vytisknout velikost písma Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Športujeme

Je možné, aby kompaktný francúzsky kombík s tisícdvestovkou ponúkol náročnejšiemu vodičovi niečo, čo by sa dalo nazvať športovou jazdou? O tom nepochybujte. Peugeot 308 SW 1.2 PureTech má schopnosť prehovoriť vodičov, aby k cieľu zamierili dlhšou a kľukatejšou cestou.
Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Športujeme
Zoznam kapitol
  1. Športový režim
  2. Jazdné vlastnosti
  3. Technické údaje; kompletná fotogaléria

Dlhodobý test Peugeotu 308 SW: Doterajšie diely

1. Úvod testu – Prečo práve toto auto?
2. Meriame vnútorný priestor
3. Jazdí za sedem aj za pätnásť litrov
4. Zaostrené na techniku


Čo robí vo francúzskom kombi nižšej strednej triedy tlačidlo Sport, mohol by sa pýtať čitateľ, ktorý od áut z krajiny galského kohúta stále očakáva predovšetkým húpavý komfort. Lenže Peugeot 308 sa so svojimi dynamickými ambíciami netají, a to ani vo verzii SW. Jeho motor má síce objem iba 1,2 l, ale vynikajúce parametre. A spomeňte si, že v našom megateste 11 kombi nižšej strednej triedy dokázala tristoosmička urobiť vyhýbací manéver najrýchlejšie zo všetkých.

Je ale možné, aby kompaktný francúzsky kombík s tisícdvestovkou ponúkol náročnejšiemu vodičovi niečo, čo by sa dalo nazvať športovou jazdou? Je. Viem to, pretože si to pravidelne doprajem. Po niekoľkých mesiacoch spoločného spolužitia môžem s istotou vyhlásiť, že Peugeot 308 SW 1.2 PureTech má - v moderných autách stále vzácnejšiu - schopnosť nenápadne prehovoriť vodičov, aby sa k cieľu vydali dlhšou a kľukatejšou cestou. A poriadne pritom ohriali motor aj pneumatiky. Športový režim príde v takých chvíľach ako na zavolanie.

Sčervenie a začne vrčať

Stlačenie tlačidla na stredovej konzole (na krátke ťuknutie prstom nereaguje, musíte ho sekundu podržať) sa prejaví zmenou farby podsvietenia prístrojov z upokojujúcej bielej na agresívnu červenú. A tiež nečakaným zdôraznením zvuku motora. Do "triumphálního" (podľa britských motocyklov Triumph) trojvalcového vrčania sa pridajú hlbšie, hrdelné tóny. Akoby agregát dostal do vstrekovania konskú dávku steroidov. Kde sa ten mužný chraplák naraz vzal?

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 2.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 1 (1).jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 3.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 5.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 4.jpgPeugeot 308 SW spotřeba - 4.jpgPo stlačení tlačidla Sport sa zmení podsvietenie prístrojov na červené; medzi doplnkovými ukazovateľmi sa cykluje rovnako ako medzi štandardnými obrazovkami palubného počítača

Z výfuku nie, zvonku znie motor stále rovnako. Nie je to ani prívod zo sania do výduchov ventilácie, ako má napríklad Peugeot RCZ. A dokonca ani mechanický vibrátor ako v ostrých hatchbackoch koncernu VW. Trojvalcový Peugeot si pomáha k atraktívnejšieho zvukovému prejavu zvukom z reproduktorov.

Že to nie je tip-top? Jasné, ale pôsobí vierohodnejšie než napríklad vibrátor v Octavii RS. A bolo by nefér vyčítať velkosériovému kombíku jednej z dostupnejších značiek aplikáciu technológie, ktorú BMW považuje za dostatočne dobrú pre svoje slávne modely M.

Rozdiel vo zvuku pred a po zapnutí športového režimu počujete v tomto videu:

Aktivácia športového režimu prinesie aj zvýšenie tuhosti riadenia s elektrickým posilňovačom a nevyhnutnú zmenu mapovania plynového pedálu. Na plný plyn auto samozrejme akceleruje stále rovnako, ale inak k danému prísunu paliva (resp. vzduchu) stačí menší uhol zošliapnutia, takže motor zrazu pôsobí ostrejším a agresívnejším dojmom. Písmeno "S" v prípade ukazovateľa zvoleného režimu prevodovky na digitálnom displeji zároveň naznačuje, že do atletického módu sa prepol aj automat.

Rýchlosti si raďte radšej sami

Samočinný športový režim prevodovky je na môj vkus zbytočne konzervatívny. Zatiaľ čo napríklad v mnohých iných autách väčšinou nemám potrebu radiť si sám ani pri veľmi razantnej jazde, tu mi vyhovuje vychýliť páku voliča doľava a radiť si sám.

Mimochodom, do Peugeotu od nás smeruje jedna bezvýznamná pochvala za "správnu" logiku radenia. Podraďuje sa smerom od seba - ako v pretekárskych autách so sekvenčnými prevodovkami. Pre vodiča zaveseného v šesťbodových pásoch na plných brzdách pred zákrutou je oveľa jednoduchšie urobiť pažou pohyb od seba ako priťahovať páku k sebe.

Peugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 8.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 14.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 13.jpgPádla fungujú aj v samočinnom režime; prevodovka však funguje precíznejšie a ochotnejšie uzamyká menič, keď presuniete volič do polohy M

V našom prípade na tom samozrejme toľko nezáleží. Peugeot 308 SW nie je pretekárske auto, nemá šesťbodové pásy a na ceste človek zriedka brzdí tak, aby nezvládol ruku pritiahnuť - už preto, že pri prudkom zošliapnutí brzdy sa rozbliká výstražné osvetlenie. Nehľadiac na to, že skôr ako páku rovnako používam bezproblémovo fungujúce "pádla" pod volantom. Človek ale rovnako ocení, keď sú veci urobené tak, ako majú byť.

Má aj medziplyn

Poteší aj to, keď pri podraďovaní v športovom režime softvér zrovná otáčky hriadeľov decentným, akurátnym medziplynom. V elektronicky riadenej planétovej prevodovke je to prísne vzaté zbytočné, ale nielen v Peugeote vedia, že nejaké to drobné divadielko pomáha vodičovi pestovať si vzťah k autu.

Športový režim tiež sprístupní dva doplnkové ukazovatele na digitálnom displeji v prístrojovom štíte. Prvý ukazuje aktuálne využitý výkon a krútiaci moment motora, rovnako ako plniaci tlak turbodúchadla. Krátkym stlačením tlačidla na pravej páčke pod volantom potom prepnete na grafický ukazovateľ priečneho a pozdĺžneho zrýchlenia.

Priznám sa, že zmysel podobných hračiek príliš nechápem. Už preto, že keď človek ide spôsobom hodným označenia "športový", nemal by sa príliš rozptyľovať pozeraním na informácie na palubnom počítači. Ale zase - je sympatické, že Peugeotu stálo za to dať do obyčajného rodinného auta funkciu, ktorú inak nájdete napríklad v Porsche 911.

Možno viem, prečo to urobili. Zrýchlenie, najmä to priečne, je totiž disciplína, ktorou sa tento biely kombík môže naozaj chváliť. Viac si o tom povieme v nasledujúcej kapitole.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A