vytisknout velikost písma Chceli byť ekologická jednička, skončili s najvyššími emisiami v EÚ

[Komentář] Regulovali, až přeregulovali. Politická reprezentace britské metropole chtěla proměnit poplatek za vjezd do centra ve „výchovnou“ daň z CO2. Ta zafungovala, ale jinak, než si úředníci představovali.
Chceli byť ekologická jednička, skončili s najvyššími emisiami v EÚ

Cesta do pekiel býva dláždená dobrými úmyslami. Príslovie, ktoré častým opakovaním získalo mdlú pachuť banality, a predsa je hlboko pravdivé - a všetci, ktorí sa chcú dostať k nádhernému novému svetu, by si ho mali vylepiť nad pracovný stôl hneď vedľa podpísané fotky Leoša Hegera.

Najnovšie sa o nemožnosti riadiť modernú, ako-tak slobodnú spoločnosť inžinierskym spôsobom presvedčili v Londýne, keď prekvapivo zistili, že dýchajú najviac oxidov dusíka z celej Európy. Ako je to možné? Ako mohla jedna z najbohatších aglomerácií na svete dospieť k vyšším koncentráciám NOx ako Peking, ktorý je celosvetovým symbolom smogu z automobilovej dopravy?

Elementary, dear Watson. Vďaka snahe "vychovať" spotrebiteľa daňami k ekologickejšiemu správaniu.

Od regulácie prevádzky k regulácii klímy

V Londýne sa platí poplatok za vjazd do centra. Ten bol pôvodne zavedený so zámerom uľaviť preťaženým uliciam vnútri rušného veľkomesta a motivovať vodičov, aby si odpustili "zbytočné" cesty autom po meste.

Ako to už s podobnými nápadmi býva, spoplatnená zóna bola vedením mesta vyhlásená za úspech a postupne sa rozširovala bez ohľadu na protesty obyvateľov dotknutých mestských častí. V roku 2006 navrhol vtedajší starosta Ken Livingstone, prezývaný pre svoju politickú orientáciu "červený Ken", zásadnú zmenu štruktúry poplatkov. Ten mal byť novo odstupňovaný podľa emisií CO2, fakticky teda spotreby paliva. Autá s emisiami nad 225 g/km, čo vtedy boli prakticky všetky veľké a luxusné vozy, mali platiť 25 libier denne. Naopak autá s hodnotou pod 100 g/km mali byť od poplatku úplne oslobodené.

Livingstone tak premenil regulačný poplatok v de facto daň z luxusu. Pripomeňme si, že CO2 nepatrí medzi jedovaté splodiny. Je prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou atmosféry. Počíta sa ale medzi skleníkové plyny, ktorým je prisudzovaný rozhodujúci podiel na zmenách klímy.

Oxidy dusíku

Oxidy dusíka (NOx) vznikajú pri spaľovacích procesoch z dusíka obsiahnutého vo vzduchu. Podieľajú sa na vzniku prízemného ozónu aj kyslých dažďoch. Pre človeka sú škodlivé až vo vysokých koncentráciách. Jeho vdychovanie dráždi dýchacie cesty a môže sa podieľať aj na vzniku nádorových ochorení. Emisná norma Euro V povoľuje 0,06 g NOX na km pre benzínové a 0,18 pre naftové motory.

Odstupňovanie poplatku za vjazd do Londýna bolo zavedené v októbri 2008 - dlho predtým, než sa medzivládny panel "nezávislých" odborníkov z IPCC diskreditoval manipuláciami s nameranými teplotami; ako sa ukázalo, že globálne teploty už niekoľko rokov stagnujú; a ako aj mnohí klimatológovia začali nachádzať odvahu upozorňovať, že matematické modely, na ktorých IPCC zakladá svoje katastrofické prognózy, sa dramaticky rozchádzajú s reálnym vývojom teplôt. CO2 bol pre ľudí s určitým svetonázorom horší strašiak než skutočne jedovaté splodiny, ktoré sa do ovzdušia dostávajú z priemyslu i dopravy.

Porsche sa novej štruktúre londýnskych poplatkov bránilo neobvykle ostrou komunikačnou kampaňou aj súdnym sporom. Land Rover zverejnil štúdiu potvrdzujúcu, že nová schéma v skutočnosti povedie k zhoršeniu kvality ovzdušia. Livingstone sa ale vo svojom svätom ťahaní za lepší svet nenechal zastaviť.

Preskočme na jar roku 2014. Britské médiá prekvapene informujú o tom, že meteorologická stanica v centre Londýna zaznamenáva najhoršie koncentrácie oxidov dusíka v Európe. Sú dokonca vyššie ako v Pekingu. Problém je aj s koncentráciami prachu v ovzduší. Súčasný starosta Boris Johnson bije na poplach a volá po zmene legislatívy.

Na mieru tým najpomalším

Emisie CO2 sa zisťujú metodikou, o ktorej ste možno niekedy počuli v súvislosti s rozdielmi medzi udávanou a reálnou spotrebou paliva. (Oxid uhličitý je viazaný v palive, preto sú jeho emisie spotrebe vždy úmerné - hoci nafta a benzín ho obsahujú rozdielne množstvo.) Auto pri homologizačnej skúške akceleruje, ide a zastavuje podľa presne definovaného scenára. Problém je v tom, že metodika je postavená tak, aby testom prešlo aj to najslabšie a najpomalšie auto. Akcelerácia je preto pozvoľná a dosahované rýchlosti nízke.

Ako vyzerá „Nový európsky jazdný cyklus“ 

1740240320029.pngGraf znázorňuje priebeh predpísanej jazdné skúšky, pri ktorej sa merajú emisie CO2. Na prvý pohľad je vidieť, že s realitou nemá veľa spoločného.

S tým, ako európske štáty začali viac a viac zdaňovať emisie CO2, hoci ich fakticky už raz zdaňujú spotrebnou daňou, začali byť automobilky stále vynaliezavejšie v hľadaní ciest, ako udržať na trhu veľké a výkonné autá aj v čase, keď im legislatíva veľmi nepraje. To je pravý dôvod rozmachu systémov stop-štart, hybridov, downsizingu a ďalších technických riešení s mnohokrát diskutabilným reálnym prínosom. Nejde o spotrebu v bežnej prevádzke, ako si mnohí myslia, ale o to, aby sa autá vošla do patričných daňových tabuliek a boli tak pre svojich majiteľov lacnejšie na obstaranie aj na prevádzku.

Preto existuje Range Rover Hybrid. Preto je na svete Porsche 918 Spyder s normovanou spotrebou 3,1 l/100 km a výkonom skoro 900 koní.

Skutočne presadli

V Londýne poplatok za vjazd zafungoval synergicky s britskou cestnou daňou, ktorá je takisto odstupňovaná podľa emisií CO2, a skutočne prinútil obyvateľov a návštevníkov mesta k presadnutie do menších, "ekologickejších" áut, ktoré sú podľa globálnej doktríny šetrnejšie ku klíme. Ekologicky uvedomelí si nakúpili Toyoty Prius, boháči presadli do niektorého z tých luxusných hybridov, ktoré sa v posledných rokoch roja ako huby po daždi. Väčšina ale zvolila moderný menší diesel s "optimalizovanou" homologizovanou spotrebou. Pre nás najznámejším príkladom je Octavia Greenline, ale model s malým dieselom, dlhými prevodmi a ďalšími úspornými opatreniami má dnes v ponuke každá značka.

A sme doma. Diesely sú možno šetrnejšie k ľadovcom, ale kvôli historickému nastaveniu noriem Euro púšťajú do vzduchu sadze aj oxidy dusíka, ktoré neznamenajú pre ľudské zdravie nič dobrého.

Riešenie nebude ani lacné, ani jednoduché. Teda ak nie ste Zelení, pretože tí majú jasno. Stačí dostať ľudí z áut, povedala ich britská predsedníčka.

Do toho sa ale londýnska politická reprezentácia zrejme nepustí, pretože zatiaľ ešte stále potrebuje hlasy vodičov. Najskôr bude ďalej pokračovať v uplatňovaní salámovej metódy a postupným zavádzaním nových a nových obmedzení nenápadne znepríjemňovať ľuďom vlastníctvo auta tak, aby sa ho vzdali "dobrovoľne". A medzitým vymyslí novú štruktúru poplatkov, ktorá Londýnčanov prinúti vymeniť svoje zánovné úsporné diesely za niečo iné. Len aby sa za pár rokov zistilo, že tým vznikol nejaký nový problém.

Trochu pokory, prosím

Vlastne je to pre dnešnú dobu príznačné: výsledkom dobrotivého zámeru je menej peňazí vo vreckách daňových poplatníkov a predmetný stav rovnaký, ak nie horší ako ten, ktorý mala nová regulácia riešiť. Od biopalív až po londýnske mýto. Nemajme regulátorom za zlé, že im to nevychádza. V dnešnom zložitom svete je doslova nemožné predvídať všetky dôsledky direktívnych zásahov do chodu spoločnosti. Môžeme po nich ale chcieť, aby sa prestali toľko snažiť. Vyšlo by nás to lacnejšie a dýchalo by sa nám lepšie - nielen obrazne, ale ako vidíme na príklade Londýna, niekedy aj doslova.

Perlička namiesto záveru: Hustota prevádzky v Londýne je dnes na rovnakej úrovni ako pred februárom 2003, kedy bol poplatok prvýkrát zavedený.

Titulní foto: Wikipedia

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |