vytisknout velikost písma Dizajnér Jozef Kabaň odchádza zo Škody. Povedie dizajn BMW

Jozef Kabaň opúšťa po deviatich rokoch značku Škoda. Odchádza do automobilky BMW, kde nahradí Karima Habiba.
Dizajnér Jozef Kabaň odchádza zo Škody. Povedie dizajn BMW

Šéf dizajnu mladoboleslavskej automobilky Škoda Jozef Kabaň v koncerne Volkswagen, a teda aj v škodovke, končí. V druhej polovici tohto roka má nastúpiť do BMW. Nahradí Karima Habiba, ktorý od BMW odišiel na konci minulého roka.

Kabaňov odchod už potvrdila aj Škoda Auto. "Môžem potvrdiť, že po deviatich veľmi úspešných rokoch vo funkcii šéfdizajnéra, opúšťa Jozef Kabaň značku Škoda, uviedol v stanovisku zaslanom našej redakcii Vítězslav Pelc, PR manažér značky pre Českú republiku. "Jozef Kabaň v posledných rokoch rozvoja podniku výrazným spôsobom ovplyvnil dizajn a emocionalitu značky. Dizajn celej modelovej palety bol pritom výrazne prepracovaný a dostal nový smer. Model Škoda Yeti, ktorý bude verejnosti predstavený v tomto roku, predstavuje určité zavŕšenie tohto vývojového cyklu. Ďakujeme Jozefovi Kabaňovi za vykonanú prácu a do budúcna mu prajeme všetko najlepšie," dodal Pelc.

Jozef Kabaň nastúpil k značke Škoda v roku 2008, ale známy je aj svojou prácou v Audi, kde začínal, a samozrejme aj návrhom dizajnu legendárneho superauta Bugatti Veyron. Ešte nie je jasné, čo za odchodom Jozefa Kabaňa stojí, iDnes vo svojom článku špekuluje o súvislosti s dizajnom modernizovanej Octavie a kontroverzie, ktorá sa okolo neho točí. Sám Jozef Kabaň ale povedal, že je rozhodne dobre, že sa o dizajne Octavie hovorí.

Je pravda, že posledné návrhy Jozefa Kabaňa boli na zvyklosti značky Škoda veľmi odvážne. Avšak predajné čísla naznačujú, že sa zákazníkom produkty páčia. A napríklad o Superbe alebo KodiaQu sa rozhodne nedá povedať, že by to boli škaredé autá.

Zmenu už oficiálne potvrdilo aj BMW. Dizajnérsky tím automobilky povedie Adrian van Hooydonk. Jozef Kabaň bude zodpovedný za dizajn značky BMW, zatiaľ čo Domagoj Dukec bude vedúcim dizajnérskeho tímu pre vozidlá BMW i a BMW M. Karim Habib, ktorý predtým zodpovedal za dizajn značky BMW, údajne odišiel na vlastnú žiadosť.

"Teším sa na posilnenie dizajnérskeho tímu skupiny BMW," hovorí Adrian van Hooydonk. "Jozef Kabaň a Domagoj Dukec prinášajú nové skúsenosti, talent a vízie, ktoré potrebujeme pre budúce smerovanie nášho dizajnu."

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY