vytisknout velikost písma BMW dá dve turbá na základný dieselový štvorvalec 18d a 20d

BMW chystá veľkú modernizáciu základného dieselového štvorvalca. Dostane dve turbá, ale výkony sa zvyšovať podľa všetkého nebudú. Cieľom je znížiť reálnu spotrebu i emisie a zlepšiť kultivovanosť.
BMW dá dve turbá na základný dieselový štvorvalec 18d a 20d

Vznetový štvorvalec 2,0 l s označením B47 sa objavil pod kapotou vozidiel BMW v roku 2014 (debutoval v modeli BMW X3) a teraz prišiel čas na jeho prvú veľkú modernizáciu, ktorá zmení označenie na B47TÜ1. Základná verzia 18d a 20d totiž dostanú po novom druhé turbodúchadlo, uvádza BMW Blog.

Cieľom nie je zvyšovať výkony, ale znížiť spotrebu paliva a tiež emisie. Motor B47TÜ1 vyhovie emisnej norme Euro 6c a bude pripravený na prísnejšie meranie spotreby a emisií podľa noriem WLTP a RDE. Len pripomíname, že norma označená súhrnne WLTP kladie väčší dôraz na akceleráciu, jazdu vyššou rýchlosťou a reálnejšie používania vozidla. Norma RDE ukladá povinnosť zisťovať skutočné zloženie emisií v reálnej prevádzke pomocou zariadenia umiestneného na výfuk.

Najväčším rozdielom oproti minulej verzii naftového štvorvalca BMW je zmena prepĺňacie sústavy. Motor dostane malé turbo s premennou geometriou lopatiek pre záber v nízkych otáčkach a druhé väčšie turbo s pevnou geometriou pre vyššie otáčky. Výkony sa zrejme meniť nebudú, avšak na oficiálne potvrdenie si musíme počkať. Spotreba by mala klesnúť asi o päť percent.

Motor sa nezaobíde bez systému AdBlue, samozrejme zostávajú filtre pevných častíc. Nové sú vstrekovače, ktoré majú dávkovať palivo pod väčším tlakom a zmenil sa tvar piestov aj spaľovacej komory. Podobných modifikácií sa dočká aj trojvalec B37 1,5 l a aj silnejšie prevedenia štvorvalca vo verziách 25d, ktoré už má dve turbá od počiatku.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY