vytisknout velikost písma 2x5 ojazdených áut značky Škoda. Po ktorých v bazáre skočiť a pred ktorými utiecť?

Akúkoľvek škodovku čaká na slovenskom trhu úspešná bazarová kariéra. Vybrali sme po pätici tých, ktoré predstavujú tú NAJ voľbu - v pozitívnom i negatívnom zmysle.
2x5 ojazdených áut značky Škoda. Po ktorých v bazáre skočiť a pred ktorými utiecť?
Zoznam kapitol
  1. Najspoľahlivejšie ojazdené škodovky
  2. Najporuchovejšie ojazdené škodovky

Vozidlá značky Škoda sú u nás najvyhľadávanejšími jazdenkami. Trh je nimi doslova preplnený, napriek tomu to nie je žiadny bazárový ležiak. Lenže ktoré sú vlastne tie najlepšie a ktoré patria k problémovým, pred ktorými je lepšie vziať nohy na plecia?

Venovať sa všetkým modelom a ich motorov by vydalo na knižnú publikáciu, preto dnes prinášame stručný prehľad najlepších a najhorších modelov. Iste, určite nájdete aj ďalšie vydarené alebo naopak nepodarené kusy, ale snažili sme sa obsiahnuť tie najžiadanejšie modely.

O každej ojazdenej škodovke sa dá napísať dlhý samostatný príbeh. To si schováme na inokedy do samostatných testov konkrétnych ojazdených áut. Najprv sa pozrime na päť najlepších ojazdených vozidiel Škoda.

Škoda Fabia I. 1.4 16V 59 kW

Prvá generácia Škody Fabia bola prvá skutočne moderná škodovka. Veľmi úspešná bola na západ od našich hraníc a stála za výrazným zlepšením povesti mladoboleslavskej automobilky. Ale ten najlepší kus je až z posledných mesiacov výroby, kedy sa pod kapotu verzií Combi a Sedan dostala moderná benzínová tisícštyristovka s výkonom 59 kW.

Skoda-Fabia_Combi_2005_1600x1200_wallpaper_01.jpgSkoda-Fabia_Combi_2005_1600x1200_wallpaper_05.jpgSkoda-Fabia_Combi_engine.jpg
Jednotková Fabia je robustné a spoľahlivé auto. Hľadejte motor 1.4 16V s kódom BUD. To je to najlepšie, čo možno do Fabie zohnat. Bohužiaľ bol len v sedane a kombi, do „krátkej“ sa nedával

Na rozdiel od trochu problémovej jednotky 1.4 16V s výkonom 55 a 74 kW tento nielenže netrpí na problémy s mazaním, zapaľovaním a kolísaním otáčok, ale je veľmi pružný a v reálnej prevádzke veľmi úsporný. Jediné, na čo je potrebné dať pozor, je pravidelná výmena rozvodového remeňa.

Kto chce naozaj lacný, praktický a spoľahlivú prevádzku, nech hľadá jednu z posledných Fabii Combi s týmto motorom. Ponuka sa tenší, tak sa poponáhľajte. Toto auto, ak ho nezničíte, si pomerne udrží svoju hodnotu. Je to snáď aj jediný prípad, kedy sa dá odporučiť verzia sedan. Je škaredá, ale kvality motora to vyvážia.

Škoda Fabia II. 1.6 16V

Druhá generácia Fabie prešla húfne na trojvalce HTP a TDI, ale ešte pred nástupom problémovej jednotky 1.2 TSI (o nej neskôr) si záujemcovia o silnejší benzínový motor mohli vybrať podarenú tisícštyristovku alebo silnejší motor 1.6 16V s výkonom 77 kW a krútiacim momentom slušných 153 Nm. Ten síce nepoteší hlučným chodom v strednom pásme otáčok, ale je veľmi spoľahlivý, pružný a dostatočne silný. Naviac má spoľahlivý a bezúdržbový rozvodový reťaz.

Skoda-Fabia_2007_1600x1200_wallpaper_0a.jpgSkoda-Fabia_2007_1600x1200_wallpaper_0c.jpgSkoda-Fabia_Combi_2008_1600x1200_wallpaper_88.jpgDizajn Fabie II nesadne každému, ale aspoň v nej je dosť miesta. Motor 1.6 16V ide pekne a robil sa s dobrým automatom Aisin. Kto nechce radiť, nech hľadá toto auto. Je ich málo, ale spoľahlivejšie malé auto so svižným motorom a dobrým automatom sotva zoženiete

Tiež ste ho mohli zohnať s šesťstupňovým automatom Aisin. Na rozdiel od problematického DSG so suchými spojkami, ktoré cuká a niekedy už po 100 000 km vyžaduje generálku za 1-2 tisíc eur, je šesťstupňový Aisin pri dodržiavaní intervalov výmeny oleja (po 60 000 km) spoľahlivý. Áno, v meste si s ním benzínová tisícšesťstovka vezme deväť litrov, ale pokojnej cesty mimo mesto a diaľnice zvláda vďaka dlhej šestke za sedem, rovnako ako zbytočne krátky päťstupňový manuál.

Škoda Octavia I. 1.9 TDI

Prvá generácia Octavie s motorom 1.9 TDI s radiálnym čerpadlom je exemplár, do ktorého sa nebojte investovať. Naopak prvý veľký servis sa vám hravo vráti. Majitelia a kupujúci o extrémnej spoľahlivosti tohto klasického motora vedia a na relatívne vysokých cenách je to poznať. Ak máte možnosť kúpiť dobrý kus, bežte bez váhania do neho. Za pár rokov ho predáte bez finančnej straty.

Skoda-Octavia_Combi_1999_1600x1200_wallpaper_04.jpgSkoda-Octavia_SLX_1998_1600x1200_wallpaper_01.jpgSkoda-Octavia_alh_engine_1600x1200_wallpaper_01.jpgNiečo tak spoľahlivého, ako bolo staré tédéíčko 1,9l, už dnes nikto nevyrobí. Ak narazíte na jednotkovú Octaviu v dobrom stave s motorom 1.9 TDI, kupujte za každú cenu! Motory s kódom AGR a HFD plnia normu Euro 2, neskoršie ALH a ASV s Euro 3 ale tiež stále stoja za každé euro

Tento motor nepotrebuje dvojhmotový zotrvačník, skôr bežné problémy s váhou vzduchu už bývajú vyriešené a reálna spotreba paliva sa zmestí do piatich litrov na 100 km. Jediným chúlostivým miestom sú rozvody, ktoré by sa mali meniť po 90 000 km a je kvôli tomu lepšie osloviť značkový servis.

Veľa kutilov totiž rozvodový mechanizmus nevie správne zložiť a rozladí ho. Olej meňte najneskôr po 15 000 km alebo raz za rok. Celkovo je toto ale neuveriteľne pevný motor, ktorý už pravdepodobne automobilový svet nikdy neuvidí. Ak nejaký motor vo škodovke prežije milión kilometrov, tak táto bahenná pumpa.

Škoda Octavia II. 2.0 TDI CR 103 kW

Kto hľadá modernejšiu "oktávku v tédéíčku", nech si priplatí za modernizovanú verziu naftového motora 2.0 TDI so vstrekovaním common-rail, dodávanú do faceliftovaného modelu. Beh motora je výrazne mäkší a kultivovanejší, mechanická spoľahlivosť vysoká.

Síce existuje menšie riziko odtrhnutia napínacej kladky rozvodov, ale v zásade je to veľmi vydarený motor. K tomuto dieselu sa tiež dávalo spoľahlivé šesťstupňové DSG s dvomi spojkami v olejovom kúpeli, takže mu nevadí posúvanie a necuká. Len to chce každých 60 000 km vymeniť olej, potom vydrží hravo vyše štvrť milióna kilometrov.

Skoda-Octavia_2009_1600x1200_wallpaper_06.jpgSkoda-Octavia_Combi_2009_1600x1200_wallpaper_0d.jpgSkoda-Octavia_2009_1600x1200_wallpaper_32.jpgS príchodom vstrekovania common-rail sa tédéíčka upokojili, navyše sú to už mechanicky odolné motory. Octavia nemá vyvažovací hriadeľ, odpadá teda riziko zlyhania mazania. A bonus navyše, dvojliter TDI sa dodával s veľmi spoľahlivým šesťrýchlostným DSG

Na rozdiel od Passatu, Superbu alebo vozidiel Audi nebol v Octavii pri tomto motore vyvažovací hriadeľ, takže odpadá veľmi chúlostivý pohon olejového čerpadla. Náhle zadretie motora tak takmer nehrozí. Keď kúpite udržiavaný kus, olej meníte po 15 000 km a správate sa k motoru slušne, pravdepodobne vám ani okolo 250 000 km nepraskne hlava valcov. A tento motor má ešte jednu výhodu. Vo verzii 103 kW sa mechanicky nelíši od silnejším 125 kW z RS, takže si ho pokojne "čipnite", ale s citom. Počítajte potom len s rýchlejším opotrebovaním spojky a bŕzd.

Škoda Rapid 1.2 TSI

Motor 1.2 TSI bol spočiatku prúser, až v júni 2011 automobilka nahradila chúlostivý tenký reťaz silnejším prevedením. V Škode Rapid dostanete vždy jeho lepšie dimenzovaný variant, takže sa naopak jedná o veľmi spoľahlivý agregát. Keď prežijete tvrdé nastavenie podvozku, je vlastne Rapid výborné ojazdené auto s rozumnou kvalitou a nízkou spotrebou paliva.

Skoda-Rapid_2013_1600x1200_wallpaper_29.jpgSkoda-Rapid_2013_1600x1200_wallpaper_15.jpgSkoda-Rapid_2013_1600x1200_wallpaper_03.jpgVeľa sa toho hovorilo o škrabke vo viečku nádrže. Ale že Rapid dostal štandardne modernizovaný motor 1.2 TSI so širšou a odolnejšou reťazou, to veľa ľudí neriešilo. Medzi prevarenými motormi TSI je toto snáď najlepšie riešenie. Ide dobre, veľa nežerie a vydrží

Je toho málo, čoho by ste sa pri Rapide 1.2 TSI mali báť. Snáď len je potrebné pravidelne meniť olej, správať sa k motoru slušne a zbytočne ho nepodtáčať. Tiež mu úplne nevyhovujú rýchle presuny po diaľnici, kedy kvôli malému katalyzátoru (aby sa pri meraní emisií rýchlo ohrial) motor pumpuje do výfuku benzín, aby sa katalyzátor chladil. Z takmer zázračného mimomestského priemeru 5,5 litra na 100 km tak razom môžete mať eresových deväť, desať litrov.

Iste, aj iné škodovky sa podarili a napríklad nový motor 1.6 TDI CR nie je v Octavii alebo Fabii prúser. A staré motory MPI? Tie sú niečo ako šváb - síce neprežijú týždeň bez hlavy (s prasknutou chvíľu áno), ale určite by vydržali aj jadrový výbuch. Teraz sa však poďme pozrieť na päť škodoviek, ktorým by ste sa radšej mali na trhu ojazdených áut vyhnúť, ak chcete naozaj ušetriť a mať pokojné spanie. Pokračujte na nasledujúcu kapitolu.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A