vytisknout velikost písma Alfa Romeo Alfa 6 (1979-1986): V6 s krížom a hadom

Motor vpredu a pohon zadných kolies je stále považovaný za tradičný a Alfa Romeo sa k nemu zase vracia. Posledným skutočne veľkým vozidlom značky s touto koncepciou bola pozabudnutá Alfa 6.
Alfa  Romeo Alfa 6 (1979-1986): V6 s krížom a hadom
Zoznam kapitol
  1. Alfa 6 - prvá séria
  2. Alfa 6 - druhá séria
  3. Alfa 6 - kompletná fotogaléria

Alfa Romeo v súčasnosti vzkriesila meno Giulia a predstavila zatiaľ len verziu Quadrifoglio. Tú poháňa vidlicový šesťvalec 2,9 l s dvoma turbami. Historicky nadväzuje hlavne na legendárnu sériu 75 a určite nemožno nespomenúť rad 90, vyrábaný krátko v 80. rokoch minulého veku. Ale posledným naozaj veľkým sedanom s krížom a hadom v znaku, ktorý mal agregáty umiestnené v prove, zaberal na zadné kolesá a ešte ku všetkému nemal štvorvalce, bola práve "šestka".

6 ako šesťvalec

S nástupcom modelovej rady 2600 alias Tipo 106 sa počítalo už v roku 1973. Lenže vtedy zasiahol svet prvý ropný šok a o štyri roky neskôr druhý. Prednosť dostala menšia Alfetta (Tipo 116) a projektové práce na veľkom sedane boli pozastavené. Vlaková loď Alfy Romeo sa začala skutočne vyrábať až po dlhých šiestich rokoch, v apríli 1979. Kratučké jednociferné obchodné označenie auta vyvíjaného pod kódom Tipo 119 na prítomnosť zážihového vidlicového šesťvalca pod kapotou odkazovalo. Pre istotu ho ešte doplnili prvou časťou mena značky.

1979_alfa_romeo_alfa_6_12.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_18.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_19.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_22.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_6.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_2.jpg
Palivová kríza oneskorila projekt Tipo 119 o šesť rokov, dvaapollitrový šesťvalec bol príliš hladný

Išlo o novo vyvinutý motor s objemom 2492 cm3 a šesťdesiatstupňovým rozovretím liatinových valcov. Dosahoval výkon 118 kW (160 k) pri 5800 min-1. Inak hliníkový technický klenot mal v každej z dvoch hláv jeden vačkový hriadeľ poháňaný ozubeným remeňom a celkom šesticu spádových karburátorov Dell'Orto FRPA 40, o dopravu benzínu sa staralo elektrické čerpadlo a o vznietenie zmesi tranzistorové bezdotykové zapaľovanie. Kľukový hriadeľ bol uložený štyrikrát a chladenie podporoval elektrický vetrák.

Krútiaci moment 220 Nm v najvyšších 4000 otáčkach prenášala buď päťstupňová priamo radená prevodovka, alebo tradičný meničový automat značky ZF s vtedy obvyklými troma rýchlosťami v planétovom ústrojenstve. Obe boli umiestnené vpredu rovnako ako pozdĺžny agregát, nešlo teda o usporiadanie "transaxlu" ako v prípade Alfetta a neskôr aj 75.

Cestovnú spotrebu udávala automobilka medzi 9 a 11 litrami, išlo však o údaj značne optimistický, pretože šesťvalec za svoje služby žiadal v reálnom minimálne 14 l benzínu.

Konvenčný dizajn

Výhradne štvordverový sedan vyššej strednej triedy vyzeral veľmi konvenčne, ale zároveň aj napriek trochu zastaraný veľký zadný previs karosérie športovo, ako sa patrilo a patrí. Dizajn nadväzoval práve na vtedajšiu Alfettu, lenže tá nemerala ani 4,3 m, kdežto Alfa 6 bola dlhá celých 4,76 m. Šírka 1,68 m tiež prezrádzala staršiu konštrukciu vozidla, zhýčkaní bohatí klienti mali už vtedy iný vkus a boli zvyknutí na väčšie pohodlie. Podobnosť s menšou sestričkou však nebola len čisto náhodná, oba modely zdieľali veľa dielov vrátane dverí.

Alfu Romeo spravoval štát a náklady bolo práve preto nutné držať na znesiteľnej úrovni. Súčiniteľ odporu vzduchu hranatej limuzíny činil 0,41, na vtedajšiu dobu išlo o slušné číslo. Voz bol navrhnutý tak, aby spĺňal nové štandardy v oblasti bezpečnosti. Napríklad v kufri s objemom 500 l mal senzor otrasov, ktorý prerušil prívod paliva v prípade nehody.

1979§_alfa_romeo_alfa_6_3.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_5.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_4.jpg
Alfa 6 pripomínala predok súdobého BMW. Koncové svetlá boli však obrie

Podvozok s rázvorom 2,6 m vyznával vpredu nezávislé zavesenie s dvojitými lichobežníkmi a torznými tyčami. Vzadu sa nachádzala náprava typu de Dion s Wattovým priamovodom a vinutými pružinami. Stabilizátory aj teleskopické tlmiče boli na oboch. Alfa 6 mala už v základe samosvorný diferenciál s 25% uzávierkou. Zadné kotúčové brzdy sa nachádzali práve až v rozvodovke kvôli redukcii neodpruženej hmotnosti, predné so štvorpiestikovými strmeňmi ATE boli klasicky hneď za kolesami.

Výbava viac než slušná

"Alfa sei" či "Alfone", ako jej hovorili Taliani, sa mohla pochváliť ako prvé vozidlo značky hydraulickým posilňovačom hrebeňového riadenia od nemeckého ZF, volant sa dal výškovo nastaviť. Okná ovládali elektromotorčeky, rovnako ako zrkadlá a príplatkovú posuvnú strechu, štandard predstavovalo aj centrálne zamykanie a štrnásťpalcové kolesá boli vyrobené buď z ocele, alebo z horčíkovej zliatiny.

1979 9.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_20.jpg
Pasažiérov vnútri obmezovala len skromnejšia šírka, inak Alfa 6 ponúkla prvky výbavy, ktoré mala konkurencia len v príplatkoch, alebo vôbec nie

U väčšiny konkurentov sa za tieto bežné prvky priplácalo, ak ich vôbec ponúkali. V prípade talianskeho luxusného športového sedanu bolo možné minúť peniaze navyše ďalej napríklad za rádio, klimatizáciu a zadné hlavové opierky.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A