vytisknout velikost písma 10 zakázaných reklám na autá

Že žijeme v dobe bez cenzúry? Ale choďte! Týchto desať reklám na autá zakázali. Často ale nie je ťažké pochopiť, prečo.
10 zakázaných reklám na autá

Vytvoriť reklamu, ktorá zaujme, je niekedy dosť ťažké. A preto tvorcovia často balansujú na hrane politickej korektnosti. To viete, dnes neustále niečo niekoho kvôli niečomu uráža, aby sa medzi sebou mohli ľudia súdiť. Stačí si spomenúť na Top Gear...

Vybrali sme desať reklám na autá, ktoré v rôznych častiach sveta zakázali. V niektorých prípadoch ale nie je príliš ťažké pochopiť, prečo, aj keď sa nedá povedať, že by to treba priamo nás urážalo.

Aston Martin

Propagácia certifikovaných ojazdených vozidiel sa britskému výrobcovi exkluzívnych áut podarila tak, že ju ASA (britský úrad pre kontrolu reklamy) zakázal aj v prestížnom pánskom magazíne. Ak neovládate angličtinu, tak vedzte, že Aston Martin verí, že vám bude úplne jedno, že nie ste prvý, kto ju má. Ani reklama lákajúca na výhodný prenájom Astonu Martin sa úradníkom nepáčila.

aston martin.jpgaston (1).jpgaston (2).jpg

BMW

Mníchovská automobilka, respektíve jej agentúra, to tiež občas prestrelila. Napríklad nedávno zakázali reklamu na nové BMW M4, že vraj navádza k nebezpečnej jazde. Ale to nebola jediná zakázaná reklama na BMW. Tých bola celá rada, dokonca aj legendárny spot propagujúci BMW M5 E39. Ten vypli v Nemecku kvôli tomu, že sa nesmie auto propagovať v súvislosti s rýchlosťou.

Vo Veľkej Británii tiež zakázali reklamu na elektrické BMW Active E, lebo vraj nesprávne informuje o emisiách. BMW uvádzalo, že elektrické auto prináša stopercentnú radosť s nulovými emisiami a to je vraj nepravdivá informácia, keď aj pri výrobe elektriny vznikajú emisie.

bmw.jpg

Dodge

Zákazu neunikla ani reklama na Dodge Durango pôvodne určená pre vysielanie počas Super Bowlu. Komisii sa zdala príliš sexistická, ale nám sa zdá, že sa skôr niektorého z posudzujúcich komisárov osobne dotkla...

Ford

Automobilka Ford sa pokúšala v Indii vtipne predať model Figo (trochu prekarosovanú Fiestu) a jeho veľký kufor. Akokoľvek môže byť nápad s karikatúrou Silvia Berlusconiho, Paris Hilton a Michaela Schumachera zaujímavý, Ford ho odmietol. Napriek tomu tvorcovia reklamu ukázali na súťaži reklám v roku 2013, proti prianiu Fordu, a všetko vyvrcholilo súdnym sporom o poškodenie dobrého mena Fordu, odchodom vedenia reklamnej agentúry a prepustením asi desiatich kreatívcov.

ford (1).jpgford (2).jpgford (3).jpg

Jaguar

Britská automobilka Jaguar, rovnako ako niektoré ďalšie, musela stiahnuť niektoré svoje spoty, v ktorých údajne kladie príliš veľký dôraz na rýchlosť a nebezpečnú jazdu. Niektorí úradníci sú skutočne posadnutí a musia za každú cenu napáchať dobro.

Mercedes-Benz

Mercedesu tiež zakázali niektoré reklamy. Asi najkritizovanejší bol spot s blondínkou, ktorá si prišla do knižnice objednať hamburger s hranolkami a milkshake. Otázkou ostáva, čo týmto klišé chcel vlastne Mercedes ukázať.

A k Mercedesu máme ešte jeden bonus, aj keď to nie je reklama na Mercedes žiadaná alebo schválená automobilkou. Jedná sa o spot pre súťaž o najlepšiu reklamu, ktorú tvorca Tobias Haase s týmto videom vyhral. Fiktívna reklama prezentuje bezpečnostné asistenčné systémy, ktoré dokážu včas zareagovať na nebezpečenstvo...

Nissan

Reklama na Nissan 300ZX, ktorú režíroval Ridley Scott (áno, ten Ridley Scott, ktorý nakrútil slávny film Votrelec), bola vysielaná len jediný raz počas Super Bowlu v roku 1990. Potom bola hneď stiahnutá, pretože sa k Nissanu doniesli sťažnosti, že vraj povzbudzuje k agresívnej jazde a pouličnému pretekaniu.

Toyota

Určite si spomeniete na v Británii zakázanú reklamu na kupé Toyota GT86. Áno, aj táto reklama podľa úradníkov nabáda k agresívnej a nezodpovednej jazde. Našťastie sa v dobe internetu dostala reklama do sveta a spolu s medializáciou zákazu mala ešte väčší efekt. A to muselo úradníkom z ASA vadiť asi najviac.

Hyundai Ioniq Electric vs. Nissan Leaf vs. BMW i3: Kto dôjde najďalej?

Hyundai Ioniq Electric vs. Nissan Leaf vs. BMW i3: Kto dôjde najďalej?

Modely Nissan Leaf a BMW i3 sa aktuálne ponúkajú s posilnenými batériami. Okrem toho si záujemca o elektrický automobil môže kúpiť aj úplne nový Hyundai Ioniq Electric. Nissan sľubuje dojazd až 250 km, BMW dokonca 300 km a Hyundai "viac ako 280 km". So všetkými troma elektromobilmi sme vyskúšali jednu trasu a zistili, kto ujde najviac. Kvôli profilu trasy a hlavne kvôli počasiu sme sa ani s jedným z tejto trojice cez 200 km nedostali.

6. 12. 2016 | Dalibor Žák
BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman: Juniorská extraliga

BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman

Návrat ku koreňom. Novodobá E46 M3. Najšoférskejšie BMW. Tak a podobne sa písalo o novom BMW M2 ešte predtým, ako ktokoľvek z ľudí mimo automobilku zasadol za jeho volant. Ako by si do neho chcelo tvrdé jadro najvernejších aj širšia komunita motoristických nadšencov premietnuť priania a očakávania, ktoré aktuálne produkcia značky BMW napĺňa len čiastočne alebo vôbec.

22. 11. 2016 | Dalibor Žák
Zmerali sme Škodu KodiaQ: ako zrýchľuje a koľko priestoru ponúka?

Škoda KodiaQ

Prvýkrát sme sa odviezli s novou Škodou KodiaQ. Na medzinárodnej prezentácii sme vyskúšali motorizácie 2.0 TDI 140 kW 4 × 4 DSG a 1.4 TSI 110 kW DSG.

19. 11. 2016 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY