vytisknout velikost písma Audi oslavuje. Vyrobilo už osem miliónov áut s pohonom quattro

Audi oslavuje osem miliónov vyrobených automobilov s pohonom quattro. Prvá nemecká štvorkolka sa predstavila v roku 1980. Tou jubilejnou bolo nové Audi Q5. Podiel štvorkoliek dosahuje pri modeloch Audi na necelú polovicu.
Audi oslavuje. Vyrobilo už osem miliónov áut s pohonom quattro

V Audi sa aktuálne oslavuje zaujímavé jubileum. Výroba automobilov s pohonom všetkých kolies, ktorý táto automobilka označuje ako quattro, prekročila osem miliónov exemplárov. Tým jubilejnom bolo Audi Q5 s motorom 2.0 TFSI a červenou farbou karosérie.

Automobilka Audi bola jednou z prvých, ktorá nasadila pohon všetkých kolies do bežných cestných modelov. Priekopníkom bol v tomto smere model Quattro predstavený v roku 1980 na autosalóne v Ženeve. Voz dostal pre začiatok medzinápravový diferenciál s manuálne ovládanou uzávierkou. Ten bol o šesť rokov neskôr nahradený diferenciálom Torsen.

Dnes ponúka Audi viac ako sto modelov dostupných s pohonom všetkých kolies. Štandardom je štvorkolka pre Q7, A4 a A6 v prevedení allroad, A8, R8 a všetky S a RS modely. Pri ostatných môžete kúpiť štvorkolku za príplatok. Podľa tlačovej správy dosahuje podiel modelov s pohonom všetkých kolies na 44%. Najväčší úspech oslavujú nemecké štvorkolky v Amerike, Kanade, Rusku a na Blízkom východe.

Audi síce všetky systémy označuje rovnako, ale technické prevedenie je rôzne. Pri modeloch s motorom vpredu naprieč sa pripája zadná náprava za pomoci lamelovej spojky, v prípade Audi R8 je spojkou pripájaná predná náprava. Automobily s pozdĺžne uloženým motorom väčšinou používajú samosvorný diferenciál, hoci aj tu sa v niektorých prípadoch objavuje medzinápravová spojka. Zaujímavá je potom nová SQ5, ktorá dostane systém pohonu všetkých kolies prevzatý z Fordu Focus RS.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY