vytisknout velikost písma Dlhodobý test: Peugeot 308 SW 1.2 PureTech jazdí za 7 aj za 15 l/100 km

Naša biela tristoosmička sa u nás už pekne zabývala - lepšie povedané my v nej. Toto auto má pre vodiča pripravených mnoho pozitív, vyložene nízka spotreba k nim ale nepatrí. Naopak, pri vysokom tempe mizne benzín z nádrže skoro pred očami...
Dlhodobý test: Peugeot 308 SW 1.2 PureTech jazdí za 7 aj za 15 l/100 km
Zoznam kapitol
  1. Peugeot 308 SW: Test spotřeby
  2. Technické údaje; Kompletná fotogaléria

Dlhodobý test Peugeotu 308 SW: Doterajšie diely

1. Úvod testu – Prečo práve toto auto?
2. Meriame vnútorný priestor
3. Jazdí za 7 aj za 15 l/100 km


"Náš" dlhodobo testovaný Peugeot 308 SW (kombi) je poháňaný pomerne odvážne koncipovaným motorom - jedná sa o obyčajnú tisícdvestovku, čo na rozmerné kombi nižšej strednej triedy naozaj nie je veľa, a navyše len trojvalcový. Napriek tomu som z motora doslova nadšený a naháňať ho dookola otáčkomera ma neprestáva baviť ani po niekoľkých týždňoch spoločného spolužitia. Zrejme aj preto tankujem oveľa častejšie, než by človek pri pohľade do tabuľky technických údajov predpokladal...

Spotrebu paliva samozrejme sledujeme počas celého dlhodobého testu, bude to jeden z najdôležitejších poznatkov, aké môže niekoľkomesačné spolužitie s autom priniesť. Starostlivo evidujeme každé tankovanie. A zatiaľ nám vychádza priemer okolo 9,5 l/100 km!

Peugeot 308 SW spotřeba - 1.jpgPeugeot 308 SW spotřeba - 2.jpgPeugeot 308 SW spotřeba - 3.jpgPeugeot 308 SW spotřeba - 5.jpgPeugeot 308 SW spotřeba - 6.jpgPeugeot 308 SW spotřeba - 4.jpgSpotrebu môžete sledovať na dotykovej obrazovke aj na menšom displeji v prístrojovom štíte, ktorý sa cyklicky prepína tlačidlom na pravej páčke pod volantom

Pravda je, že auto jazdí skoro stále po Prahe a po diaľnici, do zvyčajne najúspornejšieho režimu (konštantná jazda rovinatou krajinou mimo zástavbu) sa prakticky nedostane. A tiež je pravda, že sa nijako nehanbí užívať si srdnatý záťah a sympatické bzučanie energického trojvalca.
Za koľko ale Peugeot 308 SW 1.2 PureTech s automatickou prevodovkou jazdí, keď sa vodič upokojí?

Test spotreby: pokojné cestovanie

Vyrazil som s ním na podobný okruh, aký sme použili napríklad pri porovnaní novej Škody Fabia s novým Hyundai i20 i pri ďalších príležitostiach: z Berouna po "starej" ceste 605 až do Mýta a odtiaľ späť po diaľnici. A to isté potom ešte raz.

Ľahká noha, striktné dodržiavanie rýchlostných obmedzení a snaha o maximálnu plynulosť priniesli výsledok 6,7 l/100 km. Moderný malý diesel by v rovnakom režime išiel za štyri litre, ale na benzínový motor s "meničovým" automatom je to pekné číslo. Veľmi podobné údaje (6,8 l) najčastejšie uvádzajú aj používatelia webu Sprintmonitor.de ako dlhodobú spotrebu.

Pravda je, že zvolený spôsob jazdnej skúšky bol k Peugeotu 308 najústretovejší. Rovnako ako všetky ostatné moderné autá je aj on skonštruovaný tak, aby dosiahol nízkej spotreby v tzv. Novom európskom jazdnom cykle, poťažmo pri pokojnej jazde v režime veľmi nízkeho zaťaženia. A tomu naša rovinatá trasa presne zodpovedá.

Čo sa ale stane, keď vystavíme trojvalec opačnej situácii a vezmeme ho na nemeckú diaľnicu?

Test spotreby: nemecká diaľnica

Z dôvodov, ktoré budú čoskoro pochopiteľné, nebudem hovoriť o tom, kedy a kde presne sme nasledujúci vysokorýchlostný test spotreby vykonali. Uvedené vzdialenosti, rýchlosti a samozrejme aj hodnoty spotreby sú ale úplne reálne.

Vďaka výborným rozhledovým podmienkam aj priaznivému počasiu sme mohli zájsť trasu o dĺžke vyše 260 km s rýchlostným priemerom 158 km/h. Rád by som zdôraznil, že sa tak stalo nadránom za veľmi riedkej prevádzky. Vysoký priemer teda vyplýva z ustálenej jazdy rýchlosťou 170-180 km/h, nie zo snahy držať maximálnych +200 km/h, prerušovaných častým brzdením za pomalšej prevádzky a opätovnou akceleráciou.

Motor 1.2 PureTech ale nedáva ani pri takomto náklade najavo nevôľu, nepôsobí utrápeným dojmom a nestráca rýchlosť v diaľničných stúpaniach. Hnať sa ľavým pruhom rýchlosťou okolo 180 km/h zvláda so suverenitou hodnou oveľa väčšieho motora. Lenže pritom má aj zodpovedajúcu spotrebu.

Na konci úseku ukazuje palubný počítač spotrebu 14,4 l/100 km. Približným prepočtom podľa tankovania mi vychádza ešte o liter viac. To znamená, že päťdesiattrilitrová nádrž vystačí len na nejakých tristo kilometrov!

Logické? Áno, ale nie všetci to vedia

Niektorí čitatelia možno krútia hlavou nad tým, prečo robíme toľko kriku okolo samozrejmej skutočnosti. Takáto spotreba je pri vysokej rýchlosti predsa normálna. Poučenejší možno dodajú, že to je paradoxne daň za nízke hodnoty homologizovaneh spotreby - motor optimalizovaný na efektivitu pri nízkom zaťažení je z princípu neefektívny na opačnej strane "spektra" prevádzkových režimov.

Napríklad už len nízkotlakové turbodúchadlo, vďaka ktorému motor tak pekne plynulo ťahá z nízkych otáčok, predstavuje významnú prekážku prúdiacim plynom.

Peugeot 308 SW jízda 130.jpgPeugeot 308 SW jízda 128.jpgPeugeot 308 SW jízda 129.jpgCestovnom tempom mimo mesto vie 308 ísť za menej ako sedem litrov, ale náš doterajší priemer sa blíži desiatim - aj preto, že za mestom je radosť dávať tomuto trojvalcu do tela

To je iste pravda. Pre vodičov, ktorí na francúzsky trojvalec presedlajú z dieselu (napríklad vďaka zmenám flotilovej politiky zamestnávateľa), môže spotreba v režime "idem na dôležitú schôdzku s klientom a mám meškanie" predstavovať hotový šok. Veď dieselový služobný voz človek cez deväť litrov spotreby spravidla nedotlačí, ani keď sa stavil s kolegami, že sa budúci mesiac prebojuje na poslednú priečku firemnej tabuľky najšetrnejších vodičov.

Technický školiteľ PSA Jan Matoušek pripomína, že pre vysokorýchlostné diaľničné presuny má Peugeot v ponuke iné motory: "Ak viete, že budete pravidelne jazdiť dlhé trasy po diaľnici vysokou rýchlosťou, máme v ponuke vynikajúci vznetový dvojliter."

Rozhoduje šofér

Záver dnešného pokračovania dlhodobého testu? Vlastne celkom banálny. Reálna spotreba paliva v bežnej prevádzke nezáleží na tom, čo je napísané v technickom preukaze, ale na vodičovi a jeho spôsobe jazdy. Čudovali by ste sa, koľko ľudí stále odmieta vziať túto samozrejmú pravdu na vedomie.

Za koľko jazdíte s Peugeotom 308 1.2 PureTech vy? Ak máte s touto motorizáciou osobnú skúsenosť, budeme veľmi radi, keď ju napíšete do komentárov pod článkom.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A