vytisknout velikost písma Dieselgate po taliansky: Dáta z merania emisií pre Fiaty, Jeepy, Alfy a Lancie chýbajú

Taliani nedodali zistené dáta niektorých modelov koncernu FCA. Vzrástlo tak podozrenie, že niektoré autá Jeep, Fiat, Lancia a Alfa Romeo so vznetovými motormi obchádzali merania emisií. Záležitosť sa týka áut homologizovaných ešte podľa normy Euro 5.
Dieselgate po taliansky: Dáta z merania emisií pre Fiaty, Jeepy, Alfy a Lancie chýbajú

V skutku zaujímavo sa s obvineniami koncernu FCA Fiat-Chrysler, že nejakým spôsobom obchádzajú meranie emisií naftových áut, vysporiadali v Taliansku. Talianska strana mala dodať európskej komisii výsledky merania emisií vybraných modelov v nezávislých laboratóriách a v skutočnej prevádzke. Lenže pre niektoré podozrivé autá dáta na počudovanie chýbajú, píšu Automotive News.

Konkrétne ide o Jeep Cherokee s naftovým dvojlitrom, Alfu Romeo Giulietta s motorom 1,6 l a Lanciu Ypsilon s motorom 1,3 l. Talianska strana jednoducho merania podľa postupu predpísaného európskou komisiou vynechala a dodala len potvrdenie, že autá sú v poriadku. Podozrenie, že s emisnými systémami týchto áut nie je niečo v poriadku, tak ešte vzrástlo.

Hovorca talianskeho ministerstva dopravy médiám oznámil, že žiadny kľúčový test vynechaný nebol a že všetky dôležité dáta boli poskytnuté.

Podľa nemeckých a francúzskych nezávislých skúšok vypúšťal Jeep Cherokee s dvojlitrovým dieselom v bežnej prevádzke 5,3x až 9,9x viac emisií NOx, než dovoľuje norma Euro 5. Fiat 500L s motorom 1,6 l potom vypustil v prevádzke 5,6-krát viac emisií, než je dovolené. Zatiaľ sa ale koncern FCA nepriznal a ani mu nebolo dokázané, že vozidlá skutočne obsahujú zariadenie, ktoré by cielene obchádzalo emisný test.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY