vytisknout velikost písma Aféra TDI: Ako vlastne Volkswagen obišiel metodiku merania emisií

Na začiatku všetkého bola snaha Volkswagenu presadiť svoje diesely v USA. K tajnému kódu v riadiacej jednotke sa firma priznala až v okamihu, keď jej začalo hroziť, že nedostane homologizáciu na autá modelového roku 2016.
Aféra TDI: Ako vlastne Volkswagen obišiel metodiku merania emisií

Volkswagen sa priznal, že obišiel metodiku merania emisií oxidov dusíka podľa amerických noriem pomocou špeciálneho softvéru. Za to mu hrozí obrovská pokuta 18 miliárd dolárov a bude nútený zvolať skoro pol milióna áut na opravu, respektíve k preprogramovaniu riadiacej jednotky. Ako k tomu došlo a ako sa na to vlastne prišlo?

Na začiatku všetkého bola snaha Volkswagenu presadiť svoje diesely v USA, kde ale platia iné emisné normy ako v Európe (a tiež iné metodiky merania). Predovšetkým limity oxidov dusíka boli v Amerike oveľa prísnejšie.

Ako Volkswagen obišiel meranie emisií?

Volkswagen používal softvér, ktorý podľa atmosférického tlaku, uhla natočenia volantu a rozdielnych otáčok prednej aj zadnej nápravy spoznal, že auto prechádza testom na valcovej skúšobni, a upravil chod motora tak, aby vyhovel americkým normám na emisie oxidov dusíka. V reálnej prevádzke ale táto funkcia nebola aktívna, preto autá vypúšťalo mnohonásobne vyššie množstvo NOX.

Ako toho Volkswagen priamo dosiahol, nevieme. Emisie NOx sa môžu znížiť opakovanou recirkuláciou výfukových plynov, znižovaním teploty horenia alebo dodatočným prívodom vzduchu. Rozhodne musí ísť o princíp, ktorý bol pre chod motora dlhodobo neudržateľný napríklad z hľadiska výkonov, spotreby či životnosti. A zrejme bol účinný len v určitom záťažovom spektre emisného testu. Inak by ho VW bezpečne používal aj mimo merací cyklus.

Špeciálny testovací režim majú aj iné modely rôznych značiek. Je to spôsob, ako pri meraní na skúšobni obísť napríklad ESP a ďalšie ochranné systémy vozidla. Problém nie je samotná existencia testovacieho módu, ale to, že Volkswagen v ňom úmyselne manipuloval emisnú charakteristiku motora.

Zatiaľ čo iní výrobcovia prešli na selektívnu katalytickú redukciu pomocou vstrekovania močoviny do výfuku, teda známu ako SCR, AdBlue a podobne, Volkswagen sa chválil, že jeho motor môže fungovať podľa emisných štandardov pre "čistý diesel" aj bez tohto systému. A skutočne, motory normu pri meraní splnili, VW dostal pre modelový rok 2008 certifikát a homologizáciu. Všetci boli spokojní.

Vo svetle aktuálnych odhalení je obzvlášť pikantné, že v roku 2009 sa na čisté diesely Volkswagenu vzťahovala daňová úľava vo výške 1 300 dolárov. Áut sa predalo asi 39 500, takže úrady vlastne zákazníkom vyplatili 51 miliónov USD za to, že si zaobstarali ekologicky šetrný model...

Niekde musí byť chyba

Lenže na začiatku roku 2014 sa Medzinárodný panel pre čistú dopravu (ICCT) (áno, to je ten, ktorý zistil, že moderné diesely emitujú sedemkrát viac škodlivín, než udávajú) v spolupráci s Oddelením pre alternatívne palivá a emisie Univerzity West Virginia (CAFE) zameral na rozdiely v emisiách nameraných v laboratóriu a vo reálnej prevádzke. Dosiahnuté výsledky porovnal s údajmi od kalifornských úradov (CARB) a objavili sa nejasnosti.

Počas skúšok používali technici CAFE prenosné zariadenie pre meranie okamžitých reálnych emisií v prevádzke. S Volkswagenom Jetta a Passat s motormi 2.0 TDI porovnávali aj naftové BMW X5. VW Jetta modelového roku 2012 prekročil udávané emisie 15krát až 35-krát, VW Passat modelového roku 2013 5-krát až 20-krát. Testované BMW pritom vyhovelo.

Inštitúcie sa najprv dohadovali, kto postupoval pri meraní zle a kto čo chybne spočítal. Vykonávali sa nové testy, ale vždy s rovnakým výsledkom. Postupom času dospeli odborníci k záveru, že problém musí byť niekde v motoroch áut, respektíve v ich elektronickom mozgu.

Tak vzniklo prvé podozrenie, že riadiaca jednotka Volkswagenu spozná, že prebieha proces merania emisií a NOx, a upraví chod motora tak, aby testom prešiel.

Všetko sa dostalo až k agentúre EPA a Volkswagen bol nútený v decembri 2014 ohlásiť zvolávaciu akciu na skoro pol milióna dieselov, ktorá mala "chybu" opraviť. Tým sa to zdalo vyriešené, ale kalifornský úrad CARB vykonával testy ďalej a v júli 2015 doručil Volkswagenu a EPA oznámenie, že vozidlá stále nevyhovujú.

Modely, ktorých sa aféra týká

  • Audi A3 (2009-2015)
  • VW Jetta, Jetta SportWagen (2009-2015)
  • VW Beetle, Beetle Convertible (2009-2015)
  • VW Golf (2009-2015)
  • VW Passat (2014-2015)
  • VW Golf SportWagen (2015)

    Ve všetkých prípadoch sa jedná o modely predávané na severoamerickom trhu.

Volkswagenu v tú chvíľu hrozilo, že modely s motormi 2.0 TDI nedostanú na rok 2016 homologizáciu, čo by znamenalo faktický zákaz ich predaja na americkom trhu. Pritom práve diesely tvoria 25% predajov značky VW v USA. Až potom sa Volkswagen úradom priznal, že využil softvér na to, aby jeho naftový motor 2.0 TDI bez AdBlue (niektoré modely VW a Audi už AdBlue v USA používajú) prešiel meraním emisií v laboratóriu.

Až 11 miliónov motorov

Aféra sa týka výhradne motorov zo staršej konštrukčného radu EA189. Tie koncern montoval aj do modelov predávaných v Európe, Octavii či Superb nevynímajúc. Automobilka dnes priznala, že softvér manipulujúci emisnú charakteristiku sa nachádza v 11 miliónoch motorov po celom svete.

Nemecké médiá špekulujú, že Martina Winterkorna nahradí v čele Volkswagenu doterajší šéf Porsche Matthias Müller. Hovorca koncernu však tieto dohady označil za nezmyselné.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |