vytisknout velikost písma Budúcnosť interiérov BMW: Miznúci volant, vznášajúci sa displej

BMW predstavilo na veľtrhu CES štúdiu iFuture Inside Concept. Prezrieť si môžeme usporiadanie interiéru budúcich modelov. Nový koncept prezentuje predovšetkým technológiu HoloActive Touch. Sériový automobil s prvkami tejto štúdie má doraziť po roku 2020.
Budúcnosť interiérov BMW: Miznúci volant, vznášajúci sa displej

Automobilka BMW predstavila na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2017 novú štúdiu. Volá sa iFuture Inside Concept a ako názov napovedá, ukazuje usporiadanie automobilov budúcnosti. Tie už budú vo veľkej miere jazdiť bez asistencie vodiča, takže sa ponúka otázka, ako zmeniť interiér vo chvíľach, kedy vlastne nepotrebujete volant. Toto má byť jedna z odpovedí.

Prední cestujúci budú mať k dispozícii obrí displej a hlavne sa budú môcť tešiť z technológie HoloActive Touch, čo je tiež hlavná novinka tejto štúdie. BMW dalo v podstate dokopy dotykový displej, head-up displej a ovládanie gestami.

Posádka uvidí všade okolo seba virtuálny displej s virtuálnymi tlačidlami, ale fakticky v automobile žiadny fyzický displej nebude. Systém navyše bude vedieť simulovať dotyk. Takže ak siahnete na nejaké virtuálne tlačidlo, dočkáte sa hmatovej odozvy. To sa bude diať za pomoci ultrazvukových vĺn. Pri jazde v autonómnom režime sa potom vodičovi volant schová.

Pre cestujúcich vzadu je pripravená klasická obrazovka. Opäť obrovská. Táto sa však vyklápa zo stropu. Čo asi ale nakoniec na koncepte všetkých zaujme najviac, to je priestor pre knihy. V tomto prípade ide zrejme len o čisto dizajnovú záležitosť. Prvé vozidlo s prvkami interiéru tejto štúdie by malo doraziť po roku 2020.

Okrem konceptu nového interiéru prezentuje BMW na práve prebiehajúcom veľtrhu CES v Las Vegas napríklad aj model radu 5 schopný autonómnej jazdy.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY