vytisknout velikost písma Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Bolo to (väčšinou) fajn

Po piatich mesiacoch spoločného spolužitia sa biely kombík vrátil tam, odkiaľ k nám prišiel: do tlačovej flotily českej pobočky PSA. Ako sa nám žilo s autom, ktoré na seba pri týždennom teste upozorňuje hlavne radom ergonomických zvláštností?
Dlhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Bolo to (väčšinou) fajn
Zoznam kapitol
  1. Ergonómia a infotainment
  2. Dlhodobá spotreba; kvalita; verdikt
  3. Technické údaje; kompletná fotogaléria

Peugeot 308 je rozporuplné auto. Triezvo elegantným nadčasovým dizajnom priťahuje skôr povahy, ktorým sú nejaké výstrelky proti srsti. V interiéri sa ale zrazu otočí o 180 stupňov a chce po vodičovi, aby si zvykal na jednu novotu za druhou. Preto sa tiež väčšina testov Peugeotu 308, ktoré ste čítali u nás aj inde, točia hlavne okolo jeho ergonomických zvláštností. A preto sme si tento model vybrali k prvému dlhodobému testu v našej histórii.

Peugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 34.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 36.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 27.jpgPeugeot 308 SW sme na AutoMag.sk už testovali, ale kombinácia preplňovaného trojvalca 1.2 PureTech a automatickej prevodovky je pre nás novinkou

Na začiatku stál jednoduchý zámer: overiť, ako sa unikátna ergonómia "triastoosmičky" osvedčí pri niekoľkomesačnom používaní. Týždenný test je možno málo na to, aby si aj novinár, ktorý strieda autá neustále, zvykol na toľko nových vecí: poloha s malým volantom "v lone" a prístrojovým štítom vystrčeným nahor; ručička otáčkomera, ktorá sa otáča proti smeru hodinových ručičiek; a takmer úplná absencia hardvérových tlačidiel.

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech dlouhodobý test 148.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech dlouhodobý test 151.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech dlouhodobý test 153.jpgZasvätený výklad o technike trojvalca 1.2 PureTech nám v školiacom stredisku PSA v českých Průhoniciach poskytol školiteľ Jan Matoušek

Osobitnými aspektmi Peugeotu 308 SW s motorom 1.2 PureTech a šesťstupňovou automatickou prevodovkou EAT6 sme sa postupne zaoberali v sérii samostatných článkov:

1. Úvod testu – Prečo práve toto auto?
2. Meriame vnútorný priestor
3. Jazdí za sedem aj za pätnásť litrov
4. Zaostrené na techniku
5. Športujeme
6. Ako je vlastne rýchly?

Dnes sa preto zameriame výhradne na zhrnutie dlhodobých skúseností a aj na spotrebu paliva počas celého testu.

Otázka zvyku?

Prvá vec, ktorou Peugeot 308 zaskočí vodiča, je pozícia za volantom. Podobne ako v menšom modeli 208 uplatnila automobilka neobvyklé riešenie, keď posadila kaplnku s prístrojmi vysoko do zorného poľa vodiča a športovo tvarovaný volant s malým priemerom umiestnila viac, ako je obvyklé. Výsledkom je pocit, že sedíte s volantom "v lone".

Samozrejme nechýba možnosť výškového i pozdĺžneho nastavovania, ale ak chcete mať rozumný výhľad na prístroje, nutne skončíte s volantom položeným ďaleko nižšie, než je zvykom v akomkoľvek inom aute.

Peugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 6.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 19.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 17.jpgNeobvyklú pozíciu za volantom sme prestali vnímať veľmi rýchlo a vyvýšené umiestnenie prístrojového štítu sa časom ukázalo ako vyložené pozitívum; ovládanie cez dotykový displej nás občas iritovalo, ale napríklad navigácia sa obsluhovala dobre

Spočiatku to ruší natoľko výrazne, že v prakticky všetkých testoch Peugeotu 308 nájdete polohu za volantom v bodovom zozname označenom znamienkom mínus. Ten pocit mám ešte v živej pamäti - a o to viac ma prekvapuje, že asi po šiestich týždňoch pravidelného jazdenia s redakčnou tristoosmičkou som nezvyklosti polohy za volantom úplne prestal vnímať.

Celú dobu som pritom presadal aj do iných áut, od nášho rodinného cez bežné týždenné testy až po novinky na zahraničných prezentáciách.
Naopak som ešte získal návyk na vyvýšený prístrojový štít, ktorý vďaka svojej polohe tak trochu supluje head-up displej, a vo väčšine ostatných áut mi zrazu začala vadiť nutnosť skláňať zrak dolu. Spravodlivo a bez obalu teda priznávam, že nezvyklá pozícia za volantom Peugeotu 308 je jedna z tých vecí, ktoré z pohľadu majiteľa nepredstavujú ani ten najmenší problém.

(Čo ma privádza k zaujímavej vedľajšej úvahe: dokáže sa človek po čase prekalibrovať na akúkoľvek pozíciu za volantom? Trebárs aj na tú vo Ferrari Testarossa - pre mňa s náskokom najpríšernejšiu zo všetkých áut, ktoré som kedy šoféroval? Ak k tomu máte postreh, uvítam, keď ho napíšete do komentárov pod článkom.)

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 2.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 1 (1).jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 3.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 5.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech – sportovní režim - 4.jpgPeugeot 308 SW spotřeba - 4.jpgPo stlačení tlačidla Sport sa zmení podsvietenie prístrojov na červené; medzi doplnkovými ukazovateľmi sa cykluje rovnako ako medzi štandardnými obrazovkami palubného počítača

Menej jednoznačná je situácia s obráteným otáčkomerom. Prvotná adaptácia prebehla relatívne rýchlo a vo väčšine situácií som odpočítal aktuálne otáčky prirodzene bez vedomého sústredenia. Pri dynamickej jazde náročné na presnosť a načasovanie sa mi ale do poslednej chvíle stávalo, že zrak v rozhodujúcom okamihu vždy najprv zablúdil tam, kde ručičku očakával - takpovediac "východným" smerom. Drobnosť, zvlášť pri aute so samočinnou prevodovkou, ale spomenúť sa musí.

Ani päť mesiacov a mnoho hodín strávených za volantom nestačilo na to, aby som si obľúbil ovládanie zábavných, komfortných a komunikačných funkcií cez dotykový displej. Oceňujem "uprataný" vzhľad palubnej dosky, ale domnievam sa, že cena, ktorú za neho používateľ platí, je v tomto prípade príliš vysoká.

Niekedy ide o principiálne veci - možno nemožnosť rýchleho nastavenia maximálneho chladiaceho výkonu, ku ktorému sa vo väčšine áut s elektronicky riadenou klimatizáciou používa otočenie kolieskom teploty do polohy Low. Viac mi ale vadilo nepremyslené a nevyladené užívateľské rozhranie, napríklad doslova nepoužiteľné vyhľadávanie v zozname kontaktov.

Kto hľadá, nenájde

Nielenže vyhľadávací systém bojuje so slovenskými resp. českými znakmi, ale nedokáže vrátiť relevantné výsledky po napísaní niekoľkých písmen požadovaného mena (vracia náhodne vyzerajúci zoznam, v ktorom požadovaná osoba spravidla chýba) a najmä nepodporuje listovanie výpisom vo výsledkoch vyhľadávania.

Zabudnite na to, že zadáte napríklad len prvé písmeno kontaktu a potom sa k nemu preklikáte šípkou, nejde to. Asi nemusím vysvetľovať, že pomalá a nepresná odozva kapacitného displeja sa v takých chvíľach zdá byť ešte pomalšia a najpresnejšia. Na adresu konštruktérov Peugeotu zaznelo pri mojich pokusoch o telefonovanie nejedno pramálo lichotivé slovo.

Peugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 8.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 14.jpgPeugeot 308 SW 1.2 e-THP v testu AutoRevue.cz 13.jpgPádla automatickej prevodovky fungujú aj v samočinnom režime; prevodovka však funguje precíznejšie a ochotnejšie uzamyká menič, keď presuniete volič do polohy M

Aby som im ale len nekrivdil, niečo vymysleli dobre. Šikovný je napríklad rýchly prístup k zoznamu posledných hovorov dlhším stlačením tlačidla na pravom ramene volantu. (Krátke stlačenie zobrazí zoznam rádiových staníc, čo je tiež príjemné.) Ak teda potrebujete zavolať niekomu, s kým ste hovorili nedávno, alebo vybaviť zmeškaný hovor, je situácia oveľa ružovejšia.

Až na pomalú odozvu pri zadávaní písmen som nikdy nemal žiadny problém ani s používaním navigácie. Zadávanie cieľov je primerane intuitívne, mapa prehľadná a grafické pokyny zobrazované na stredovom displeji v prístrojovom štíte zrozumiteľné.

Peugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 131.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 136.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 132.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 135.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 134.jpgPeugeot 308 SW 1.2 PureTech v dlouhodobém testu AutoRevue.cz 133.jpgS vyberaním roletky sme spočiatku bojovali, ako sme zistili, ako na to - s koncovkou je potrebné najprv trochu pootočiť; postranné priehradky tvorené vyberateľnými bočnicami; podlahu možno zavesiť za okraj dverného otvoru, aby neprekážala

Hladko prebehlo ako prvé spárovanie môjho telefónu, tak následné automatické pripojenie po každom nasadnutí do auta. Nezaznamenal som žiadne problémy s kvalitou hlasu pri telefonovaní ani s audio streamingom hudby cez Bluetooth. A hoci, ako už bolo povedané, palubný systém nevedel vyhľadávať v kontaktoch začínajúcich písmenom so slovenskou diakritikou, aspoň slovenské znaky zobrazoval úplne a správne.

Toto som už niekde počul...

V súvislosti s infotainmetom ešte jeden detail. Spočiatku som ho považoval za milú kuriozitu, ale postupom času som si na neho vypestoval silnú alergiu: preskakovanie rádia. V aute počúvam väčšinou rozhlas a väčšinou verejnoprávne stanice, ktorý vysielajú digitálne. A náš Peugeot 308 vedel digitálny signál prijímať. Lenže nie úplne hladko.

Pravdepodobne v dôsledku nahrávania vyrovnávacej pamäte cache sa každých niekoľko minút stávalo, že zvuk zrazu preskočil asi o desať sekúnd späť. Znovu som tak počul tú istú vetu alebo úryvok piesne ako pred chvíľou. Niekedy boli tieto preskoky sprevádzané aj počuteľnou zmenou hlasitosti a našťastie veľmi zriedkavo, ale predsa len sa stávalo aj to, že zvuk skočil dopredu - takže som o niekoľko viet prišiel.

Keby k tomu dochádzalo raz dvakrát denne, človek by nad tým mávol rukou. Keď ale cestou do práce budete počuť efekt zaseknutej gramoplatne napríklad štvrtýkrát, rýchlo vám začne liezť na nervy. Mne teda začal.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |