin ho nasledoval v novembri toho istého roku. Oficiálna diagnóza znela cirhóza pečene, neoficiálne sa hovorilo o tom, že sa po smrti svojho brata jednoducho odpil. Vedenie spoločnosti prešlo do rúk vdov oboch zakladateľov, ktoré do čela firmy delegovali dlhoročného oddaného zamestnanca Fredericka Haynesa.

Pôvodný (a stále úspešný) Model 30 bol pod jeho vedením prekonštruovaný do podoby radu Dodge Model 116, no doba pokročila a trhový podiel značky Dodge v priebehu 20. rokov postupne klesal. V roku 1925 bola už na piatom mieste a vtedy obidve vdovy celú spoločnosť predali investičnej spoločnosti Dillon, Read and Company. Obmedzovanie trhového podielu klesalo aj naďalej, no aj napriek tomu v roku 1929, teda roku predchádzajúcemu veľkej hospodárskej kríze, vzniklo 125 000 automobilov značky Dodge.

1939 Dodge Luxury Liner.jpg1946 Dodge Sedan.jpg
Dodge Luxury Liner z roku 1939 a sedan Dodge ročníku 1946

V roku 1926 firma Dodge Brothers ovládala automobilku Graham Brothers Inc, pričom bratia Ray, Joseph a Robert Grahamové vstúpili do predstavenstva Dodge. O rok neskôr trhový podiel Dodge Bros. klesol až na siedme miesto a veľa toho nezmenila ani orientácia na šesťvalce. V roku 1928 spoločnosť konečne prevzal koncern Chrysler Corporation.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A