vytisknout velikost písma Dacia Duster v testoch Euro NCAP: Nová generácia dopadla horšie

Nová generácia Dacie Duster v niektorých ohľadoch predstavuje zmenu k horšiemu. Okrem vnútorných rozmerov ide aj o nárazové testy. V testoch Euro NCAP vozidlo dosiahlo iba na tri hviezdy. Znížilo sa hodnotenie ochrany dospelých osôb aj detí.
Dacia Duster v testoch Euro NCAP: Nová generácia dopadla horšie

Dacia Duster je určite zaujímavé SUV, ktoré (ako sme sa nedávno presvedčili) vôbec nejazdí zle. Lenže už skôr sa ukázalo, že príchod novej generácie je napríklad čo do vnútorných rozmerov zmenou k horšiemu, pretože Dacia medzigeneračne interiér trochu zmenšila. Teraz prichádza ďalšia zvláštnosť, ktorá sa týka nárazových testov Euro NCAP. Aj v tých si totiž nový Duster pohoršil.

Ak ide o celkové hodnotenie, tam zostáva všetko pri starom. Dacia Duster dostala tri hviezdy, rovnako ako tomu bolo v roku 2011 pri starej generácie. Za pozornosť však stojí čiastkové hodnotenie. Prvá generácia dostala za ochranu dospelých osôb 74%, tá nová 71%. Rovnako to bolo v prípade ochrany detí, kedy si vozidlo pohoršilo o desať percent (78 vs. 68%). Naopak výrazne lepšia je ochrana chodcov (56 vs. 28%) a hodnotenie asistenčných systémov (37 vs. 29%).

Na tomto mieste je ale potrebné zdôrazniť, že nejde o nič až tak prekvapujúce, pretože od testov prvej generácie modelu Duster sa metodika Euro NCAP zmenila. Hodnotenie je dnes prísnejšie. Horšie percentuálne výsledky tak len potvrdzujú skutočnosť, že Dacia naozaj vykonala v prípade Duster skôr väčší facelift. Technický základ zostal rovnaký, a logicky tak v prísnejších testoch obstál o niečo horšie.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY