vytisknout velikost písma Akumulátory a ich údržba alebo: Až príde zima...

Máte v aute tzv. bezúdržbovou autobatériu? Tiež by ste jej mali venovať svoju pozornosť...
Akumulátory a ich údržba alebo: Až príde zima...

Vyššie nároky

Doby, kedy batérie v automobiloch vydržali aj dlhšie ako desať rokov, sú nenávratne preč. Trvale rastúca artiléria komfortných a bezpečnostných prvkov v moderných autách totiž akumulátory zaťažuje násobne viac ako ešte pred niekoľkými rokmi, pričom samotné štartovanie motora, najmä ak je zahriaty, už pre ne paradoxne nemusí byť záťažou najvyššou. Aj vďaka tomu dochádza k ich čoraz častejšiemu "nečakanému úmrtiu".

To potvrdzujú aj štatistiky nemeckého ADACu , podľa ktorého sa za posledných pár rokov zvýšil počet výjazdov jeho asistenčných vozov práve k vozidlám nehybným poruchou akumulátora niekoľkonásobne. Tomu sa ale pred niekoľkými dňami venoval kolega v samostatnom článku. Pozrime sa teraz teda skôr na to, ako obmedziť riziko toho, že vaše auto prestane fungovať kvôli zlej batérie.

Nástup jesene je totiž tým správnym časom. V zimnej prevádzke je elektroinštalácia automobilu namáhaná výrazne viac ako v lete, viac sa svieti veľkými svetlami, viac sa stiera a pri štartovaní treba vyšších prúdov pre premáhanie stuhnutého motorového oleja. Navyše s poklesom teploty okolitého prostredia klesá aj kapacita akumulátora, všeobecne sa hovorí o poklese kapacity o 1% pri poklese teploty o 1˚ C.

Najmä pri klasických olovených autobatériach dochádza k ich samovoľnému vybíjaniu, a to aj v prípade, že sú odpojené od elektroinštalácie vozidla. V takom prípade môže dôjsť k plnému vybitiu a nenávratnému poškodeniu v priebehu približne šiestich mesiacov (v závislosti od druhu a stavu akumulátora). Samovoľné vybíjanie je potom umocnené tým, ak je batéria vo vozidle. To potom dochádza k vybíjaniu v rade až niekoľkých percent denne, opäť podľa typu a stavu akumulátora.

Ako predchádzať nepríjemnostiam?

Pri klasických olovených akumulátoroch s kvapalným elektrolytom (kyselina sírová riedená destilovanou vodou) je potrebné kontrolovať, aby boli dosky vo všetkých článkoch mierne zaplavené (5 až 15 mm). Je nutné dbať na to, aby bol akumulátor zvonku čistý a aby svorky na póloch priliehali čo najväčšou plochou.

Kapacita akumulátora, teda schopnosť dodávať po určitú dobu do siete určite množstvo elektrického prúdu, s opotrebením klesá. Pôsobením chemických pochodov dochádza k starnutiu a vypadávanie aktívnej hmoty na doskách z mriežky, nečistoty v elektrolyte potom hrozia skratovaním článkov.

P1040603.JPGP1090536.JPGP1130111.JPGP8310066.JPGP7310088.JPGP1110883.JPG
Akumulátory bývajú väčšinou umiestnené v motorovom priestore, niektorí výrobcovia ich inštalujú do zadnej časti karosérie

Väčšina prvkov komfortných sústav je napojená na zbernicový systém vozidla a žije si vlastným životom, takže ak napríklad v garáži nechávate auto odomknuté, môže sa stať, že vozidlo samotné obsah energie z akumulátora počas niekoľkých dní odčerpá a v lepšom prípade nenaštartujete. Životnosti autobatérie ďalej neprospieva ani zbytočné svietenia či zapnuté rádio pri zhasnutom motore.

Vybíjanie a dobíjanie

Pokiaľ dôjde z nejakého dôvodu k plnému vybitiu batérie (poklesu napätia pod kritickú hranicu), dosky sú už pokryté síranom olovnatým, z elektrolytu zostane prakticky čistá voda a akumulátor už do života nič nevráti. Nedostatočne nabitá batéria navyše môže už pri slabšom mraze zmrznúť a roztrhnúť sa. Za plné vybitie sa považuje pokles napätia jedného článku pod 1,75 V, s ďalším poklesom dochádza k rýchlej sulfatácii (prekrývanie aktívnej hmoty na doskách kryštálmi síranu olovnatého).

Druhým z najčastejšie používaných druhov autobatérií sú gélové, tzv bezúdržbové olovené akumulátory. Ich princíp je veľmi podobný ako pri tých olovených, elektrolyt je v nich ale stužený do podoby gélu. Vďaka zakrytým článkom nedochádza k odparovaniu vody, ktorú tak nie je potrebné dopĺňať. Rovnako ako pri klasických batériach je ale potrebné čas od času ich dobiť, najmä ak vaše auto jazdí často krátke trasy, pri ktorých sa akumulátor nestačí dobiť. Alebo aspoň pravidelne vychádzať na dlhšie výlety, prospeje to aj celému autu.

Nabíjanie by malo byť pozvoľné, udáva sa zhruba prúd o veľkosti desatiny kapacity batérie (t.j. batériu 75 Ah dobíjať prúdom 7,5 A). Po obmedzenú dobu, ale skôr výnimočne, možno dobíjať prúdy vyššími, pokiaľ sa ale tak deje často (vo väčšine autoservisov to napríklad príliš neriešia), môže dôjsť aj k deformácii dosiek a skráteniu životnosti akumulátora.

Starnúci akumulátor sa rýchlo dobíja, ale tiež rýchlo vybíja. Aj keď batérie vášho auta, ktorá už má niečo za sebou, slúžili počas leta bez problémov, nie je vylúčené, že sa v zime porúčajú. Okrem dobitia a prípadného doplnenia destilovanej vody tak odporúčame zastaviť sa v autoservise, kde špeciálnou skúšačkou nasimulujú záťaž akumulátora pri štartovaní a zhodnotia, ako sa pri tom vaša batéria správa.

Ako kupovať novú batériu?

Pokiaľ hodláte kúpiť novú batériu, je vhodné bezpodmienečne dodržať odporúčania výrobcu na jej veľkosť a kapacitu. Keď očakávate prevádzku v náročnejších podmienkach, môže byť kapacita aj vyššia, každopádne typ batérie, ktorá do vášho auta patrí, vám oznámia podľa katalógu v každej špecializovanej predajni.

Neriešil by som ani tak kde, ako skôr čo kupujete. Lacné batérie sa od tých drahších líšia (alebo by sa aspoň líšiť mali) najmä materiálom aktívnej hmoty na doskách, ktorého presné zloženie je u väčšiny výrobcov súčasťou obchodného tajomstva. Z toho vyplýva aj životnosť akumulátora, plošne by som ale vyslovene lacné akumulátory nezatracoval, ale s ohľadom na často nie príliš veľké rozdiely v cenách značkových a neznačkových batériách je pravdepodobné, že z pohľadu dlhodobej prevádzky ich nákup príliš rentabilný nebude.

Skôr by som odporučil čo najdôslednejšie pátrať po pôvode a veku novej batérie a po tom, čo sa s ňou do chvíle nákupu dialo. Ak napríklad ležala dlho v sklade a nikto ju nedobíjal, je celkom možné, že to na nej zanechalo následky, ktoré sa ale samozrejme v záručnej dobe pravdepodobne neprejavia...

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |