vytisknout velikost písma Aj koncernu Fiat Chrysler hrozí Dieselgate

Americký úrad na ochranu životného prostredia (EPA) zistil nezrovnalosti s emisiami pri vozidlách koncernu Fiat Chrysler. Menovite sa jedná o modely Dodge Ram 1500 a Jeep Grand Cherokee osadený naftovým šesťvalcom. Úrady zistili prítomnosť softvéru, ktorý koncern FCA nenahlásil, čo je porušenie predpisov. Zatiaľ ale nebolo preukázané, že by išlo o rovnakú manipuláciu ako pri automobilke VW.
Aj koncernu Fiat Chrysler hrozí Dieselgate

Aféra Dieselgate má ďalšie pokračovanie. Tentoraz sa týka koncernu FCA (Fiat Chrysler Automobiles), respektíve modelov Dodge Ram 1500 a Jeep Grand Cherokee osadených trojlitrovým naftovým šesťvalcom. Úrady totiž v rámci preverovania produkcie emisií, ktorá odštartovala kauza Volkswagenu, zistili u spomínaného motora prítomnosť nečakaného softvéru.

Problém zatiaľ teda nie je rovnaký, aký predtým postihol Volkswagen. V jeho prípade bol zistený softvér určený priamo k manipulácii s výsledkami pri oficiálnych meraniach. Americké úrady ukladajú automobilkám povinnosť oznámiť prítomnosť všetkých zariadení, ktoré by mohli ovplyvniť konečnú produkciu emisií. Presne to je aktuálny problém koncernu FCA. EPA (americký úrad na ochranu životného prostredia) totiž zistil prítomnosť programových funkcií, ktoré mu koncern FCA neoznámil.

Americké úrady napríklad nevedeli o uzatváraní recirkulácie výfukových plynov pri jazde po diaľnici, respektíve o obmedzovaní činnosti systému EGR s rastúcou rýchlosťou všeobecne. Rovnako tak bolo pre EPA novinkou uzatváranie EGR pri čistení výfukových ventilov alebo pri dosiahnutí určitej teploty motora, prípadne niektoré režimy vstrekovania močoviny. Celkom EPA zistila osem nezrovnalostí. Všetky sa točia okolo recirkulácie výfukových plynov a systému SCR.

Hoci nie je isté, či koncern FCA úmyselne manipuloval s hodnotami emisií, už samotné neoznámenie prítomnosti softvéru ovplyvňujúceho reálnu produkciu oxidov dusíka je porušením zákona. Nasledovať bude ďalší vyšetrovanie. Jeho cieľom bude preveriť, či koncern FCA predsa len nepoužíval niečo ako Volkswagen.

EPA vo svojom komuniké uvádza, že na americkom trhu sa zistilo 103 828 vozidiel, ktorých sa aktuálne problémy týkajú. Jedná sa o spomínaný Dodge Ram 1500 a Jeep Grand Cherokee modelových rokov 2014 až 2016. Koncernu FCA za toto pochybenie hrozí pokuta vo výške až 4,6 miliardy dolárov.

Oficiálnou tlačovou správou už na oznámenie EPA zareagoval aj koncern FCA. Vyjadruje v nej sklamanie z rozhodnutia EPA vypustiť správu do sveta a uvádza že sa teší na stretnutie so zástupcami EPA a na to, až im dokáže, že je všetko v poriadku.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY