vytisknout velikost písma Ako na to: Vyskúšali sme dovoz veterána z EÚ a jeho prihlásenie

Kupovať staršie autá priamo u nás má svoje výhody, ale niekedy aj zásadné nevýhody. Ako to funguje, keď si chcete zaobstarať niečo pekné a staré v krajinách EÚ? A ako to je potom s prihlásením do prevádzky? Vyskúšali sme to.
Ako na to: Vyskúšali sme dovoz veterána z EÚ a jeho prihlásenie
Zoznam kapitol
  1. Smer Záhreb alebo môžem ešte šoférovať?, Ako so zmluvami?
  2. Ako je to na hraniciach?, Teraz už len prihlásiť, Konečne na ceste

Staré autá majú svoje veľké čaro a je úplne jedno, či sa budeme baviť o obyčajných osobných modeloch alebo autách na rýdzo športovú jazdu. Minulý rok som definitívne dospel k názoru, že aj ja potrebujem mať vo svojej garáži niečo starého, čisto mechanický voz. A pretože sa mi z nejakého dôvodu už od dávnej mladosti páči Zastava 101, začal som po tomto aute pátrať.

Čoskoro sa objavil problém. V slovenských končinách sa našlo pár kúskov, ale tie boli buď rozpadnuté, pred veľkou renováciou, alebo v peknom stave, ale za cenu, ktorá bola nad môj rozpočet. Len pre zaujímavosť, jeden pekný exemplár stál 2-tisíc eur, iný skoro 3,5-tisíca eur (ten je ale na predaj snáď už päť rokov). Budem musieť ísť bližšie k zdroju, teda smer Chorvátsko.

Klasické stránky mobile.de určite pozná každý, kto chce niečo kupovať v Európe, ako veľmi užitočný sa ukázal tiež web ooyyo.com, cez ktorý som sa dostal na chorvátsky server njuskalo.hr. A tam už ponuka vyzerala celkom inak. A tam som si nakoniec vyhliadol svoj exemplár.

Untitled 2.jpgUntitled 4.jpgUntitled 5.jpgv1pYpooEg_6gqj77P2NwBmhERXa8b-PETONoyGCmPbE.jpg1MAEp5Rr9xiWv-u-yVbf2YzzISFAMTbYqFdAByaPuak.jpgHEI1TqzxnIzMBAv5Z7g2hWyF-I7f4zg_xqGqkg27AEU.jpg
Takže to je ona, na fotkách vyzerá veľmi pekne a je odhlásená. Majiteľ sľuboval, že s predajom počká, zostáva ešte vyriešiť, ako auto dostať z Chorvátska do Prahy (tam máme redakciu)

Smer Záhreb alebo môžem ešte šoférovať?

Kontaktoval som teda predávajúceho, ktorý našťastie vedel anglicky, takže nebol s komunikáciou príliš veľký problém. Vyslovil som žiadosť o podrobnejšie fotky exponovaných miest typu prahov, spodkov dverí a ďalších podobných detailov. Fotky samozrejme nikdy neukážu realitu tak, ako je, ale lepšie ako nič. Po chvíľke váhania bolo o výlete do Chorvátska rozhodnuté.

Naše konkrétne vozidlo parkovalo v meste Dugo Selo kúsok za Záhrebom. Teraz už zostáva zohnať len auto a vlek, čo sa nakoniec podarilo, ale bol tu ďalší háčik. Môžem toto auto vôbec riadiť?

Bohužiaľ už som sa za volant nedostal v čase, keď sa automaticky k vodičáku typu B dávalo rozšírenie na príves typu E na požiadanie, ak mal žiadajúci niekoľkoročnú prax. A ja vlastným preukaz len na osobné autá B bez akéhokoľvek rozšírenia. Po dlhšom pátraní sa ukázalo, že môžem riadiť vozidlo s prívesom, ak sa súprava zmestí do 3,5 tony a ak príves nebude ťažší ako 750 kg. To preložené znamená, že som mohol ísť s prívesom cestou tam, ale akonáhle by sa na neho naložila Zastava, už by z toho mohli byť problémy. A rozšírenie na B + E znamená v dnešnej dobe klasickú autoškolu a niekoľko stoviek eur. Tento problém nakoniec vyriešil môj otec (ďakujem), ktorý sa vybral do Záhrebu so mnou.

Ďalšie veci súvisiace s cestou asi netreba rozpisovať. Všetky také tie diaľničné známky a poplatky určite dobre poznáte z ciest na dovolenku. Pred cestou som sa ešte niekoľkokrát ubezpečil u predávajúceho pána Milana, že naša dohoda naozaj platí a nakoniec sme po zdĺhavej jazde 80 km/h na diaľnici dorazili na miesto určenia.

zastava-6.jpgzastava-5.jpgzastava-4.jpgAj táto Zostava bola samozrejme v horšom stave, než ako sa zdalo, predovšetkým ju trochu napadol kutil, ale mala niekoľko zásadných výhod. Nie je zhnitá, nemá zničený interiér, je v pôvodnom stave a technika vyzerá naozaj zachovale. A tak išla na "korbu"

Ako so zmluvami?

Zmluvy sme si vymenili s predávajúcim dopredu cez e-mail. Sú v chorvátčine a ja som samozrejme nechcel podpisovať niečo, čomu absolútne nerozumiem. Toto bolo teda pripravené, Zastava bola odregistrovaná a bez EČV. Pre moje potreby ideálny stav.

Ako sa dalo čakať, v reáli auto vyzeralo horšie než na fotkách. Úplnú radosť mi nerobil predovšetkým fakt, že napríklad pravý predný blatník niekto evidentne opravoval, alebo, čo sa ukázalo počas krátkej prechádzky, že brzdy vlastne vôbec nefungujú (auto dlho stálo). Ako celok ale stav zodpovedal mojim predstavám, takže som voz vzal. Popravde musím povedať, že tento bod nákupu auta v zahraničí je asi najťažší, pretože predstava, že idem 700 km s prívesom len tak a nakoniec odídem s prázdnou sa mi vôbec nepáčila.

Predávajúci Milan ešte trval na tom, že zmluva musí byť potvrdená notárom. Nepodarilo sa mi zistiť, či je to v Chorvátsku naozaj nutné, alebo či chcel, aby si zarobil aj kamarát notár, každopádne sme išli ešte na kávu za pánom, ktorý skontroloval naše doklady, dal na zmluvu pečiatku a vyžiadal si tridsať eur (ak si to správne pamätám).

S kľúčmi, dokladmi od auta, notársky overenou zmluvou a Zastavou vo farbe oranžovej na vlečenom vozidle sme vyrazili späť do ČR.

_DSC0953.jpg_DSC0955.jpg_DSC0956.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A