vytisknout velikost písma Bjorn Lomborg: Zelené autá skrývajú čierne tajomstvo

Výroba aj dobíjanie elektrických áut spôsobujú vysoké emisie oxidu uhličitého.
Bjorn Lomborg: Zelené autá skrývajú čierne tajomstvo

Elektromobily sa propagujú ako módna predzvesť ekologicky šetrnej budúcnosti. Inzercia nás uisťuje o ich "nulových emisiách" a prezident Obama sľúbil, že do roku 2015 ich bude po cestách jazdiť milión. Vzhľadom k tomu, že v roku 2012 sa ich predalo asi 50 000, je ten milión nesplniteľný sen. Spotrebiteľov stále odrádza obmedzený dojazd elektromobilov, vyššia cena a logistika spojená s výmenou batérií. Ale pre tých, ktorí elektrické auto chcú, je tu aspoň útecha, že také autá sú šetrné k prírode, že áno? Vlastne nie.

Emisie vznikajú už pri výrobe

Hlavným argumentom zástancov elektromobilov, ku ktorým patrí napríklad herec a aktivista Leonardo di Caprio, je tvrdenie, že ich autá - či už je to Fisker Karma za 100 000 dolárov (vozidlo pána DiCaprio) alebo Nissan Leaf za 28 000 - neprispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Iste, elektromobily nevypúšťajú v prevádzke oxid uhličitý. Ale energia spotrebovaná pri ich výrobe a neustálom nabíjaní áno, a v ďaleko väčšej miere, než si ľudia uvedomujú.

Podrobná analýza životného cyklu, ktorá vyšla v roku 2012 v časopise Journal of Industrial Ecology, ukazuje, že takmer polovica emisií oxidu uhličitého, ktoré elektromobil počas svojej životnosti priamo alebo nepriamo vyprodukuje, pochádza z energie spotrebovanej pri výrobe vozidla - najmä jeho batérie. Napríklad ťažba lítia nie je práve ekologicky šetrná. Výroba auta spaľujúceho benzín oproti tomu tvorí 17% percent jeho emisií oxidu uhličitého za celú dobu životného cyklu. V okamihu, kedy elektromobil opúšťa výrobnú linku, má už na konte 13 600 kilogramov CO2. Pri výrobe konvenčného vozidla je to 6400 kg.

Akokoľvek cnostne sa môžu majitelia elektromobilov pri svojich cestách autom cítiť, k dobíjaniu stále používajú elektrinu vyrábanú prevažne z fosílnych palív. Analýza životného cyklu ukazuje, že priemerný elektromobil nepriamo vypúšťa asi 106 gramov CO2 na každý prejdený kilometer. To je stále omnoho lepšie ako u konvenčného auta podobnej veľkosti, ktoré vypúšťa približne dvojnásobné množstvo oxidu uhličitého. Nezabudnite však, že už výroba elektromobilu viedla k značným emisiám, ktoré zodpovedajú prejdení vzdialenosti 130 000 kilometrov.

Ak teda elektromobil nejazdí naozaj veľa, z pohľadu emisií CO2 na tom nikdy nebude lepšie než bežná auta. A najazdiť s elektromobilom veľa kilometrov sa ukazuje byť celkom problém. Zoberme si napríklad Nissan Leaf. Na jedno nabitie prejde necelých 120 km. Vodiči, ktorí sa s ním pokúsia prejsť dlhšiu vzdialenosť - ako v jednom relácii na BBC - zistia, že kvôli dlho trvajúcemu nabíjania sa priemerná rýchlosť pohybuje okolo 10 km/h. To je len o kúsok viac, než dosahuje priemerný rekreačný bežec.

Dojazd sa časom skracuje

Aby toho nebolo málo, batérie v elektrických časoch strácajú kapacitu, rovnako ako batérie mobilných telefónov. Nissan odhaduje, že menej účinné batérie v typickom Leaf znížis za päť rokov dojazd na menej než 90 km. Ako upozornil už v roku 2011 Massachusetts Institute of Technology: "Nejazdite so svojim Nissanom Leaf moc často."

Ak typický elektromobil najazdí počas svojho životného cyklu 80 000 km, obrovské počiatočné emisie z jeho výroby znamenajú, že auto v súčte uvoľní do atmosféry viac oxidu uhličitého než porovnateľne veľký voz so zážihovým motorom a rovnakým nájazdom. Podobne platí, že ak elektrina používaná na dobíjanie elektromobilu pochádza prevažne z uhoľných elektrární, pripadne na každý z tých osemdesiatich tisíc najazdených kilometrov asi 425 gramov CO2 - to je o 85 g/km viac ako u porovnateľného benzínového auta.

Aj keby elektromobil najazdil 145 000 km a majiteľ sa vyhýbal elektrine z uhlia, celkové emisie CO2 budú len o 24% nižšie ako u podobného auta na benzín. To má k "nulovým emisiám" naozaj ďaleko. Za celý svoj životný cyklus by taký elektromobil vyprodukoval o 8,7 tony oxidu uhličitého menej ako priemerný automobil s konvenčným pohonom.

Nevýhodný obchod

Tých 8,7 tony možno vyzerá ako značné množstvo, ale nie je to tak. Škody spôsobené globálnym otepľovaním sa aktuálne vyčísľujú na približne päť dolárov za každú tonu oxidu uhličitého. To znamená, že aj pri optimistickom odhade uchráni majiteľ elektromobilu svet pred klimatickými škodami vo výške 44 dolárov. Na európskom trhu s emisnými kvótami stojí kredit na 8,7 tony oxidu uhličitého 48 dolárov.

Napriek tomu americká federálna vláda v podstate dotuje kupcov elektromobilov čiastkou až 7500 USD. Ďalších 5,5 miliardy dolárov ide vo forme federálnych grantov a pôžičiek priamo výrobcom batérií a elektromobilov, napríklad kalifornským firmám Fisker Automotive (v novembri 2013 zbankrotovala - pozn. prekladateľa) a Tesla Motors. To je pre daňových poplatníkov veľmi nevýhodný obchod.

O pár desaťročí môžu byť elektromobily skvelé, ale proti globálnemu otepľovaniu nezmôžu prakticky nič. Ozajstná výzva spočíva v tom, ako vyrábať ekologicky šetrnú energiu, ktorá by bola lacnejšia ako fosílne palivá. To si vyžaduje obrovské investície do ekologického výskumu a vývoja. Utrácať namiesto toho za subvencie elektromobilov je ako zapriahať koňa až za vozidlo. A ku všetkému za nepraktický a drahý automobil.

Bjorn Lomborg

Pôvodne vyšlo na WSJ.com pod názvom Bjorn Lomborg: Green Cars Have a Dirty Little Secret. Prevzaté so súhlasom autora. Mezititulky doplnila redakcia AutoMag.sk.

O autorovi

Bjorn Lomborg je riaditeľom think tanku Copenhagen Consensus Center a prednáša na Copenhagen Business School. Medzinárodne sa preslávil knihou Skeptický ekológ (2001). Časopis Time ho v roku 2004 zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Od roku 2012 žije v Prahe.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A