vytisknout velikost písma Dakar 2017 priniesol zaujímavý medzník. prvýkrát súťaž dokončil elekromobil

Tohtoročná Dakarská rally priniesla jeden zaujímavý medzník. Vôbec prvý raz v histórii túto súťaž dokončil elektromobil. Špeciál Acciona Ecopowered došiel posledný, ale došiel.
Dakar 2017 priniesol zaujímavý medzník. prvýkrát súťaž dokončil elekromobil

Dakar 2017 skončil, čo sme si nedávno pripomenuli väčšou galériou. Zapadnúť by ale nemala ešte jedna zmienka o tomto ročníku, pretože ten priniesol okrem komplikácií s počasím aj historický moment. Tento rok tomu totiž bolo vôbec prvýkrát, kedy rally považovanú za najťažšiu na svete dokončil elektrický automobil.

Tohtoročný ročník dakarskej rally bol v poradí už tridsiaty deviaty, pričom doteraz sa ho zúčastnilo  cez osemnásť tisíc automobilov. Špeciál Acciona Ecopowered je ale prvým autom, ktoré dokončilo Dakar len s využitím elektrickej energie. Aj keď výsledkom bolo suverénne posledné miesto.

Jazdec Ariel Jaton doviezol španielsky elektromobil do cieľa s celkovým časom 111 hodín, 21 minút a 18 sekúnd. Pre porovnanie, víťazný Peugeot potreboval na zdolanie všetkých meraných úsekov 28 hodín, 49 mínu a 30 sekúnd.

Závodný elektromobil vznikol v rámci päťročného vývoja vedeného španielskou spoločnosťou Acciona. Vozidlo používa synchrónny elektromotor s výkonom 250 kW, šesť modulov lítium-iónových akumulátorov, ktoré možno extrémne rýchlo dobíjať, a solárny panel.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY