vytisknout velikost písma Brnenský Disk oslavuje 90 rokov, odštartoval významnú tradíciu

Revolučný model Disk skončil neúspechom, ale stál na počiatku úspešnej histórie vozidiel z brnenskej Zbrojovky so štylizovaným písmenom "Z" na chladiči...
Brnenský Disk oslavuje 90 rokov, odštartoval významnú tradíciu
Zoznam kapitol
  1. Po vojne…, Revolučná konštrukcia, Prevratné prevodové ústrojenstvo
  2. Základ perspektívnej budúcnosti, Vystavené vozidlá

Po vojne…

Po skončení prvej svetovej vojny sa mnoho európskych zbrojoviek, ktoré v priebehu vojnových rokov rozbujneli do podoby ohromných podnikov s tisíckami zamestnancov, dostalo do podobnej situácie. Mali kvalifikovaný personál a špičkovo vybavené prevádzky, ale v nástupe mieru už prakticky nemali čo vyrábať. Veľmi častým riešením pre rad z nich sa stala orientácia na iné spektrá priemyselnej výroby, a to vrátane produkcie dopravných prostriedkov.

IMG_3264.JPGIMG_3266.JPGIMG_3271.JPG
Brnenský Disk oslávi tento rok svoje 90. narodeniny, takto sa predvádzal na Classic Show 2014

Dopyt po civilných motocykloch a automobiloch bol po roku 1918 podobne intenzívny, ako tomu bolo na sklonku všetkých vojnových konfliktov pred tým aj potom. Brnenská zbrojovka, oficiálny Československý závod na výrobu zbraní v Brne, tento trend vycítila tiež, a tak plánovala výrobu automobilov. V Brne angažovali inžiniera Břetislava Novotného, ktorý mal za sebou už niekoľko zaujímavých konštrukcií. 

Je potrebné uvedomiť si, že v prvých dekádach dvadsiateho storočia neboli základné konštrukčné princípy pri vývoji a výrobe automobilov zďaleka tak štandardizované ako sú dnes. Až o niekoľko rokov skôr zvíťazil spaľovací motor nad konkurenciou v podobe elektrických a parných strojov! Vývoj stále bežal a každý sa pokúšal presadiť niečo nové. Nutné dodať, že Zbrojovka a vzápätí aj Břetislav Novotný intenzívne spolupracovali s Vysokým učením technickým v Brne.

Revolučná konštrukcia

Na VUT pritom vtedy pracovala skupinka vývojárov, ktorá sa zaoberala vývojom a konštrukciou dvojtaktných motorov. Motor tohto typu si nechal už v roku 1881 patentovať škótsky konštruktér Sir Dugald Clerk, avšak dvojtaktné agregáty sa zatiaľ objavovali predovšetkým v stabilných strojoch pre transmisie či motocykloch. Ich prednosti vrátane obmedzeného počtu pohyblivých dielov boli značné; emisie CO2 vtedy nikto neriešil, a tak ich aplikácia pod kapoty automobilov bola len otázkou času. Prelom dvadsiatych a tridsiatych rokov pritom pre dvojtakty znamenal v automobiloch rozmach, spomeňme napríklad české Aera alebo nemecké vozidlá DKW, z ktorých boli vo Východnom bloku nútení vychádzať ešte v hĺbke šesťdesiatych rokov...

IMG_3268.JPGIMG_3269.JPGIMG_3270.JPG
Disk mal v kulise prednastavených päť dopredných prevodov

Avšak bol to ešte len Novotný v spolupráci s VUT, ktorému sa to podarilo. Model Disk, ktorý bol do sériovej výroby schválený v roku 1924, teda presne pred 90 rokmi, sa stal vôbec prvým automobilom osadeným dvojtaktným motorom. Podľa dobových informácií vzniklo v niekoľkých sériách 50 až 75 vozidiel tohto typu (dochoval sa jediný!), Takže hoci sa za prvý sériový automobil s dvojtaktným motorom na svete považuje až Zbrojovka Z 4/18 z roku 1928, za ten úplne prvý možno označiť práve Disk. 

Tým ale progresivita brnenského Disku rozhodne nekončila. V čase samostatných rámov a drevených skeletov karosérie prišiel Disk ako zjavenie. Na prvý pohľad síce príliš nevybočoval zo štandardov doby, no išlo o celokovovú karosériu, ktorá sa zaobišla bez dreva aj samostatného podvozku! Keď si jediné dochované vozidlo tohto typu prehliadnete osobne, príde vám možno zavesenie kolies aj motora priamo v jednoduchom plechovom skelete ako celkom odvážne, ale prekvapivo to fungovalo, problémy boli úplne inde...

Prevratné prevodové ústrojenstvo

Vysloveným špecifikom modelu Disk sa totiž stalo jeho prevodové ústrojenstvo, ktoré si môžete podrobne pozrieť ako z pripojených snímok dochovaného vozidla, tak aj z dobového nákresu, za ktorého poskytnutie autor článku ďakuje kurátorke TM Brno Sylvii Zouharovej-Dykovej. Tento systém dal z pochopiteľných dôvodov aj meno celému vozidlu, no je potrebné dodať, že dnes nenájdete nikoho, kto by s týmto autom skutočne jazdil...

006_frikcni prevod_DISK.jpgP1190127.JPGP1190129.JPG
Prevodné ústrojenstvo Disku v detailoch

Pohon zaisťoval dvojtaktný štvorvalcový, kvapalinou chladený motor s objemom 598 ccm, ktorý podľa dochovaných materiálov dosahoval výkon 10 až 12 koní a Disku pri priemernej spotrebe 11 l/100 km umožňoval dosiahnutie rýchlosti 55 km/h. Motor bol osadený priamo v plechovom skelete karosérie a smerom vzad vybiehal zotrvačník, ktorého rovná plocha v zadnej časti bola jedným z dvoch kotúčov prevodovej sústavy.

P1190132.JPGP1190126.JPGP1190134.JPG
Disk v popredí aktuálnej expozície v TM Brno

Kolmo k jeho rovine bol usadený druhý kotúč podobného priemeru, ktorý v posuvnom segmente spočíval na predlohovom hriadeli. Trecí prevod posúvaním tohto kola zaisťoval zmenu prevodu prenášaného k zadným kolesám. Kulisa v palubnej doske mala päť zvislých zárezov pre pohyb vpred, zdvihnutie páky znamenalo odtiahnutie kolesa a jej zasunutie do správneho zárezu potom zaradenie požadovaného prevodu. Ako je vidieť aj zo snímok, voz mal aj spiatočku a neutrál.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A