vytisknout velikost písma BMW prvýkrát za rok predalo vyše 100 000 elektrifikovaných áut

BMW prvýkrát dodalo zákazníkom za jeden rok viac ako 100 000 elektrifikovaných áut. Popri modeloch i3 a i8 s čisto elektrickým pohonom značka predáva aj veľa hybridov. Zákazníci volia hybridy a elektromobily okrem iného kvôli štedrým dotáciám a úľavám.
BMW prvýkrát za rok predalo vyše 100 000 elektrifikovaných áut

Nemecká automobilka BMW oslavuje. Tento rok sa jej po prvýkrát podarilo za jeden kalendárny rok predať viac ako 100 000 áut s nejakou formou elektrického pohonu, či už teda čistý elektromobil, hybrid alebo plug-in hybrid. Na oslavu rozsvietili v Mníchove legendárnu "štvorvalcovú" administratívnu budovu BMW tak, aby vyzerala ako batéria.

BMW má bohaté portfólio hybridných modelov, elektromobily predáva zatiaľ dva a to modely i3 a i8. V súčasnej dobe sa môže BMW pochváliť dokonca 10% svetovým podielom na trhu elektrifikovaných áut, čo je iste tiež dôvod na oslavu. Napriek tomu sa nedá ubrániť pocitu, že takému rastu pomáhajú hlavne dotácie a daňové úľavy.

V mnohých krajinách sa DPH pri nadobudnutí alebo prevádzky vozidla určujú podľa tabuľkovej spotreby paliva, respektíve súvisiacich emisií CO2. Z logiky veci tak majú hybridy výhodu, pretože k homologačným skúškam nastupujú s nabitou batériou a v meracom cykle vykážu veľmi nízku spotrebu. Po pripočítaní všetkých poplatkov a daní z registrácie tak v niektorých krajinách vychádza cenníkovo drahší hybrid dokonca ako najlacnejší model z ponuky.

Elektromobily sa potom tešia štedrým dotáciám či úľavám. V niektorých prípadoch dosahujú stimuly na kúpu elektromobilu v prepočte niekoľko tisíc eur. To sa potom ten elektromobilný biznis robí o niečo lepšie...

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY