vytisknout velikost písma Ďalší Dieselgate? V Nemecku teraz vyšetrujú Ford

Nemecké úrady vyšetrujú automobilku Ford, či neobchádza emisie. Podozrivý je predovšetkým motor 2.0 TDCI pod kapotou Mondea. Ford s vyšetrovateľmi spolupracuje a tvrdí, že jeho motory sú v poriadku. Norma dovoľuje neplniť emisia, ak to ohrozilo bezpečnosť.
Ďalší Dieselgate? V Nemecku teraz vyšetrujú Ford

Nemecko vyšetruje automobilku Ford, či pri modeli Mondeo s motorom 2.0 TDCI nepoužívala podobný podvodný softvér ako voľakedy Volkswagen k obchádzaniu oficiálnych testov merania emisií. Dôvodom podozrenia sú údajne príliš vysoké čísla skutočných emisií, zistené v prevádzke počas nezávislého testu.

Ford vyhlásil, že jeho vozy vybavené naftovými motormi sú v poriadku, podvodný softvér nemajú a plne vyhovujú všetkým normám a zákonom a že bude automobilka naďalej s nemeckými úradmi na vyšetrovaní spolupracovať. Nemci sa domnievajú, že Ford pri jazde po ceste tiež obmedzuje funkciu niektorých emisných systémov motora, napríklad EGR ventilu, ako to robia (alebo skôr robili) iné automobilky.

Ako pripomínajú Automotive News, významné automobilky pôsobiace na nemeckom trhu sa dohodli, že zvolajú do servisov stovky tisíc naftových áut homologizovaných podľa normy Euro 5 a Euro 6 pre dodatočné úpravy riadiacich jednotiek a že tiež ponúknu odkúpenie starších dieselov. Má to znížiť produkciu emisií oxidov dusíka až o 30%.

Rad automobiliek sa priznal, respektíve pripúšťa, že v určitých jazdných situáciách môže dochádzať k odpojeniu alebo obmedzeniu funkcie systémov pre dočisťovanie splodín. Jedná sa predovšetkým o jazdu vyššou rýchlosťou po diaľnici, prípadne o chod motora pri extrémnych teplotných alebo záťažových podmienkach. Norma totiž dovoľuje emisie neplniť, ak to vyžaduje bezpečnosť prevádzky, posádky alebo ochrana motora pred poškodením.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY