vytisknout velikost písma Audi už testuje R8 s preplňovaným šesťvalcom. Ponúkne niekoľko verzií

Audi chystá preplňovanú šesťvalcovú R8. Motor 2.9 V6 bi-turbo poznáme napríklad z Audi RS5. Downsizing prichádza predovšetkým kvôli daniam z emisií. Minulá generácia R8 mala tiež v ponuke dva motory.
Audi už testuje R8 s preplňovaným šesťvalcom. Ponúkne niekoľko verzií

O chystanom downsizingu pre Audi R8 sa už hovorilo pred časom. Daňové predpisy v niektorých krajinách totiž nútia automobilku ponúknuť aj iný motor ako atmosférický desaťvalec 5,2 l, ktorý predáva v modeli R8 teraz ako jedinú motorizáciu. Teda, nie že by na takomto motore bolo niečo zle, ale to úradníkov nezaujíma.

Audi už testuje prototypy modelu R8 s motorom V6 s objemom 2,9 l, ktorý poznáme napríklad z nového Audi RS5 alebo z Porsche Panamera. Automobilka sa tým nijako netají. Dokonca už britskému Autocar potvrdila, že sa pre Audi R8 chystajú dve výkonové verzie, podobne ako pri desaťvalci.

V Audi RS5 má tento dvoma turbami prepĺňaný šesťvalec výkon 450 koní, v Porsche Panamera je o desať koní slabší. Základný desaťvalec začína na výkone 540 koní, silnejší potom má 610 koní. Predpokladáme, že silnejšie prevedenie preplňovaného šesťvalca ponúkne okolo päť stoviek koní. Tým by bola motorová paleta Audi R8 kompletná.

"Výhodou" šesťvalca budú nižšie tabuľkové hodnoty spotreby a emisií a ďalej Audi pravdepodobne zníži cenu. Šesťvalcový model by mohol byť aj o trochu ľahší. Na trh by sa malo šesťvalcové Audi R8 dostať budúci rok, jeho premiéru by sme mohli zažiť už na autosalóne v Ženeve.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY