vytisknout velikost písma Chcete jazdiť bezpečne? Naučte sa správne z auta pozerať

Už sme sa naučili v aute sedieť a držať správne volant. Teraz sa teda môžeme presunúť k tomu, ako sa správne z auta pozerať. Možno sa budete čudovať, ale aj túto zdanlivo samozrejmú činnosť možno vykonávať najmenej dvoma spôsobmi - správne a zle.
Chcete jazdiť bezpečne? Naučte sa správne z auta pozerať

Človek vníma zrakom zhruba 80% všetkých informácií, ktoré spracováva. K riadeniu auta je tento zmysel samozrejme najdôležitejší. Smutné je, že veľká časť vodičov ho nevie správne používať. Práve v tejto kapitole našej školy jazdy sa preto naučíme pracovať so zrakom.

Než ale začneme, je potrebné pripomenúť si základy správneho držania volantu a hlavne správneho sedenia v aute. Poloha vodiča totiž ovplyvňuje zorný uhol. To, kde máte hlavu a oči, ovplyvňuje vašu schopnosť vnímať okolie. Preto si pre istotu pripomeňte naše skoršie články o správnom sedení v aute.

Vodič by mal mať neustále ucelený prehľad o situácii na ceste. Z toho dôvodu je dôležité zachovať si pohodlný výhľad nielen na cestu pred sebou, ale aj na spätné zrkadlá. Práve sledovanie zrkadiel je významne obmedzené u vodičov, ktorí sedia príliš blízko pri volante, lebo sa im krajné zrkadlá presúvajú mimo prirodzený zorný uhol.

003.JPG004.JPG005.JPG
Na ilustračných fotkách si všimnite, ako sa na rovnakom mieste mení zorný uhol vodiča, ak sedí správne (prvá foto zľava), príliš blízko (druhá fotografia) a vyklonený i zároveň zaklonený doprostred auta (foto vpravo)

Vodiči a vodičky menšieho vzrastu sa asi nevyhnú prisunutiu sedačky bližšie k volantu, ale s tým konštruktéri áut počítajú a ak aj oni sedia v aute správne, stále majú spätné zrkadlá v pohodlnom zornom uhle, takže nemusia na sledovanie prevádzky za sebou otáčať hlavou.

Sústreďte sa na šoférovanie!

Viete, ako sa v testoch áut sťažujeme na to, že majú neprehľadné budíky alebo rozptyľujúce dotykové displeje, ktoré nútia vodiča prestať sledovať ceste? To je jeden z faktorov, ktoré narúšajú ucelený prehľad vodiča o dianí na ceste. Je to rovnaké, ako keď z filmu vystrihnete niekoľko záberov.

Vodič sa musí stále plne sústrediť na riadenie. Keď si ale pustíte nahlas rádio, spievate si pri tom, sledujete billboardy a kocháte sa krajinou, je vaša schopnosť vytvárať si v reálnom čase ucelený trojpriestorový model o dianí na ceste značne obmedzená.

Pozerajte sa ďaleko dopredu a nelepte sa na nárazník

Veľkým neduhom vodičov je pozerať na špičku kapoty. Dívať sa meter pred auto má zmysel maximálne pri parkovaní alebo jazde v ťažkom teréne, kedy idete krokom. "Na ceste je nutné pozerať sa ďaleko dopredu, kam až cesty vedú," hovorí Jakub Michalovič, inštruktor školy bezpečnej jazdy Safe Driving School. "Všetko priamo pred vami rovnako budete vnímať automaticky," dodáva.

Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti nie je výmyslom autoškôl alebo dopravných "expertov". Svoje opodstatnenie to má práve aj v potrebe mať prehľad o situácii vpredu. Ak sa nalepíte za auto príliš blízko, vyplní vám jeho obrys zorné pole a vy cez neho nič nevidíte.

Koncové svetlá vpredu idúceho auta budú zároveň pôsobiť ako magnet, ktorý k sebe pritiahne váš zrak aj vašu pozornosť. Nechajte si preto väčšiu medzeru, nech vidíte cez neho a hlavne okolo neho. Navyše potom k lepšiemu prehľadu vpredu napríklad cez veľkú dodávku stačí len nepatrne presunúť auto k deliacej čiare, nemusíte ho vystrkovať polovicou do protismeru.

01.JPG02.JPG
Jedna vec je reakčná doba, druhá schopnosť vidieť viac a ďalej. Všimnite si, že ak idete príliš blízko za autom, nemáte možnost vidieť ani to, čo se deje v protismere

Vodiči, ktorí si tohto fenoménu nie sú vedomí, väčšinou nevedomky "zavesia" zrak na koncové svetlá auta pred sebou a mentálne vypnú. Potom len tupo kopírujú jeho pohyby ako ovce. Vy ale musíte vedieť, čo sa deje pred ním, nech môžete včas reagovať. Preto sa snažte pozerať skrz neho.

Sledujte profil cesty a zákrut, čítajte prevádzku ďaleko vpredu, nech viete, na čo sa blížite. "To auto pred vami vždy budete vnímať podvedome, nie je potreba civieť na jeho nárazník a zadné svetlá," znovu pripomína Michalovič.
Všimnite si tiež, že ak idete príliš blízko za autom, jeho obrys vám zakrýva výhľad na druhú polovicu cesty. Keď si necháte väčší odstup, vidíte oveľa ďalej dopredu a toho môžete využiť napríklad k pohotovejšiemu predbiehaniu, bez toho aby ste museli neustále vykukovať sem a tam.

Navyše, keď akcelerujete vo vzniknutej medzere, naberiete vyššiu rýchlosť a celý predbiehajúci manéver sa potom odohrá rýchlejšie, než keď akcelerujete z rovnakej rýchlosti, akou ide auto pred vami. Najmä pre vodičov slabších áut je to veľmi užitočné.

Kam sa pozeráš, tam ideš

Stalo sa vám niekedy, že ste začali ladiť rádio alebo nastavovať navigáciu a takmer ste s autom zišli do priekopy? Došlo k tomu preto, že ste sa pozerali smerom vpravo, z cesty, a auto tam akoby samo zatočilo. Skutočne, kam sa pozeráte, tam pôjdete.

Rovnaký efekt sa prejavuje aj v neočakávaných situáciách, napríklad keď sa na ceste za zákrutou vynorí prekážka alebo iné auto, ktoré vám vojde do cesty. To potvrdzuje aj inštruktor Jakub Michalovič, ktorý k tomu hovorí: "Vždy platí poučka" kam sa pozeráš, tam ideš "a keď vám niekto nedá prednosť, vy sa zľaknete a začnete na neho civieť, narazíte do neho."

Je to prirodzená reakcia človeka. Keď spozorujeme nebezpečenstvo, sledujeme ho. Je to podobné, ako keď človek trpiaci arachnofóbiou uvidí v kúpeľni pavúka. Doslova skamenie a začne na neho civieť, namiesto aby vzal papuča a celú situáciu vyriešil.

V kurzoch bezpečnej a defenzívnej jazdy sa síce vodič môže naučiť viesť pohľad za prekážku a doslova sa donútiť "nájsť" zrakom cestu okolo nej, ale keď potom dôjde na skúšku v reálnom živote v prevádzke, mnohokrát znovu zareaguje zle. Hovorí sa tomu fixácia na prekážku.

Pretočte video zhruba na začiatok druhej minúty. Všimnite si, že vodič dobehol pomalšie auto a začal civieť na jeho svetlá. Začal dokonca kopírovať jazdnú stopu auta pred sebou. V momente, keď vodič pred ním šliapol na brzdu, zľakol sa, prudko ubral plyn a pretočil sa

Ak chodíte na kurzy sebaobrany, možno ste počuli termíny monosignálna a multisignálna obrana. V aute to funguje podobne. Monosignálna je reakcia niekoľkými naučenými alebo len reflexnými obrannými chvatmi na už vzniknutú situáciu, v našom prípade za volantom je to spravidla len dupnutie na brzdu a cuknutie volantom (niektorí borci si v tejto situácii vedia popliesť pedále a pustia volant).

Multisignálna obrana je naopak vopred pripravený plán a k obrannej reakcii sa pridáva aj útok. V našom prípade je to dôkladnejšie čítanie cesty a prevádzky a neustále vytváranie si únikového plánu. Vodič si tak neustále hľadá možnosti, ako z prípadnej nebezpečnej situácie vyviaznuť. V tomto prípade ale musí byť vodič tak trochu paranoidný a vo všetkom vidieť nebezpečenstvo.

Ukážkový príklad: Blížite sa ku križovatke po hlavnej a na vedľajšej ceste vidíte auto. Pripravte si plán pre situáciu, že vám tam vojde. Nesledujte len potenciálnu hrozbu, ale rýchlo zhodnoťte iné možnosti. Ide v protismere auto? Môžete sa mu vyhnúť druhým pruhom? Je lepšie strhnúť riadenie, alebo radšej ísť rovno? To všetko by si mal vodič pripraviť a keď k tej situácii skutočne dôjde, bude oveľa lepšie reagovať, pretože už má plán.

Potom je kľúčové preniesť pohľad tam, kam chcete ísť. Pohnite aj hlavou v požadovanom smere, pomáha to. Ak toto zvládate, ste potom oveľa lepšie pripravení čeliť nebezpečnému fenoménu fixácie na prekážku.
Správne a cielené vedenie pohľadu je aj jeden z nevyhnutných predpokladov správneho a efektívneho prejazdu zákrutou (o tom zase niekedy neskôr). 

Domáca úloha

Rovnako ako v minulých kapitolách pre vás aj teraz máme domáce cvičenie. Keď jazdíte autom, skúste sa viac sústrediť na riadenie a dôkladnejšie sledovať prevádzku. Vytvárajte si v reálnom čase priestorový model situácie na ceste okolo vás. Uvidíte, že sa tak aj lepšie naučíte odhadovať správanie ostatných vodičov a budete oveľa lepšie predvídať, čo sa bude diať.

  • Prestaňte jazdiť "vo vláčiku" - nelepte sa na nárazník auta pred vami
  • Zakážte si sledovať očami koncové svetlá auta idúceho vpredu
  • Núťte sa pozerať cez, skrz a okolo áut pred sebou
  • Držte očami vysoký horizont
  • Snažte sa byť v duchu i zrakom najmenej tri sekundy pred miestom, ktorým práve prechádzate
  • Nebojte sa urobiť si trochu miesta
  • Trénujte vedomé pootočenie hlavou a prenesenie pohľadu v bežných situáciách, ako je predbiehanie, odbočovanie alebo obchádzanie stojacich áut
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A