vytisknout velikost písma 10 zakázaných reklám na autá

Že žijeme v dobe bez cenzúry? Ale choďte! Týchto desať reklám na autá zakázali. Často ale nie je ťažké pochopiť, prečo.
10 zakázaných reklám na autá

Vytvoriť reklamu, ktorá zaujme, je niekedy dosť ťažké. A preto tvorcovia často balansujú na hrane politickej korektnosti. To viete, dnes neustále niečo niekoho kvôli niečomu uráža, aby sa medzi sebou mohli ľudia súdiť. Stačí si spomenúť na Top Gear...

Vybrali sme desať reklám na autá, ktoré v rôznych častiach sveta zakázali. V niektorých prípadoch ale nie je príliš ťažké pochopiť, prečo, aj keď sa nedá povedať, že by to treba priamo nás urážalo.

Aston Martin

Propagácia certifikovaných ojazdených vozidiel sa britskému výrobcovi exkluzívnych áut podarila tak, že ju ASA (britský úrad pre kontrolu reklamy) zakázal aj v prestížnom pánskom magazíne. Ak neovládate angličtinu, tak vedzte, že Aston Martin verí, že vám bude úplne jedno, že nie ste prvý, kto ju má. Ani reklama lákajúca na výhodný prenájom Astonu Martin sa úradníkom nepáčila.

aston martin.jpgaston (1).jpgaston (2).jpg

BMW

Mníchovská automobilka, respektíve jej agentúra, to tiež občas prestrelila. Napríklad nedávno zakázali reklamu na nové BMW M4, že vraj navádza k nebezpečnej jazde. Ale to nebola jediná zakázaná reklama na BMW. Tých bola celá rada, dokonca aj legendárny spot propagujúci BMW M5 E39. Ten vypli v Nemecku kvôli tomu, že sa nesmie auto propagovať v súvislosti s rýchlosťou.

Vo Veľkej Británii tiež zakázali reklamu na elektrické BMW Active E, lebo vraj nesprávne informuje o emisiách. BMW uvádzalo, že elektrické auto prináša stopercentnú radosť s nulovými emisiami a to je vraj nepravdivá informácia, keď aj pri výrobe elektriny vznikajú emisie.

bmw.jpg

Dodge

Zákazu neunikla ani reklama na Dodge Durango pôvodne určená pre vysielanie počas Super Bowlu. Komisii sa zdala príliš sexistická, ale nám sa zdá, že sa skôr niektorého z posudzujúcich komisárov osobne dotkla...

Ford

Automobilka Ford sa pokúšala v Indii vtipne predať model Figo (trochu prekarosovanú Fiestu) a jeho veľký kufor. Akokoľvek môže byť nápad s karikatúrou Silvia Berlusconiho, Paris Hilton a Michaela Schumachera zaujímavý, Ford ho odmietol. Napriek tomu tvorcovia reklamu ukázali na súťaži reklám v roku 2013, proti prianiu Fordu, a všetko vyvrcholilo súdnym sporom o poškodenie dobrého mena Fordu, odchodom vedenia reklamnej agentúry a prepustením asi desiatich kreatívcov.

ford (1).jpgford (2).jpgford (3).jpg

Jaguar

Britská automobilka Jaguar, rovnako ako niektoré ďalšie, musela stiahnuť niektoré svoje spoty, v ktorých údajne kladie príliš veľký dôraz na rýchlosť a nebezpečnú jazdu. Niektorí úradníci sú skutočne posadnutí a musia za každú cenu napáchať dobro.

Mercedes-Benz

Mercedesu tiež zakázali niektoré reklamy. Asi najkritizovanejší bol spot s blondínkou, ktorá si prišla do knižnice objednať hamburger s hranolkami a milkshake. Otázkou ostáva, čo týmto klišé chcel vlastne Mercedes ukázať.

A k Mercedesu máme ešte jeden bonus, aj keď to nie je reklama na Mercedes žiadaná alebo schválená automobilkou. Jedná sa o spot pre súťaž o najlepšiu reklamu, ktorú tvorca Tobias Haase s týmto videom vyhral. Fiktívna reklama prezentuje bezpečnostné asistenčné systémy, ktoré dokážu včas zareagovať na nebezpečenstvo...

Nissan

Reklama na Nissan 300ZX, ktorú režíroval Ridley Scott (áno, ten Ridley Scott, ktorý nakrútil slávny film Votrelec), bola vysielaná len jediný raz počas Super Bowlu v roku 1990. Potom bola hneď stiahnutá, pretože sa k Nissanu doniesli sťažnosti, že vraj povzbudzuje k agresívnej jazde a pouličnému pretekaniu.

Toyota

Určite si spomeniete na v Británii zakázanú reklamu na kupé Toyota GT86. Áno, aj táto reklama podľa úradníkov nabáda k agresívnej a nezodpovednej jazde. Našťastie sa v dobe internetu dostala reklama do sveta a spolu s medializáciou zákazu mala ešte väčší efekt. A to muselo úradníkom z ASA vadiť asi najviac.

Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon 1.4 TSI 110 kW by mal akcelerovať na 100 km/h za 8 sekúnd. My sme sa nedostali pod 9,5 s. Pokusy o rýchly rozjazd komplikujú obmedzenia otáčok aj nevypínatelná stabilizácia. Porovnanie s SUV Ateca ale ukazuje, že v diaľničnom tempe je hatchback rýchlejší. Z 80 na 120 km/h zrýchľuje Leon lepšie než napríklad roadstery Fiat 124 Spider a Mazda MX-5.

včera | Dalibor Žák
Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Za 10 až 12 tisíc eur je na trhu ojazdených áut mimoriadne dobrý výber. Na dosah sa dostávajú skôr veľmi drahé prémiové vozidlá. Desaťročný bavorák je stále príjemné a hodnotné auto. Moderná Octavia sa ale popri staršom BMW nemusí hanbiť. Zadarmo rozhodne nebude jazdiť ani jeden z týchto vozov.

10. 10. 2017 | Dalibor Žák
Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda VO vznikla na nezmenenom chrbticovom ráme Škody 1101. VO znamená "vojenská otvorená", P "pohotovostná". Počas štyroch rokov vyšlo z českých závodov v Mělníku a Chocni celkom 4237 kusov. Všetku terénnu výbavu tvorila štandardná, 19cm svetlá výška a vyslobodzovacia lopata na boku.

9. 10. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY