vytisknout velikost písma 7 najlepších britských automobilových múzeí podľa Auto Expressu

Britský Auto Express zostavil rebríček najlepších automobilových múzeí Albionu. Ak sa na Ostrovy napríklad v lete chystáte, môže to byť dobrý tip.
7 najlepších britských automobilových múzeí podľa Auto Expressu

Konzervatívni Briti (máme na mysli pochopiteľne tých rodených) majú jednu úžasnú vlastnosť: neradi vyhadzujú staré veci. Platí to aj o automobiloch. Preto sa v ostrovnom kráľovstve dochovalo toľko vozidiel z pionierskych čias, mnoho z nich jazdia aj spomienkovú jazdu z Londýna do Brightonu. Veteránske hnutie sa tu začalo rozmáhať už pred ťažko predstaviteľnými deviatimi dekádami, najstarší "deduškovia" mali vtedy tridsať rokov.

Parné dostavníky, ktoré sa väčšinou nezachovali, tentoraz vynecháme. Na preteky sa ale tiež nepozrieme. Časopis Auto Express zostavil rebríček siedmich najlepších múzeí, pozývame vás teda na prechádzku a dávame tipy na výlet, ak sa na ďalekú cestu tento rok chystáte. Nezabudnite však na úskalia ľavostrannej prevádzky.

Beaulieu National Motor Museum

Pôvodne súkromná zbierka lorda Montagu of Beaulieu v New Foreste (Brockenhurst, New Hampshire) je asi najprestížnejšia zo všetkých. Históriu tu máte ako na dlani vrátane rekordných vozidiel a oceľových "hercov" zo slávnych filmov. Samozrejmosť predstavuje prítomnosť monopostov formuly 1 aj šampiónov jednej stopy. V sezóne (máj-september) je otvorené od 10 do 18 hodiny, mimo nej o hodinu menej. Ale zato každý deň. Dvadsaťlibrové vstupné známosti odpovedá, deti do 12 rokov vás budú stáť ani nie polovicu (9,95 libry).

Brooklands Museum

Brooklands Museum sa nachádza sa južne od Londýna vo Weybridge (Surrey) v areáli slávneho autodrómu, ktorý bol postavený ako historicky prvá uzavretá závodná trať v roku 1907. Závodenie na otvorených cestách bolo vtedy zakázané, keď vyhral Selwyn Francis Edge na Napier v roku 1902 Gordon-Bennettov pohár, musel sa ísť ďalší ročník v Írsku a britské pretekárske vozidlá prijali tamojšiu národnú farbu - zelenú - za svoju. Preslávená "racing green" tak nie je úplne "british". Na Brooklands uspela aj mladoboleslavská firma Laurin & Klement a slávu na okruhu s vysokými klopenými zákrutami si vydobyl svetový rekordman Malcolm Campbell. Okrem automobilov možno uvidieť aj iné dopravné prostriedky, napríklad dopravný Concorde, ktorý už nelieta. Otvorené je v lete od 10 do 17 hodín. Dovnútra sa dostanete za 11 libier, deti (5-16 rokov) za šesť.

Coventry Transport Museum

Slávu Coventry ako priemyselného mesta odvial čas, ani továreň Jaguaru na Browns Lane už šesť rokov nestojí. To však neznamená, že by sa tu nedala navštíviť nejaká tá expozícia historických strojov. Lákadlom dopravného múzea je aj doteraz najrýchlejšie vozidlo s kolesami na zemeguli, Thrust SSC pilota Andyho Greena, ktorý s ním v októbri 1997 prelomil zvukovú bariéru. Pocity, ktoré Green zažíval, si možno vyskúšať na simulátore. Okrem SSC tu odpočíva aj starší Thrust 2 (1983) Richarda Nobleo. Múzeum je zamerané na britskú cestnú dopravu celkovo, teda aj na úžitkové vozidlá a motocykle. Otvorené je celoročne medzi 10-17 h. A pozor, za vstupné nezaplatíte ani penny, táto návšteva je zadarmo.

Haynes International Motor Museum

Múzeum v Sparkforde neďaleko Yeovilu (grófstvo Sommerset) sa chváli jedným primátom: v Británii je vôbec najväčšie svojho druhu, nájdete tu cez štyri stovky áut a motocyklov. Všehochuť od konca 19. storočia dopĺňa Vroom Room s modernejšími superšportmi, nechýbajú americké muscle cars, Red Room (červená sála) predstavuje pretekárske autá výhradne v červenej farbe a špecializovaná sála výstavy vozidiel MG vzdáva hold tejto značke, dnes v čínskych rukách. Čo má spoločné so slávnym vydavateľstvom Haynes Publishing Group, ktoré poznajú reštaurátori veteránov vďaka podrobným manuálom ako svoje topánky? Pomerne veľa, v roku 1985 ho založila tá istá osoba: John Haynes. Dospelí platia 10.95 libry, deti 5,95.

Heritage Motor Centre Gaydon

V Gaydone (Warwickshire) nevznikajú len autá Aston Martin, nájdete tu tiež rozsiahlu zbierku špecializovanú na domácu produkciu vôbec, automobilov je tu cez tri stovky. Múzeum tiež odkúpilo časť kolekcie vozidiel Jaguar z uzatvoreného firemného Heritage Trust v Coventry. Existuje 21 rokov a bolo otvorené po rekonštrukcii v roku 2007, investícia zhltla 1.3 milióna libier. Výstava vozidiel "domácej značky" je otvorená do tohtoročného decembra. Vstupné stojí 12 libier, pre deti od piatich do šestnástich rokov potom osem libier. Majú otvorené medzi desiatou hodinou rannou a piatou popoludní. Celoročne.

Lakeland Motor Museum

Kolekcia nachádzajúca sa neďaleko Windermere v severozápadnom Anglicku (Cumbria) sa opäť sústredí na produkciu Spojeného kráľovstva. Od nás už je táto jazerná oblasť pomerne ďaleko, ale viac ako storočná história britskej dopravy za to určite stojí. Tradičné značky Jaguar a Aston Martin doplňujú napríklad vzácne De Lorean, ktoré sa vyrábali v severoírskom Dunmurry. Možno namietnete, že sa dajú nájsť aj u nás, ale výlet do Škótska, či k neďalekým spomínaným vodným plochám si spestriť môžete. Otvorené je medzi desiatou hodinou dopoludnia a 16:30, deti od piatich do pätnástich rokov zaplatia 5 libier, dospelí 7,95.

On Your Marques Model Car Collection

Bonbónik nakoniec. Múzeum v Alforde (Lincolnshire) nie je širšej verejnosti príliš známe. Už jeho názov však nasvedčuje, čo tu uvidíte. Žiadne skutočné autá, na svoje si prídu zberatelia modelov. Väčšina z nich je vystavená na podstavcoch v plastových škatuľkách, veď napokon doma to tak mnohí máme tiež, však? Súčasťou kolekcie sú aj dráhové autíčka a nechýba ani "testovacia trať", ktorú si niektorí môžu aj vyskúšať. Oteckovia sa tak môžu vrátiť v čase späť do detstva. Zameranie zodpovedá ľudovému "vstupnému": tri libry pre dospelých od 16 rokov a samotná libra pre deti. Mínusom je otváracia doba iba cez piatky a víkendy (11-16 h). Sezóna trvá od apríla do októbra pokiaľ by ste chceli vyraziť mimo nej, máte bohužiaľ smolu, je zatvorené.

Zdroj: Auto Express
 

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |