vytisknout velikost písma ADAC objavil "ameriku". Podľa inej metódy merania produkujú autá viac emisií

Presne ako sme ráno písali, máme tu ďalšiu senzačnú štúdiu, ktorá chce šokovať tým, že automobily v reálnej prevádzke púšťajú viac emisií, než čo sľubujú tabuľky. Tentoraz s ňou prišiel nemecký ADAC, ktorý zmeral emisie podľa cyklu WLTC. Výsledok musel všetkých vážne šokovať, pretože boli namerané vyššie hodnoty.
ADAC objavil "ameriku". Podľa inej metódy merania produkujú autá viac emisií

ADAC prišiel so svojím testom, v ktorom prezentuje hodnoty produkcie emisií NOx namerané podľa cyklu WLTC. Ide o cyklus, o ktorého zavedenie sa uvažovalo v horizonte niekoľkých málo rokov a ktorý je prísnejší ako NEDC, podľa ktorého sa meria dnes a podľa ktorého automobilky plnia normu Euro 6. Lenže ADAC odhalil, že podľa iného cyklu produkujú autá viac emisií. Správa naozaj šokujúca.

Len pre zopakovanie, metodika merania WLTC je v mnohých ohľadoch odlišná v porovnaní s tým, čo predpisuje NEDC. Tak napríklad 44% testu pripadá na akceleráciu (NEDC má 22%) a akcelerácia je prudšia. Kým NEDC pripúšťa 1,042 m/s2, WLTC počíta s hodnotou 1,58 m/s2. Výrazne sa obmedzila ustálená rýchlosť, zvýšila sa priemerná rýchlosť, nie sú pevne dané momenty preradenie a iné sú aj teploty pri testovaní. Už z tohto vyplýva, že výsledky, ktoré prezentuje ADAC, ťažko mohli byť iné.

Limit 80 mg/km prekročila rad áut, niektoré len mierne, iné o násobky, najväčšie rozdiely potom znamenajú viac než štrnásťnásobné prekročenie existujúcich limitov. Konkrétne sa jedná o motor 1.6 dCi (Nissan X-Trail, Renault Espace), Volvo S60 D4 alebo Jeep Renegade. Zaujímavé je umiestnenie hybridnej DS5, ktorá vykázala sedemnásobné prekročenie limitu. Je to taký typický príklad. Tam, kde v rámci NEDC napríklad aj na akceleráciu stačil elektromotor, už podľa WLTC elektromotor nestačí. Napríklad.

Okamžite sa rozbehli špekulácie o tom, či teda Nissan, Volvo, Renault alebo Jeep tiež nepodvádza, keď vykázali tak vysoký rozdiel. Lenže problém je v tom, že ten rozdiel je nameraný podľa inej metodiky, takže ho ťažko môžeme porovnávať s hodnotami, ktoré vznikajú na základe úplne iných testov.

Úprimne vôbec nechápem celú tú "senzáciu" o autách, ktoré produkujú v reálnom prostredí viac emisií a majú vyššiu spotrebu ako udávajú tabuľky vzniknuté na základe jazdného štýlu, ktorý vôbec nezodpovedá realite a ešte prebieha v skúšobni. Veď je to predsa úplne logické. Som zvedavý, koľko ešte senzačných štúdií príde.

Ono to naozaj nie je o tom, že sú automobilky na čele s VW zlé a chcú znečistiť ovzdušie, ono to je o tom, že celý systém emisných limitov založený na nereálnom meranie emisií nemôže plodiť nič iné ako nereálny stav veci.

Aj to je predsa logické. A EÚ nemôže požadovať nejaké kompenzácie za to, že podľa vlastnej metodiky má autá v poriadku a inokedy zase produkujú viac emisií. Určujúca je tá metodika. Keby sa autá skúšali normálne na ceste, bolo by to niečo úplne iné. Ale pravidlá si bruselskí úradníci nastavili inak. Tak prečo teraz zrazu ten hrozný údiv a tá senzácia.

Že sa automobilky testovaciemu cyklu prispôsobili na maximum, to nie je nič nenormálne. Mimochodom to je zrejme menší problém (primárne nejde o život), než aký sa ukázal v momente, keď IIHS vzal niektoré autá a poslal ich proti stĺpu. V mnohých prípadoch päť hviezdičiek podľa Euro NCAP vôbec nestačilo na to, aby z tohto testu odišli tie isté modely s uspokojivým výsledkom. Crashgate sa ale na počudovanie nekonal, aj keď si určite mnoho zákazníkov kúpilo nové vozidlo a myslelo si, že má auto absolútne bezpečné.

Nech už ale príde akýkoľvek nový test, stále bude realita na cestách iná. Nikto predsa nejazdí podľa vopred stanoveného grafu.

Mimochodom, spomínate si na začiatok minulého roka? Áno, ten rovnaký ADAC, ktorý teraz ukazuje na možné podozrenia z falšovania výsledkov, mal sám kvôli falšovaniu výsledkov (išlo o anketu auto roka) problémy...

adac.jpg

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A