vytisknout velikost písma BMW zavádza časticové filtre v benzínoch, chystá sa na ne aj Škoda

BMW X3 xDrive 20i a xDrive 30i majú filter pevných častíc. Euro 6c znižuje povolené emisie prachových čiastočiek na desatinu. Tzv. nanočastice predstavujú vážnu hrozbu pre ľudské zdravie. Čoskoro sa s časticovými filtrami budeme bežne stretávať pri väčšine zážihových motorov všetkých značiek.
BMW zavádza časticové filtre v benzínoch, chystá sa na ne aj Škoda

Filter pevných častíc čiže DPF doteraz strašil záujemcov o dieselové jazdenky. V dohľadnej budúcnosti sa ale s touto technológiou zachytávania sadzí budeme stretávať aj pri benzínových motoroch. Emisný predpis Euro 6c totiž znižuje povolené emisie pevných častíc na úroveň, ktorú už nebude možné bez filtra splniť. Jednou z prvých lastovičiek, ktorá na nové normy reaguje, je BMW X3.

Nová generácia nemeckého SUV dostane filter pevných častíc v motorizáciách xDrive 20i a xDrive 30i, informuje nemecký AutoBild. S filtrom prichádza aj modernizovaná verzia kupé a kabrioletu radu 2 v motorizáciách 220i a 230i.

V Nemecku sa časticové filtre pre benzínové motory označujú skratkou OPF (Ottopartikelfilter). Uvidíme, či sa u nás skratka vžije podobne ako DPF pri dieseloch. Filtre zachytávajú jemné prachové častice, ktoré vznikajú pri horení nehomogénnej zmesi, typické pre motory s vysokotlakovým priamym vstrekovaním paliva. To sa ešte nedávno používalo len pri dieseloch, ale dnes ho majú aj takmer všetky moderné zážihové motory. Priame vstrekovanie totiž môže výrazne znížiť spotrebu (a teda ostro sledované emisie CO2).

Čím vyšší je ale vstrekovací tlak, tým menšie častice vznikajú. A to je problém pre ľudské zdravie. Nanočastice sa totiž dostávajú až do pľúc a prestupujú cez bunkové membrány, čo podľa lekárov spôsobuje vážne ochorenia dýchacej a obehovej sústavy. Niektoré štúdie viní prachové častice z až desiatok tisíc predčasných úmrtí ročne.

Filtre pevných častíc postupne zavedie pri zážihových motoroch TSI a TFSI aj skupina Volkswagen - samozrejme vrátane Škody. Počíta s nimi tiež FiatChrysler, Ford alebo Volvo. Mercedes-Benz S 500 však napríklad jazdí s filtrom OPF už od roku 2014.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY