vytisknout velikost písma Alfa Romeo Alfa 6 (1979-1986): V6 s krížom a hadom

Motor vpredu a pohon zadných kolies je stále považovaný za tradičný a Alfa Romeo sa k nemu zase vracia. Posledným skutočne veľkým vozidlom značky s touto koncepciou bola pozabudnutá Alfa 6.
Alfa  Romeo Alfa 6 (1979-1986): V6 s krížom a hadom
Zoznam kapitol
  1. Alfa 6 - prvá séria
  2. Alfa 6 - druhá séria
  3. Alfa 6 - kompletná fotogaléria

Alfa Romeo v súčasnosti vzkriesila meno Giulia a predstavila zatiaľ len verziu Quadrifoglio. Tú poháňa vidlicový šesťvalec 2,9 l s dvoma turbami. Historicky nadväzuje hlavne na legendárnu sériu 75 a určite nemožno nespomenúť rad 90, vyrábaný krátko v 80. rokoch minulého veku. Ale posledným naozaj veľkým sedanom s krížom a hadom v znaku, ktorý mal agregáty umiestnené v prove, zaberal na zadné kolesá a ešte ku všetkému nemal štvorvalce, bola práve "šestka".

6 ako šesťvalec

S nástupcom modelovej rady 2600 alias Tipo 106 sa počítalo už v roku 1973. Lenže vtedy zasiahol svet prvý ropný šok a o štyri roky neskôr druhý. Prednosť dostala menšia Alfetta (Tipo 116) a projektové práce na veľkom sedane boli pozastavené. Vlaková loď Alfy Romeo sa začala skutočne vyrábať až po dlhých šiestich rokoch, v apríli 1979. Kratučké jednociferné obchodné označenie auta vyvíjaného pod kódom Tipo 119 na prítomnosť zážihového vidlicového šesťvalca pod kapotou odkazovalo. Pre istotu ho ešte doplnili prvou časťou mena značky.

1979_alfa_romeo_alfa_6_12.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_18.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_19.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_22.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_6.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_2.jpg
Palivová kríza oneskorila projekt Tipo 119 o šesť rokov, dvaapollitrový šesťvalec bol príliš hladný

Išlo o novo vyvinutý motor s objemom 2492 cm3 a šesťdesiatstupňovým rozovretím liatinových valcov. Dosahoval výkon 118 kW (160 k) pri 5800 min-1. Inak hliníkový technický klenot mal v každej z dvoch hláv jeden vačkový hriadeľ poháňaný ozubeným remeňom a celkom šesticu spádových karburátorov Dell'Orto FRPA 40, o dopravu benzínu sa staralo elektrické čerpadlo a o vznietenie zmesi tranzistorové bezdotykové zapaľovanie. Kľukový hriadeľ bol uložený štyrikrát a chladenie podporoval elektrický vetrák.

Krútiaci moment 220 Nm v najvyšších 4000 otáčkach prenášala buď päťstupňová priamo radená prevodovka, alebo tradičný meničový automat značky ZF s vtedy obvyklými troma rýchlosťami v planétovom ústrojenstve. Obe boli umiestnené vpredu rovnako ako pozdĺžny agregát, nešlo teda o usporiadanie "transaxlu" ako v prípade Alfetta a neskôr aj 75.

Cestovnú spotrebu udávala automobilka medzi 9 a 11 litrami, išlo však o údaj značne optimistický, pretože šesťvalec za svoje služby žiadal v reálnom minimálne 14 l benzínu.

Konvenčný dizajn

Výhradne štvordverový sedan vyššej strednej triedy vyzeral veľmi konvenčne, ale zároveň aj napriek trochu zastaraný veľký zadný previs karosérie športovo, ako sa patrilo a patrí. Dizajn nadväzoval práve na vtedajšiu Alfettu, lenže tá nemerala ani 4,3 m, kdežto Alfa 6 bola dlhá celých 4,76 m. Šírka 1,68 m tiež prezrádzala staršiu konštrukciu vozidla, zhýčkaní bohatí klienti mali už vtedy iný vkus a boli zvyknutí na väčšie pohodlie. Podobnosť s menšou sestričkou však nebola len čisto náhodná, oba modely zdieľali veľa dielov vrátane dverí.

Alfu Romeo spravoval štát a náklady bolo práve preto nutné držať na znesiteľnej úrovni. Súčiniteľ odporu vzduchu hranatej limuzíny činil 0,41, na vtedajšiu dobu išlo o slušné číslo. Voz bol navrhnutý tak, aby spĺňal nové štandardy v oblasti bezpečnosti. Napríklad v kufri s objemom 500 l mal senzor otrasov, ktorý prerušil prívod paliva v prípade nehody.

1979§_alfa_romeo_alfa_6_3.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_5.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_4.jpg
Alfa 6 pripomínala predok súdobého BMW. Koncové svetlá boli však obrie

Podvozok s rázvorom 2,6 m vyznával vpredu nezávislé zavesenie s dvojitými lichobežníkmi a torznými tyčami. Vzadu sa nachádzala náprava typu de Dion s Wattovým priamovodom a vinutými pružinami. Stabilizátory aj teleskopické tlmiče boli na oboch. Alfa 6 mala už v základe samosvorný diferenciál s 25% uzávierkou. Zadné kotúčové brzdy sa nachádzali práve až v rozvodovke kvôli redukcii neodpruženej hmotnosti, predné so štvorpiestikovými strmeňmi ATE boli klasicky hneď za kolesami.

Výbava viac než slušná

"Alfa sei" či "Alfone", ako jej hovorili Taliani, sa mohla pochváliť ako prvé vozidlo značky hydraulickým posilňovačom hrebeňového riadenia od nemeckého ZF, volant sa dal výškovo nastaviť. Okná ovládali elektromotorčeky, rovnako ako zrkadlá a príplatkovú posuvnú strechu, štandard predstavovalo aj centrálne zamykanie a štrnásťpalcové kolesá boli vyrobené buď z ocele, alebo z horčíkovej zliatiny.

1979 9.jpg1979_alfa_romeo_alfa_6_20.jpg
Pasažiérov vnútri obmezovala len skromnejšia šírka, inak Alfa 6 ponúkla prvky výbavy, ktoré mala konkurencia len v príplatkoch, alebo vôbec nie

U väčšiny konkurentov sa za tieto bežné prvky priplácalo, ak ich vôbec ponúkali. V prípade talianskeho luxusného športového sedanu bolo možné minúť peniaze navyše ďalej napríklad za rádio, klimatizáciu a zadné hlavové opierky.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Porsche Panamera 4S Diesel na brzde: Čo keď chýba elektrický kompresor?

Porsche Panamera 4S Diesel na brzde: Čo keď chýba elektrický kompresor?

Po Audi SQ7 sme zmerali reálny výkon rovnakého motora použitého v Porsche Panamera 4S Diesel. Obe jednotky sa ale líšia systémom preplňovania. Panamera nemá elektrický kompresor. Absencia elektrického kompresora sa prejaví najmä na nástupe krútiaceho momentu v nízkych otáčkach.

20. 1. 2017 | Dalibor Žák
Elektrický test: Hyundai Ioniq Electric vs. BMW i3 94 Ah vs. Nissan Leaf 30 kWh

Elektrický test: Hyundai Ioniq Electric vs. BMW i3 94 Ah vs. Nissan Leaf 30 kWh

Ak dnes chcete elektrický automobil, máte si z čoho vyberať. My sme si vybrali tri a veľmi podrobne ich porovnali.

19. 1. 2017 | Dalibor Žák
BMW X4 xDrive20d vs. Mercedes-Benz GLC Coupé 250d 4Matic: v stopách X6

BMW X4 vs. Mercedes-Benz GLC

Vzhľadom na úspech BMW X6 je vlastne prekvapujúce, ako dlho zostával tento model v pomyselnej kategórii "prémiových SUV so splývajúcou strechou" osamotený. Aj v samom závere roku 2016, keď tento porovnávací test vznikal, boli na trhu len štyri také autá od dvoch značiek: X6, jeho priamy súper (zlé jazyky by mohli povedať "kópia") v podobe Mercedesu GLE Coupé - a menší súrodenci oboch gigantov, BMW X4 a Mercedes-Benz GLC Coupé. Práve tie sme pozvali k dnešnému duelu.

10. 1. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY