vytisknout velikost písma Aliancia VW-Škoda-Tata sa rozpadá. Lacné auto pre Áziu zatiaľ nebude

Tata a Škoda zatiaľ prerušujú rokovania o budúcej spolupráci. V súčasnej situácii by lacné modely nepriniesli úsporu nákladov. Platforma od Taty by vyžadovala vysoké investície.
Aliancia VW-Škoda-Tata sa rozpadá. Lacné auto pre Áziu zatiaľ nebude

Volkswagen chce už dlho lacnú značku pre rozvojové trhy, predovšetkým pre tie ázijské. Poslednou dobou sa veci začali hýbať. Po reštrukturalizácii dostala celý vývoj lacných modelov pre ázijský trh na starosť česká Škoda. Partner sa našiel v Indii v automobilke Tata. Lenže než sme sa dočkali nejakého konkrétneho výsledku, aliancia sa začala rúcať.

Najväčším problémom sú náklady. Podľa Volkswagenu by totiž nová rada modelov pre indický trh prakticky žiadnu úsporu nákladov nepriniesla. Škoda k tomu dokonca vydala tlačové vyhlásenie:

"Spoločnosť ŠKODA AUTO overovala a vyhodnocovala v posledných týždňoch a mesiacoch možnú strategickú spoluprácu so spoločnosťou Tata Motors Ltd. Obe spoločnosti pritom dospeli k záveru, že v súčasnosti sa ani technické, ani ekonomické synergie nedajú realizovať v spoločne požadovanom rozsahu. Z tohto dôvodu nebudú nateraz ďalej usilovať o zamýšľanú strategickú alianciu. Obe spoločnosti zdôrazňujú, že po intenzívnych a konštruktívnych rozhovoroch v uplynulých mesiacoch sa nevylučuje možnosť budúcej spolupráce."

Je to už druhýkrát, čo sa koncernu Volkswagen zrútila spolupráca s jednou z ázijských značiek. Napríklad Automotive News pripomínajú, že v minulosti sa nemecký koncern snažil vyvinúť lacný model s automobilkou Suzuki. Najväčším úskalím je to, že Volkswagen nemá veľa vyložene lacných technických súčastí.

Pôvodne sa hovorilo o tom, že by platformu pre lacné vozidlá dodala práve indická Tata, ale Volkswagen sa obával, že by nevyhovela očakávaným sprísňujúcim sa požiadavkám na pasívnu bezpečnosť. Muselo by sa teda investovať do jej vylepšenia. Volkswagen a Škoda tak zvažovali možnosť použiť dokonca platformu MQB.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY