vytisknout velikost písma Ayrton Senna: pred 20 rokmi odišla legenda F1

Vo štvrtok 1. mája uplynie už dvadsať rokov od smrti jedného z najslávnejších pilotov v histórii formule 1. Ayrton Senna zomrel pri Veľkej cene San Marína na okruhu v Imole.
Ayrton Senna: pred 20 rokmi odišla legenda F1

Ktorý pilot v histórii Formuly 1 bol tým najlepším? Mnoho ľudí si spomenie na Ayrtona Sennu, iní vytiahnu Schumachera a niektorí možno siahnu k menu niektorého zo súčasných pilotov. Ja by som odpovedal, že je to nezmyselná otázka.

Každá éra Formule 1 bola iná a každá mala svojich hrdinov. V dlhej histórii nájdeme mnoho skvelých pilotov, ktorí svoje meno zvečnili vďaka zisku titulu majstra sveta. Iní sa preslávili svojim umom na trati, hoci na cenný pohár šampiónov nikdy nedosiahli. Veľakrát preto, že pri dobývaní motoristického Olympu zaplatili daň najvyššiu. Boli aj takí, ktorí dokázali vyvolať vášne pozitívne aj negatívne a minimálne v ich ére by ste hľadali len veľmi ťažko niekoho, kto ich meno nepočul.

Ayrtona Sennu by sme mohli zaradiť do všetkých týchto skupín. Brazílsky pilot sa stal legendou počas svojho života a ako legenda tiež z tohto sveta odišiel. Ako niekto vyhlásil v dokumente o tomto pilotovi: Dokážete si predstaviť, že by tento bojovník zomrel v šesťdesiatich rokoch napríklad na rakovinu?

Ayrton Senna (1960–1994)

Ayrton Senna da Silva sa narodil 21. marca 1960 v São Paule alebo skôr v nemocnici neďaleko tohto veľkomesta do rodiny továrnika. Ayrton mal staršiu sestru Viviane a mladšieho brata Leonarda.

Viete, že...

Ayrtonovo "hlavné priezvisko" bolo pôvodne Silva? Jedná sa však o pomerne časté brazílske meno, takže Ayrton prijal rodné priezvisko svojej matky

Už od útleho veku priťahovalo Ayrtona všetko, čo malo motor. V siedmich rokoch dokázal riadiť Jeep na rodinnej farme. Motorsport prišiel na rad až o niekoľko rokov neskôr. Prvé skúsenosti zbieral budúci šampión na malej motokáre, ktorú mu jeho otec postavil za pomoci motora z kosačky. Svoj prvý závod na motokárach absolvoval Ayrton v trinástich rokoch, v roku 1977 sa stal majstrom Južnej Ameriky.

V roku 1981 sa presťahoval do Veľkej Británie, kde sa mu podarilo vybojovať titul vo Formule Ford 1600. Po tomto úspechu mal prísť koniec jeho kariéry. Otec chcel, aby Ayrton nastúpil k rodinnej firme. Medzi tým však prišla ponuka z Formule Ford 2000 a Ayrton sa vrátil na britské ostrovy. V roku 1982 sa stal šampiónom série a zamieril do Formule 3 k tímu West Surrey Racing. V prvej polovici sezóny išiel Senna úplne neohrozene za ziskom titulu. V druhej polovici sa mu už tak nedarilo a jeho náskok výrazne stiahol Martin Brundle. O zisku titulu sa nakoniec rozhodlo až v poslednom kole. V novembri sa potom Senna stal víťazom legendárneho závodu v uliciach čínskeho Macau.

 

„Začal som závodiť na motokárach. Milujem ich, je to ten najúžasnejší šport na svete. Viac než F1, skutočne.“ (1986)

 

Začiatky vo formule 1

Senna testoval pre niekoľko tímov formule 1, ale miesto nakoniec našiel len u pomerne slabého tímu Toleman, ktorý navyše jazdil na trochu menej konkurencieschopných pneumatikách Pirelli. Sennovým tímovým kolegom sa stal Venezuelčan Johnny Cecotto.

Prvé preteky absolvoval Senna pri domácej Veľkej cene Brazílie, ale kvôli technickej poruche hneď po štarte pretekov odstúpil. V ďalšom závode sa mu darilo o niečo lepšie a vo Veľkej cene Južnej Afriky si došiel pre svoj ​​prvý bod.

Najväčší okamih v jeho doterajšej kariére prišiel v uliciach monackého kniežatstva. Senna exceloval na mokrej trati a nebol ďaleko od víťazstva. Jeho nádeje ale zmarila červená vlajka, ktorú komisári vyvesili z bezpečnostných dôvodov. Z víťazstva sa vtedy radoval Sennov neskorší rival Alain Prost. Podľa mechanikov tímu Toleman by Sennovo zavesenie zrejme zvyšok pretekov rovnako nezvládlo. Na prvé z mnohých víťazstiev v Monaku si musel Senna ešte počkať, svet F1 tým však viac než dostatočne upozornil na svoje kvality.

 

„Súťaženie a pretekanie mám v krvi. Je to súčasť mňa samého, súčasť môjho života. Súťažil som celý svoj ​​život a je to pre mňa dôležitejšie ako čokoľvek iné.“ (1989)

 

Lotus (1985–1988)

Po dvoch stupňoch víťazov zamieril Senna v roku 1985 do tímu Lotus. Hneď v druhom závode v Portugalsku získal svoje prvé pole position, ktoré pretavil aj do prvého víťazstva. Potom sa mu už až tak nedarilo a zo závodov ho viac než často vyradili technické problémy. V roku 1985 vystúpil na stupienok najvyšší už len raz a to počas GP Belgicka.

Sezónu v roku 1986 zahájil Senna druhým miestom na domácej pôde a hneď v nasledujúcom závode v Španielsku si došiel pre svoje ďalšie víťazstvo. Technika mu však opäť nedovolila zasiahnuť do bojov o titul. Rovnako ako o rok predtým skončil na celkovom štvrtom mieste.

Rok 1987 začal pre Sennu trochu opačne ako v predošlých rokoch. Na začiatku sa mu síce príliš nedarilo, nakoniec sa ale po víťazstve v USA a Monaku dostal do čela šampionátu. Jeho nádeje nakoniec zmarila diskvalifikácia v Austrálii.

McLaren (1988–1993)

V roku 1988 prestúpil Senna do McLarenu a začali jeho súboje s profesorom Alainom Prostom, ktoré sa nezmazateľne zapísali do histórie formuly 1. Hneď prvá sezóna znamenala absolútnu dominanciu tímu, keď Prost so Sennom vyhrali pätnásť zo šestnástich pretekov. Len v Taliansku zvíťazil zástupca Ferrari Gerhard Berger.

Nasledujúci rok bol opäť v znamení tuhého boja medzi Sennom a Prostom, ktorý vyvrcholil v Suzuke, kde obaja piloti kolidovali. Senna nakoniec preteky vyhral, ale bol diskvalifikovaný a z titulu sa radoval Francúz.

Prost odišiel v roku 1990 do Ferrari, ale súboje so Sennom pokračovali na trati ďalej. Svoj druhý titul nakoniec získal Senna a svoj ​​úspech zopakoval aj v roku nasledujúcom, kedy sa Prostovi vo vozidle z Maranella až tak nedarilo. Najväčším súperom Sennu bol vtedy Nigel Mansell z Williamsu.

V roku 1992 McLaren nenadviazal na predošlé úspechy a Senna skončil v šampionáte až na štvrtom mieste. Po testoch v IndyCar so slávnym tímom Penske dokonca zvažoval, že si od F1 na nejaký čas oddýchne. Nakoniec sa ale rozhodol zotrvať v McLarene, kde mu ale vypršala zmluva. Brazílčan sa s ohľadom na zlú formu vozidla, spôsobenú predovšetkým slabším motorom, rozhodol jazdiť bez zmluvy preteky od pretekov za odmenu milión dolárov za jednu GP. Z titulu sa nakoniec radoval Alain Prost.

Roku 1994 prestúpil Senna k Williamsu. Prvé dva preteky v Brazílii a Pacifiku nedokončil. Na prelome apríla a mája potom prišla osudná Veľká cena San Marina, ktorá uzavrela kariéru i život pilota, ktorý sa stal už za svojho života legendou a modlou pre milióny ľudí na celom svete.

 

Keby som niekedy mal nehodu, za ktorú by som zaplatil životom, dúfam, že to bude rýchle. Nechcem zostať na vozíku, alebo trpieť v nemocnici. Keď mám žiť, tak chcem žiť naplno a veľmi intenzívne. Zničilo by ma, keby môj život nebol úplný. (1994)

 

Zdroj citátov: CC BY-SA 3.0, Wikiquotes, heslo Ayrton Senna

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A