vytisknout velikost písma Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Meriame vnútorný priestor

Francúzske kombi s trojvalcovým motorom nás vozí už asi mesiac. Najvyšší čas zoznámiť ho s naším laserovým meračom.
Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Meriame vnútorný priestor
Zoznam kapitol
  1. Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech
  2. Technické údaje; Kompletná fotogaléria

Peugeot 308 SW sme si vybrali do dlhodobého testu skôr kvôli zaujímavej kombinácii preplňovaného zážihového trojvalca a samočinnej prevodovky. Jedná sa ale o kombi, takže stranou nemôžeme nechať ani otázku vnútorného priestoru.

Peugeot 308 SW, zhodou okolností tiež biely, sme už merali v rámci nášho megatestu 11 kombi nižšej strednej triedy. A nedopadol vôbec zle, v podkategóriách "rozmery kufra" a "priestor vpredu" sa presadil medzi troma najlepšími. Teraz sme si ale meranie zopakovali a zahrnuli do neho aj niektoré miery, na ktoré sa v rámci megatestu nedostalo.

Pripomeňme, že batožinový priestor Peugeotu 308 SW patrí k najväčším v segmente. Dĺžka ložnej plochy 106 cm je porovnateľná s Octaviou Combi, ale kufor tristoosmičky je v úrovni podlahy o nezanedbateľné dva centimetre širší (104 cm).

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 148.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 143.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 144.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 145.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 146.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 147.jpgNie celkom ideálne vyvážené piate dvere sú v dolnej polohe "ťažké do ruky", po ich otvorení však objavíte naozaj veľkoryso dimenzovaný a pravidelne tvarovaný priestor

Šírka je pritom rovnaká po celej dĺžke, nezasahujú do nej podbehy alebo iné rušivé výčnelky. Pochvalu si zaslúži aj príjemne nízka nakladacia hrana (63 cm) v kombinácii s faktom, že podlaha je s ňou v jednej rovine.

Keď sklopíte zadné operadlá (môžete to urobiť páčkou na bočnej výplni kufra), posuniete sedadlo predného spolujazdca úplne dopredu a sklopíte jeho operadlo čo najviac dopredu, naložíte dovnútra predmet dlhý cez dva metre - merané od nakladacej hrany k hornej časti predného operadla.

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Rozmery priestoru pre batožinu (cm)
šírka medzi podbehmi 104
Maximálna šírka kdekoľvek medzi bočnicami 124
Výška po roletku 50
Dĺžka ložnej plochy 106
Maximálna dĺžka nákladu (k prednému operadlu) 208
Výška nakladacieho otvoru 73
Šírka nakladacieho otvoru 110
Výška nakládacej hrany 63
Výška otvorených piatych dverí 189

V živote ale väčšinou býva niečo za niečo. O čo viac priestoru ponúka Peugeot 308 SW pre prepravu batožiny, o to skúpejší je k cestujúcim na zadných sedadlách. Keď šoférujem, manželka sedáva s dcérkou vzadu. Pri prvej takejto príležitosti ihneď poznamenala, že sa cíti omnoho stiesnenejšie než v našom C-Maxe. Čísla dávajú jej pocitom zapravdu.

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 128.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 129.jpgPozícia za volantom aj veľkosť sedadla vodiča sú úplne v poriadku, zato s priestorom pre nohy vzadu to príliš slávne nie je

Za vodičom vysokým 178 cm zostáva v 308 SW len 20 centimetrov priestoru pre nohy. Pre ilustráciu: aj nová Fabia ponúka o centimeter viac. Napriek tomu by nebolo fér porovnávať Peugeot s o triedu menším českým autom. Oproti nemu poskytuje 308 prirodzenejší uhol kolien a predovšetkým plnohodnotnú dĺžku sedadla i operadla.

Vpredu si na chýbajúce centimetre nikto sťažovať nebude. Šírka v úrovni lakťov 148 cm je úplne rovnaká ako v Octavii, priestor nad hlavou je prinajmenšom dostatočný. A sedák má veľmi dospelú dĺžku cez pol metra (merané od operadla po prednú hranu sedadla), takže slušne podopiera dolné končatiny aj ľuďom s dlhými kosťami. Operadlo by som si vedel predstaviť aj o jeden dva centimetre dlhšie, ale vodič mojej výšky nemá s oporou lopatiek problém.

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Rozmery priestoru pre cestujúcich (cm)
Šírka v úrovni lakťov vpredu 148
Šírka v úrovni lakťov vzadu 143
Min. priestor pre hlavu vpredu 91
Max. priestor pre hlavu vpredu 100
Priestor pre hlavu vzadu 95
Dĺžka sedáku vpredu 54
Dĺžka operadla vpredu 66
Dĺžka sedáku vzadu 49
Dĺžka operadla vzadu 65
Šírka priestranného sedáku vzadu 23
Min. priestor pre nohy vzadu 12
Priestor pre nohy vzadu za 178cm šoférom 20
Max. priestor pre nohy vzadu 37
Rozsah posuvu sedadla šoféra 25
Rozsah výškového nastavenia sedadla šoféra 9
Peugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 131.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 136.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 132.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 135.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 134.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 133.jpgS vyberaním roletky sme spočiatku bojovali, napokon sme zistili, ako na to - s koncovkou je potrebné najprv trochu pootočiť; postranné priehradky tvorené vyberateľnými bočnicami; podlahu možno zavesiť za okraj dverného otvoru, aby neprekážala

Nezabudnite: Ak máte v súvislosti s Peugeotom 308 SW nejakú otázku alebo tip pre nás, sem s nimi! A ak týmto autom jazdíte alebo máte napríklad tristoosmičku s inou karosériou alebo motorom, budeme veľmi radi, keď nám napíšete svoje skúsenosti.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A