vytisknout velikost písma Daimler plánuje stavbu továrne v Rusku. Bude v nej montovať Mercedesy

Mercedes-Benz plánuje montáž áut v Rusku. Ročne chce v továrni v blízkosti Moskvy vyrobiť 30 000 SUV. Nemecká automobilka v Rusku investuje okolo 200 miliónov eur. Mercedes je na ruskom trhu z prémiových značiek najžiadanejší.
Daimler plánuje stavbu továrne v Rusku. Bude v nej montovať Mercedesy

Budúci rok má začať koncern Daimler stavať továreň blízko Moskvy, v ktorej bude z dovezených dielov montovať Mercedesy výhradne pre miestny trh. Z prémiových značiek sa Mercedes-Benz práve v Rusku tešia z najväčšieho trhového podielu. Luxusnými Mercedesmi jazdí napríklad aj prezident Putin. Ale ostatní výrobcovia Mercedes doháňajú. Mercedes totiž musí autá dovážať už vyrobené, takže je na ne uvalená špeciálna daň.

Práve možnosť montovať autá aspoň z dovezených "kitov" znižuje daňovú záťaž. Rovnako to robí napríklad konkurenčné BMW v továrni Avtotor v Kaliningrade, Audi zase montuje autá v továrni koncernu Volkswagen v Kaluge. Tu sa montujú pre miestny trh podobným spôsobom aj Škodovky.

Mercedes sa chce na ruskom trhu orientovať predovšetkým na SUV. Očakáva, že ich ročne vyrobí okolo 30 000. Ruský trh síce v súčasnosti prechádza ťažkými časmi, takže sa niektorí menej majetní snažia dostať k autám akýmkoľvek spôsobom. Ale majetní Rusi radi svoje úspory ukladajú do luxusného tovaru, autá nevynímajúc. Možno aj preto Mercedes v minulom roku predal v Rusku 36 888 áut. Avšak aj tak je to o 11% menej ako pred rokom.

Konkurenčné BMW zostalo na svojich 27 507 kusoch, Lexus si polepšil o 19% na 24 117 áut a predbehol Audi na treťom mieste, ktoré 19% stratilo a predalo 20 705 vozidiel. Infiniti udalo v Rusku 4517 áut, o 18% menej ako v roku 2015.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY