vytisknout velikost písma 10 zakázaných reklám na autá

Že žijeme v dobe bez cenzúry? Ale choďte! Týchto desať reklám na autá zakázali. Často ale nie je ťažké pochopiť, prečo.
10 zakázaných reklám na autá

Vytvoriť reklamu, ktorá zaujme, je niekedy dosť ťažké. A preto tvorcovia často balansujú na hrane politickej korektnosti. To viete, dnes neustále niečo niekoho kvôli niečomu uráža, aby sa medzi sebou mohli ľudia súdiť. Stačí si spomenúť na Top Gear...

Vybrali sme desať reklám na autá, ktoré v rôznych častiach sveta zakázali. V niektorých prípadoch ale nie je príliš ťažké pochopiť, prečo, aj keď sa nedá povedať, že by to treba priamo nás urážalo.

Aston Martin

Propagácia certifikovaných ojazdených vozidiel sa britskému výrobcovi exkluzívnych áut podarila tak, že ju ASA (britský úrad pre kontrolu reklamy) zakázal aj v prestížnom pánskom magazíne. Ak neovládate angličtinu, tak vedzte, že Aston Martin verí, že vám bude úplne jedno, že nie ste prvý, kto ju má. Ani reklama lákajúca na výhodný prenájom Astonu Martin sa úradníkom nepáčila.

aston martin.jpgaston (1).jpgaston (2).jpg

BMW

Mníchovská automobilka, respektíve jej agentúra, to tiež občas prestrelila. Napríklad nedávno zakázali reklamu na nové BMW M4, že vraj navádza k nebezpečnej jazde. Ale to nebola jediná zakázaná reklama na BMW. Tých bola celá rada, dokonca aj legendárny spot propagujúci BMW M5 E39. Ten vypli v Nemecku kvôli tomu, že sa nesmie auto propagovať v súvislosti s rýchlosťou.

Vo Veľkej Británii tiež zakázali reklamu na elektrické BMW Active E, lebo vraj nesprávne informuje o emisiách. BMW uvádzalo, že elektrické auto prináša stopercentnú radosť s nulovými emisiami a to je vraj nepravdivá informácia, keď aj pri výrobe elektriny vznikajú emisie.

bmw.jpg

Dodge

Zákazu neunikla ani reklama na Dodge Durango pôvodne určená pre vysielanie počas Super Bowlu. Komisii sa zdala príliš sexistická, ale nám sa zdá, že sa skôr niektorého z posudzujúcich komisárov osobne dotkla...

Ford

Automobilka Ford sa pokúšala v Indii vtipne predať model Figo (trochu prekarosovanú Fiestu) a jeho veľký kufor. Akokoľvek môže byť nápad s karikatúrou Silvia Berlusconiho, Paris Hilton a Michaela Schumachera zaujímavý, Ford ho odmietol. Napriek tomu tvorcovia reklamu ukázali na súťaži reklám v roku 2013, proti prianiu Fordu, a všetko vyvrcholilo súdnym sporom o poškodenie dobrého mena Fordu, odchodom vedenia reklamnej agentúry a prepustením asi desiatich kreatívcov.

ford (1).jpgford (2).jpgford (3).jpg

Jaguar

Britská automobilka Jaguar, rovnako ako niektoré ďalšie, musela stiahnuť niektoré svoje spoty, v ktorých údajne kladie príliš veľký dôraz na rýchlosť a nebezpečnú jazdu. Niektorí úradníci sú skutočne posadnutí a musia za každú cenu napáchať dobro.

Mercedes-Benz

Mercedesu tiež zakázali niektoré reklamy. Asi najkritizovanejší bol spot s blondínkou, ktorá si prišla do knižnice objednať hamburger s hranolkami a milkshake. Otázkou ostáva, čo týmto klišé chcel vlastne Mercedes ukázať.

A k Mercedesu máme ešte jeden bonus, aj keď to nie je reklama na Mercedes žiadaná alebo schválená automobilkou. Jedná sa o spot pre súťaž o najlepšiu reklamu, ktorú tvorca Tobias Haase s týmto videom vyhral. Fiktívna reklama prezentuje bezpečnostné asistenčné systémy, ktoré dokážu včas zareagovať na nebezpečenstvo...

Nissan

Reklama na Nissan 300ZX, ktorú režíroval Ridley Scott (áno, ten Ridley Scott, ktorý nakrútil slávny film Votrelec), bola vysielaná len jediný raz počas Super Bowlu v roku 1990. Potom bola hneď stiahnutá, pretože sa k Nissanu doniesli sťažnosti, že vraj povzbudzuje k agresívnej jazde a pouličnému pretekaniu.

Toyota

Určite si spomeniete na v Británii zakázanú reklamu na kupé Toyota GT86. Áno, aj táto reklama podľa úradníkov nabáda k agresívnej a nezodpovednej jazde. Našťastie sa v dobe internetu dostala reklama do sveta a spolu s medializáciou zákazu mala ešte väčší efekt. A to muselo úradníkom z ASA vadiť asi najviac.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY