vytisknout velikost písma Dlhodobý test Seatu Leon ST Cupra: Na Autobahne

Minulý týždeň prebehol autosalón vo Frankfurte, kam sme sa vypravili autom. Prečo by sme tiež lietali lietadlom, keď nám v redakcii stojí Leon Cupra, že áno.
Dlhodobý test Seatu Leon ST Cupra: Na Autobahne
Zoznam kapitol
  1. 130 km/h je nuda, 230 km/h je zábava
  2. Spotreba?

Minulý týždeň prebehol autosalón vo Frankfurte, kam vyrazila aj naša redakcia z Prahy. Pretože ide o autosalón, ktorý je v celku blízko a hlavne pretože máme v redakcii dlhodobo testovaný Seat Leon ST Cupra, nebol tentoraz príliš veľký problém vyriešiť otázku, ako sa do Frankfurtu vypravíme. Vyrazíme Leonom. Konečne mu budeme môcť poriadne prevetrať jeho 280 oficiálnych koní. Mimochodom auto už bolo tiež na brzde, takže už vieme, že má koní viac. Ale o tom až nabudúce.

Trasa bola tá najjednoduchšia možná. Z Prahy po D5 smer Rozvadov, ďalej na Norimberg a po diaľnici číslo 3 do Frankfurtu. Ubytovanie sme mali vo Friedrichsdorfe kúsok nad Frankfurtom, takže to dohromady znamenalo zhruba 540 kilometrov a podľa predpokladov plánovača trás niečo málo cez päť hodín jazdy.

_DSC0894.jpg_DSC0895.jpg
Seat Leon Cupra je auto pre diaľnice ako stvorené, pričom je jedno, či vyznávate pokojných 130 km/h, alebo nemeckých 230 km/h. A to je na ňom asi vôbec to najlepšie

130 km/h je nuda

Leon Cupra je výborný v tom, ako vie meniť svoju tvár. To si takto idete v režime Comfort po diaľnici do Rozvadova so zapnutým tempomatom, auto je absolútne tiché a vôbec nedáva najavo svoj potenciál. V tejto chvíli by ste snáď ani nechceli veriť tomu, že o pár stoviek kilometrov ďalej sa v Nemecku zavesíte s tým rovnakým Leonom za Audi S6, ktoré vám neujde, respektíve že vám budú musieť vypratať ľavý pruh autá typu BMW M550d. Už sme to písali, ale ja to musím zopakovať: Na to, čo Leon Cupra vie, ide skutočne o veľmi nenápadný automobil.

V pokojnom režime cestovanie nie je podľa palubného počítača zas taký problém ísť so spotrebou pod osem litrov. Znovu zopakujem, že sa bavíme o aute, ktoré dokáže prehnať podstatne silnejšie a drahšie modely. Už len za túto vlastnosť si Leon Cupra zaslúži vašu pozornosť. Mimochodom podľa Racelogicu idete 130 km/h v momente, keď máte nastavený tempomat na 135 km/h.

Pre zaujímavosť pridáme jeden graf. Je v ňom krásne vidieť, ako nekonštantné vozidlo s aktivovaným tempomatom vlastne ide, aj keď vy si za volantom myslíte, že je vaša rýchlosť stálych 135 km/h.

nor_f.jpgKeď vám tachometer ukazuje konštantných 135 km/h, v reáli sa pohybujete okolo 130 km/h a systém rýchlosť neustále upravuje. Tie krásne rovné spomalenia má na svedomí adaptívny tempomat

Inak tempomat v testovanom Leone vie brzdiť až do zastavenia, ale v kolónach robí zákernú vec. Ak vozidlo samé dobrzdí, zastaví sa a vy nešliapnete na brzdu, po nejakej dobe sa ozve hláška, že sa tempomat vypína a auto sa v tej chvíli zase začne rozbiehať, ako keby pred sebou nemalo žiadnu prekážku. Až sa vám to stane prvýkrát, celkom sa zľaknete.

230 km/h je zábava

Cestovanie v nemeckom štýle je s Leonom Cupra regulárna zábava. Najprv som mal v pláne ísť svižne, ale len chvíľu, aby som aspoň trochu šetril benzín, ale nejako mi to nedalo. To, s akou ľahkosťou Leon zrýchľuje aj vysoko nad hranicou 200 km/h, vás skrátka dostane.

Na nemeckých diaľniciach navyše môžete bez problémov ísť v najtvrdšom a najostrejšom režime Cupra, bez toho, aby to s vami akokoľvek hádzalo, takže k tomu všetkému dostanete ešte športový zvuk a o niečo väčšiu istotu v tiahlych zákrutách, ktoré si Leon nechá páčiť v rýchlostiach cez 200 km/h.

_DSC0550.jpg_DSC0548.jpgKeď práve neprší, môžete si s Leonom Cupra dovoliť v Nemecku veľké veci. Idete 210 km/h, pridáte plyn a auto s veľmi solídnym elánom vyrazí vpred. Maximálnych 250 km/h sa kvôli prevádzke nepodarilo vyskúšať, ale napriek tomu je zrejmé, že s tým nebude mať Leon najmenší problém

Špeciálny úsek medzi Rozvadovom a Norimbergom je pre Cupru ako stvorený. Nie je tu až tak veľká prevádzka a je tu celkom dosť zákrut. V prvých chvíľach som si nebol úplne istý tým, keď som vchádzal do oblúka a tachometer ukazoval napríklad 210 km/h, ale ide len o zvyk. S Leonom to väčšinou nič neurobí. Proste a jednoducho ide tam, kam namierite volant.

Jediným ľahko stresujúcim momentom bola dilatačná špára pri nájazde na most ešte k tomu v zákrute, ktorá zadok auta ľahko rozhodila, ale to bolo na tachometri viac ako 210 km/h.

Na každý pád Leon Cupra zvláda cestovanie po nemeckom Autobahn výborne a ide tak, že vás to bude baviť. Ak môžem súdiť na základe vlastných skúseností, niektorí vodiči sú zo schopností vlastne celkom obyčajne vyzerajúceho Seatu celkom prekvapení.

Ako vyzerá také nemecké diaľničné cestovanie, to nám ukazuje ďalší graf. Jednalo sa o cestu späť práve z Norimbergu na Rozvadov (kde sú české hranice, to určite nie je potrebné zdôrazňovať). Môžem vás uistiť, že takáto cesta vskutku ubieha veľmi rýchlo. 

cupra_style.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A