vytisknout velikost písma 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o BMW i3 [Prvé dojmy z jazdy]

V okolí holandského Amsterdamu sme vyskúšali bavorák s elektrickým pohonom. Je úplne iný ako ostatné modely BMW a úplne iní majú byť aj jeho zákazníci.
5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o BMW i3 [Prvé dojmy z jazdy]

1. Jazdí parádne

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše a to najpodstatnejšie si povieme rovno: jazda s BMW i3 vás bude baviť. Nie takým tým spôsobom ako v Toyote Prius, kedy súťažíte sami so sebou o každý deciliter na ukazovateli priemernej spotreby, ale ako s normálnym autom.

Prvý sériový elektromobil v histórii BMW je poháňaný elektromotorom s výkonom 170 koní a krútiacim momentom 250 Nm. To sú hodnoty porovnateľné napríklad so Seatom Leon FR 1.8 TSI, ktorý by ste určite nepovažovali za pomalý.

Leon som nevybral pre ilustráciu náhodou. Má totiž úplne rovnaké udávané zrýchlenie 0-100 km/h ako BMW i3: 7,2 s. Takže nie je divu, že keď prvýkrát otočíte kruhovým voličom vpravo na stĺpiku riadenia do polohy D a zošliapnete "plyn", zrýchlenie je úplne presvedčivé.

BMW i3 2.jpgBMW i3 12.jpgBMW i3 13.jpg
Z ľadviniek je obyčajný štylistický prvok, ale na jazdnom správaní i3 sú skúsenosti BMW cítiť.

Počas nášho prvého zoznámenia v okolí Amsterdamu BMW i3 úplne bez námahy držalo krok s okolitým prevádzkou, svižne sa prepletalo medzerami medzi autami a pri zošliapnutí plynu pôsobilo podobne rýchlym dojmom ako moderné preplňované dvojlitre.

Vytiahol sa aj tím zodpovedný za akustiku: miesto trolejbusového hvízdania typického pre elektromobily počujete pri zrýchľovaní len tlmený mechanický zvuk hlasný len toľko, aby ste mali pocit zvukovej spätnej väzby od hnacieho reťazca.

Inak je vnútri nádherné ticho, rušené len aerodynamickým svišťaním a na mokrej ceste počuteľným bubnovaním kvapiek vody v zadných podbehoch.

Možno viete, že BMW i3 má motor vzadu, čo pri pohľade na relatívne vysokú a úzku stavbu nevzbudzuje veľkú istotu. A potom si všimnete, že pekne kované kolesá v techno štýle majú síce priemer 19 palcov, ale šírku len 155 mm!

Obava , že v najbližšej mokrej zákrute pôjdete rovno, je preto pochopiteľná, avšak úplne zbytočná. Vďaka uloženiu li-ion batérií v podlahe má i3 veľmi nízko položené ťažisko a rozloženie hmotnosti "bavoráckých" 50:50. V kombinácii s dlhým rázvorom 2570 mm to znamená isté a stabilné správanie. V bežnom až stredne dôraznom tempe nie je priľnavosti nedostatok ani na mokre.

Ak zatlačíte ešte trochu viac, prichádza progresívna, čitateľná nedotáčavosť. Riadenie má rýchly prevod (2,5 otáčky medzi krajnými polohami) a je dostatočne presné.

Brzdy skoro nepotrebuje

Brzdy auto síce má a fungujú uspokojivo, ale pri bežnom jazdení príliš k slovu neprídu. BMW i3 totiž veľmi výrazne spomaľuje už pri ubratí plynu, pretože začína okamžite dobíjať. Keď chcete spomaliť pred zákrutou, väčšinou ani nezavriete plyn úplne, proste len trochu uberiete. Preto brzdové svetlá i3 fungujú inak ako v normálnych autách a rozsvieti sa, keď úroveň rekuperácie vytvorí spomaľovací účinok zodpovedajúci použitia brzdy.

Na výborných holandských cestách nemal podvozok so vzperami MacPherson vpredu a päťprvkovým zavesením vzadu žiadny priestor naznačiť, ako sa bude správať na slovenských výmoľoch. Početné retardéry však ukázali, že karoséria pôsobí nesmierne tuhým dojmom, tlmiče fungujú skvele a kolesá sa zdajú byť veľmi ľahké. Nerád by som bol zlým prorokom, ale myslím, že i3 zvládne jazdiť po Bratislave komfortnejšie než 99 percent dnešnej produkcie BMW.

Hovoríte si, že to všetko je síce fajn, ale rovnako by ste svoju trojku (päťku, X6, čokoľvek) za elektromobil nevymenili. Však to od vás ani nikto nečaká. V nasledujúcej kapitole zistíte, že BMW i3 nie je auto pre vás.

Predošlá KAPITOLY Ďalšia
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A