vytisknout velikost písma Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Športujeme

Je možné, aby kompaktný francúzsky kombík s tisícdvestovkou ponúkol náročnejšiemu vodičovi niečo, čo by sa dalo nazvať športovou jazdou? O tom nepochybujte. Peugeot 308 SW 1.2 PureTech má schopnosť prehovoriť vodičov, aby k cieľu zamierili dlhšou a kľukatejšou cestou.
Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Športujeme
Zoznam kapitol
  1. Športový režim
  2. Jazdné vlastnosti
  3. Technické údaje; kompletná fotogaléria

Dlhodobý test Peugeotu 308 SW: Doterajšie diely

1. Úvod testu – Prečo práve toto auto?
2. Meriame vnútorný priestor
3. Jazdí za sedem aj za pätnásť litrov
4. Zaostrené na techniku


Čo robí vo francúzskom kombi nižšej strednej triedy tlačidlo Sport, mohol by sa pýtať čitateľ, ktorý od áut z krajiny galského kohúta stále očakáva predovšetkým húpavý komfort. Lenže Peugeot 308 sa so svojimi dynamickými ambíciami netají, a to ani vo verzii SW. Jeho motor má síce objem iba 1,2 l, ale vynikajúce parametre. A spomeňte si, že v našom megateste 11 kombi nižšej strednej triedy dokázala tristoosmička urobiť vyhýbací manéver najrýchlejšie zo všetkých.

Je ale možné, aby kompaktný francúzsky kombík s tisícdvestovkou ponúkol náročnejšiemu vodičovi niečo, čo by sa dalo nazvať športovou jazdou? Je. Viem to, pretože si to pravidelne doprajem. Po niekoľkých mesiacoch spoločného spolužitia môžem s istotou vyhlásiť, že Peugeot 308 SW 1.2 PureTech má - v moderných autách stále vzácnejšiu - schopnosť nenápadne prehovoriť vodičov, aby sa k cieľu vydali dlhšou a kľukatejšou cestou. A poriadne pritom ohriali motor aj pneumatiky. Športový režim príde v takých chvíľach ako na zavolanie.

Sčervenie a začne vrčať

Stlačenie tlačidla na stredovej konzole (na krátke ťuknutie prstom nereaguje, musíte ho sekundu podržať) sa prejaví zmenou farby podsvietenia prístrojov z upokojujúcej bielej na agresívnu červenú. A tiež nečakaným zdôraznením zvuku motora. Do "triumphálního" (podľa britských motocyklov Triumph) trojvalcového vrčania sa pridajú hlbšie, hrdelné tóny. Akoby agregát dostal do vstrekovania konskú dávku steroidov. Kde sa ten mužný chraplák naraz vzal?

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 2.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 1 (1).jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 3.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 5.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 4.jpgPeugeot 308 SW spotřeba - 4.jpgPo stlačení tlačidla Sport sa zmení podsvietenie prístrojov na červené; medzi doplnkovými ukazovateľmi sa cykluje rovnako ako medzi štandardnými obrazovkami palubného počítača

Z výfuku nie, zvonku znie motor stále rovnako. Nie je to ani prívod zo sania do výduchov ventilácie, ako má napríklad Peugeot RCZ. A dokonca ani mechanický vibrátor ako v ostrých hatchbackoch koncernu VW. Trojvalcový Peugeot si pomáha k atraktívnejšieho zvukovému prejavu zvukom z reproduktorov.

Že to nie je tip-top? Jasné, ale pôsobí vierohodnejšie než napríklad vibrátor v Octavii RS. A bolo by nefér vyčítať velkosériovému kombíku jednej z dostupnejších značiek aplikáciu technológie, ktorú BMW považuje za dostatočne dobrú pre svoje slávne modely M.

Rozdiel vo zvuku pred a po zapnutí športového režimu počujete v tomto videu:

Aktivácia športového režimu prinesie aj zvýšenie tuhosti riadenia s elektrickým posilňovačom a nevyhnutnú zmenu mapovania plynového pedálu. Na plný plyn auto samozrejme akceleruje stále rovnako, ale inak k danému prísunu paliva (resp. vzduchu) stačí menší uhol zošliapnutia, takže motor zrazu pôsobí ostrejším a agresívnejším dojmom. Písmeno "S" v prípade ukazovateľa zvoleného režimu prevodovky na digitálnom displeji zároveň naznačuje, že do atletického módu sa prepol aj automat.

Rýchlosti si raďte radšej sami

Samočinný športový režim prevodovky je na môj vkus zbytočne konzervatívny. Zatiaľ čo napríklad v mnohých iných autách väčšinou nemám potrebu radiť si sám ani pri veľmi razantnej jazde, tu mi vyhovuje vychýliť páku voliča doľava a radiť si sám.

Mimochodom, do Peugeotu od nás smeruje jedna bezvýznamná pochvala za "správnu" logiku radenia. Podraďuje sa smerom od seba - ako v pretekárskych autách so sekvenčnými prevodovkami. Pre vodiča zaveseného v šesťbodových pásoch na plných brzdách pred zákrutou je oveľa jednoduchšie urobiť pažou pohyb od seba ako priťahovať páku k sebe.

Peugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 8.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 14.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 13.jpgPádla fungujú aj v samočinnom režime; prevodovka však funguje precíznejšie a ochotnejšie uzamyká menič, keď presuniete volič do polohy M

V našom prípade na tom samozrejme toľko nezáleží. Peugeot 308 SW nie je pretekárske auto, nemá šesťbodové pásy a na ceste človek zriedka brzdí tak, aby nezvládol ruku pritiahnuť - už preto, že pri prudkom zošliapnutí brzdy sa rozbliká výstražné osvetlenie. Nehľadiac na to, že skôr ako páku rovnako používam bezproblémovo fungujúce "pádla" pod volantom. Človek ale rovnako ocení, keď sú veci urobené tak, ako majú byť.

Má aj medziplyn

Poteší aj to, keď pri podraďovaní v športovom režime softvér zrovná otáčky hriadeľov decentným, akurátnym medziplynom. V elektronicky riadenej planétovej prevodovke je to prísne vzaté zbytočné, ale nielen v Peugeote vedia, že nejaké to drobné divadielko pomáha vodičovi pestovať si vzťah k autu.

Športový režim tiež sprístupní dva doplnkové ukazovatele na digitálnom displeji v prístrojovom štíte. Prvý ukazuje aktuálne využitý výkon a krútiaci moment motora, rovnako ako plniaci tlak turbodúchadla. Krátkym stlačením tlačidla na pravej páčke pod volantom potom prepnete na grafický ukazovateľ priečneho a pozdĺžneho zrýchlenia.

Priznám sa, že zmysel podobných hračiek príliš nechápem. Už preto, že keď človek ide spôsobom hodným označenia "športový", nemal by sa príliš rozptyľovať pozeraním na informácie na palubnom počítači. Ale zase - je sympatické, že Peugeotu stálo za to dať do obyčajného rodinného auta funkciu, ktorú inak nájdete napríklad v Porsche 911.

Možno viem, prečo to urobili. Zrýchlenie, najmä to priečne, je totiž disciplína, ktorou sa tento biely kombík môže naozaj chváliť. Viac si o tom povieme v nasledujúcej kapitole.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test BMW M550i xDrive M Performance

Test BMW M550i xDrive M Performance

Máme radi, že BMW M550i xDrive funguje ako veľmi bežné auto, a nezvádza vodičov k neprístojnostiam. Je to skvelé pretekárske auto. Zabudnite na naftu a kúpte si ho!

včera | Dalibor Žák
Za koľko jazdí malý dieselový crossover? Čakajte výbornú spotrebu

Za koľko jazdí malý dieselový crossover? Čakajte výbornú spotrebu

Proti dieselom sa dnes brojí vo veľkom, ale nízka spotreba je ich neodškriepiteľná výhoda. Náš dlhodobo testovaný Peugeot 2008 je toho jasným dôkazom. Dlhodobá spotreba sa drží pod hranicou šiestich litrov.

16. 8. 2017 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz E 220 d All-Terrain vs. Volvo V90 Cross Country D5

Test Mercedes-Benz E 220 d All-Terrain vs. Volvo V90 Cross Country D5

Nie že by Volvo bolo výrazne horšie, ale keby sme si mali vybrať, zložíme zálohu v Mercedese. A pokojne by sme sa uspokojili aj s tým štvorvalcom.

15. 8. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY