vytisknout velikost písma BMW postupne odhaľuje novú radu 7. Zaparkuje sama a schudne až 130 kg

BMW nás pomaly pripravuje na predstavenie pomerne revolučnej novej generácie vrcholného modelu radu 7.
BMW postupne odhaľuje novú radu 7. Zaparkuje sama a schudne až 130 kg
Zoznam kapitol
  1. Nové BMW radu 7
  2. Fotogaléria: Nové BMW radu 7

BMW odhaľuje tajomstvá okolo novej rady 7, ktorá sa má stať pomyselnou výkladnou skriňou technológií spracovania uhlíkových kompozitov a ich následného použitia v konštrukcii vozidla. Aj to má stáť za medzigeneračnom znížením hmotnosti až o 130 kg.

P90176663_highRes.jpgP90179334_highRes.jpgP90179343_highRes.jpgUhlíkové vlákna budú tvoriť väčšiu časť nosnej štruktúry vozidla. Ale hmotnosť sa znižovala aj na iných miestach. Celkom má nové BMW radu 7 schudnúť až 130 kg

Automobilka ukazuje tiež časti, na ktorých sú použité diely z uhlíkového kompozitu. Nie je to zase celý monokok ako napríklad v BMW i3 alebo i8, ale prakticky celá horná časť skeletu je z uhlíkových vlákien. To by malo významne znížiť ťažisko a zlepšiť ovládateľnosť.

Z karbónu je aj časť centrálneho tunela, kde je umiestnená osemstupňová automatická prevodovka a kĺbový hriadeľ poháňajúci tradične zadné kolesá, ale BMW radu 7 bude k dispozícii samozrejme aj ako štvorkolka so systémom xDrive. Znižovanie hmotnosti prebehlo aj na ďalších dieloch, napríklad na brzdiči alebo nábojoch kolies, ako ukazuje BMW v priloženej fotogalérii.

P90179275_highRes.jpgP90179278_highRes.jpgP90179284_highRes.jpgSystém iDrive teraz bude mať aj dotykové displeje (vrátane klimatizácie) a rozpozná rôzne gestá. Bude sa aj učiť a jednotlivé pohyby rúk si môžete uložiť do pamäte, aby auto vedelo, čo po ňom chcete. Nový je aj digitálny prístrojový štít

Špecifikácie pohonných jednotiek si BMW samozrejme ešte schováva, ale už priznáva, že použije novú generáciu preplňovaných radových šesťvalcov so systémom TwinPower Turbo. V základnom modeli by ale mohol byť aj štvorvalec. Kvôli zákazníkom nie je pravdepodobné, že by BMW opustilo osemvalec, aj keď značka je poslednou dobou tak trochu lídrom v odbore prekrúcanie svojich tradícií...

BMW radu 7 dostane za príplatok adaptívny vzduchový podvozok, ale udržiavanie svetlej výšky zrejme zostane v základe. Nastaviteľný podvozok s elektronicky ovládanými tlmičmi by ale mal byť v základnej výbave vo všetkých verziách. Vozidlo bude mať aj novovyvinuté adaptívne riadenie (dúfajme, že s lepšou odozvou) a tiež nové aktívne stabilizátory (za príplatok).

P90179292_highRes.jpgP90179301_highRes.jpgP90179307_highRes.jpgNižšia hmotnosť a ťažisko majú pomôcť ovládateľnosti a agilite. Nový je aj adaptívny podvozok, udržiavanie svetlej výšky, aktívne riadenie a aktívne stabilizátory. Ešte ale nie je jasné, čo z toho dostane BMW radu 7 v základnej výbave

Spolu s tým má byť rozšírená možnosť nastavenia auta podľa individuálneho priania zákazníka. Bude možné konfigurovať odozvu riadenia, tuhosť podvozku a reakcie motora i prevodovky vo viacerých krokoch než len medzi režimami comfort, normal a sport.

Veľa zmien prináša aj systém iDrive. Tomu síce zostane centrálny otočný ovládač s programovateľnými tlačidlami, ale BMW prvýkrát uvedie aj dotykový displej a tiež funkciu rozpoznávania gest. Stačí teda mávnuť rukou a systém iDrive spozná, či chcete prijať alebo odmietnuť telefónny hovor, prípadne stlmiť rádio. Systém rozpoznávania gest má byť tiež programovateľný, čo poskytuje prakticky neobmedzené možnosti a iste vás napadne kopa komických gest, na ktoré možno auto naučiť reagovať rôznym spôsobom...

P90179344_highRes.jpgP90179345_highRes.jpgP90179346_highRes.jpgBMW radu 7 bude prvé sériové auto na svete, ktoré bude možné ovládať na diaľku, bez toho, aby niekto musel sedieť za volantom. To sa môže hodiť napríklad pri parkovaní do veľmi úzkych medzier. Toto sme zatiaľ videli len v bondovkách...

Ba čo viac, nové BMW radu 7 bude vedieť úplne samé aj zaparkovať. Vystúpite, vydáte pokyn a auto zájde samo na určené miesto, napríklad do veľmi úzkej medzery. Kvôli tomu BMW vyvinulo aj nový kľúčik s diaľkovým ovládaním. Nielen, že sa tak technológie z bondoviek dostávajú do sériových áut, navyše si teraz budete môcť za zhruba 100 000 eur kúpiť autíčko na diaľkové ovládanie vo veľkosti 1:1. To je predsa neuveriteľne cool!

Opäť sa dá očakávať aj rozšírenie bezpečnostných systémov a veci ako asistent pre udržanie v jazdnom pruhu (BMW radu 7 by malo byť schopné autonómnej jazdy napríklad v kolóne na diaľnici) alebo nočné videnie v týchto vozidlách, hoci býva za tučný príplatok, považujeme ho za samozrejmosť. Adaptívny tempomat navyše dostane funkciu dodržiavania rýchlostných limitov, podobne ako nový Ford S-Max.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

dnes | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A