vytisknout velikost písma Aj Porsche končí v Le Mans a prechádza do Formule E

Aj Porsche končí v Le Mans a prechádza do Formule E

Ďalší významný výrobca sa napcháva do šampionátu elektrických formulí a zároveň ukončuje svoje pôsobenie v inej tradičnej motoristickej disciplíne. Porsche sa pridalo k Audi, Jaguaru, Mercedesu, BMW a ďalším a rozhodlo sa vstúpiť do série Formula E. Kvôli tomu ukončí krátke pôsobenie v šampionáte WEC, pod ktorý spadá aj slávna dvadsaťštyrihodinovka v Le Mans.

Porsche tak dokončí tohtoročnú sezónu WEC a budúci rok ho už vo WEC a v Le Mans uvidíme len v nižšej kategórii GT, kde nemecká automobilka nasadí vozidlá Porsche 911 RSR. Vrcholnú kategóriu LMP1 tak Porsche fakticky prenecháva Toyote ako jedinému továrenskému tímu. Zatiaľ nevieme o tom, že by sa iná automobilka chystala do najprestížnejšej triedy v sérii WEC.

Porsche vstúpilo do vrcholnej kategórie LMP1 v roku 2014, kedy vybojovalo celkovo tretie miesto. V rokoch 2015, 2016 v Le Mans zvíťazilo a vyhralo aj v celkovom poradí celú sezónu WEC. V tomto roku Porsche šampionát WEC zatiaľ vedie a aj v Le Mans si pripísalo víťazstvo.

Organizácia FIA zatiaľ neoznámila, že by po odchode Porsche a Audi plánovala meniť pravidlá pre vrcholnú triedu LMP1. Automobilka Porsche chce sériu Formula E použiť na testovanie nových technológií na poli elektromobility, ktoré majú byť použité pri výrobe vlastného elektrického produkčného vozidla.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY