vytisknout velikost písma Čo ovplyvňuje cenu vašej zákonnej poistky?

Nechali ste si už niekedy vypočítať cenu povinného zmluvného poistenia na vaše auto? Určite ste si všimli, že ceny poistení sú rôzne a to na základe benefitov, ktoré poisťovne k PZP poskytujú. Ceny sa však nelíšia len medzi poisťovňami, ale aj ak si napríklad cenu necháte vypočítať v 20-tich rokoch a neskôr v 40-tich, keď vám už na pomyselnom tachometri svieti najazdených niekoľko stotisíc kilometrov. Čo všetko teda ovplyvňuje cenu zákonnej poistky, ktorú na aute musíte mať uzatvorenú?
Čo ovplyvňuje cenu vašej zákonnej poistky?

Jednotlivé poisťovne majú rôzne kalkulácie, podľa ktorých cenu PZP počítajú. Základným pravidlom, ktorým sa však riadia je, že sa snažia predpokladať pravdepodobnosť s akou spôsobíte práve vy nehodu. Zohľadňuje sa pritom viacero faktorov.

Majiteľ auta

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvnia výšku vašej zákonnej poistky ste vy. Podstatnú úlohu zohráva najmä vek. Poisťovňa predpokladá, že čím je človek starší, tým je múdrejší. Preto je poistka pre staršieho človeka lacnejšia. Neskúsení mladí vodiči si však musia priplatiť. Ďalším podstatným faktorom je miesto vášho bydliska. Výhodu máte, ak bývate niekde na dedine s malou premávkou. Poisťovňa tak vyhodnotí, že nemáte kde nehodu ani spôsobiť a cena vašej poistky sa zníži. Naopak vo veľkomeste, kde je hustá premávka sa logicky zvýši.

Auto

Okrem majiteľa vozidla sa pri vypočítavaní poistky zohľadňuje aj samotné vozidlo. Opäť platí, že poisťovňa predpokladá, že ak máte silnejšie vozidlo, budete jazdiť neopatrnejšie, pretože vám to auto dovolí a skôr môžete spôsobiť nehodu. Cena bude vyššia. Okrem toho sa prihliada aj na: značku a model vozidla, výkon motora, objem valcov a rok výroby.

Poisťovňa

Ako sme spomenuli na začiatku, veľmi záleží aj na danej poisťovni. Každá má totiž v ponuke viacero možností balíkov PZP s rôznymi službami. Čím sú služby hodnotnejšie, tým bude cena poistky vyššia. V prípade, že si nechcete uzavrieť havarijnú poistku, zvážte pripoistenia k PZP, ktoré vám môžu preplatiť niektoré škody, ktoré zaviníte vy.

Špeciálne zľavy

Za vzornú jazdu niekoľko rokov vám môže byť poistka znížená. Niektoré poisťovne berú v úvahu aj ak ste rodičom menej, ako 15 ročného dieťaťa. Špeciálne zľavy sú rôzne a má ich každá poisťovňa iné. Viac sa o nich môžete informovať v poisťovni alebo u poradcov na online porovnávačoch.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY