vytisknout velikost písma 10 vecí, ktoré možno neviete (ale mali by ste vedieť) o motorkároch

Spolužitie jednostopových a dvojstopových účastníkov cestnej premávky nebolo nikdy úplne jednoduché.
10 vecí, ktoré možno neviete (ale mali by ste vedieť) o motorkároch

Niektorí vodiči nemôžu motorkárov vystáť. Vadí im, že jazdia rýchlo, že majú hlučný výfuk, v že nosia kožené oblečenie a že si to užívajú. Vadí im na motorkároch skrátka všetko.

Aj keď vám ale motorkári lezú krkom, premýšľajte o nich ako o ľuďoch a myslite na to, že prípadná nehoda môže skončiť tragicky. Vybrali sme desať vecí, ktoré by vám mohli pomôcť lepšie motorkárov pochopiť - a človeku bez jednostopovej skúsenosti nemusia byť úplne zrejmé.

1. Motorkár je právoplatný účastník prevádzky

Na rozdiel napríklad od cyklistov musí mať motorkár vodičský preukaz a musí platiť povinné zmluvné poistenie. Na rozdiel od cyklistov spravidla nejazdí po troch alebo viac pivách a nemá vedľa cesty pre seba vyhradenú cestu.

2. Motorkári jazdia pre radosť

Už z nepraktické povahy motocykla je jasné, že sa jedná predovšetkým o rekreáciu a koníček. Motorkári si to skrátka užívajú. Chápte preto skutočnosť, že oni sa predbiehajú hlavne z radosti, takže s tým súvisí aj časté využívanie výkonu motocykla a jeho rýchlosti. Keď máte rýchle športové auto, tiež sa s ním nebudete len znudene šuchtať za autobusom.

3. Motorkár vždy ide na začiatok kolóny

Aj napriek zábavnému a rekreačnému charakteru motorky veľa ľudí využíva jej praktickú stránku - ľahké prepletanie hustou mestskou premávkou. Motorkár proste vždy pôjde dopredu na začiatok kolóny, tak mu nechajte trochu miesta. Je to oveľa bezpečnejšie pre všetkých, pretože on od semafóru odíde rýchlejšie a zmizne, nemusí potom kľučkovať a preplietať sa medzi autami zľava a sprava. Pustite ho, nech na neho potom nemusíte dávať pozor.

4. Motorka je výrazne rýchlejšia

Motocykel je pomerne dostupný a lacný spôsob, ako si užiť vysokú rýchlosť. Najmä na rovinkách potom niektorí motorkári jazdia veľmi rýchlo. Rýchlejšie, než na čo sú ostatní účastníci premávky zvyknutí. Myslite na to hlavne pri odbočovaní alebo vchádzanie na hlavnú cestu.

Keď vidíte v diaľke svetlo motorky, je možné, že pôjde napríklad aj dvesto. Áno, nesmie sa to, ale vy nie ste na ceste od toho, aby ste poúčali ostatných o pravidlách. Od toho je tu Polícia SR. Vy sa starajte o to, aby ste motorkárov nezabili.

Navyše nemusí ísť vždy o egoistické porušovanie predpisov. Aj relatívne obyčajné motocykle akcelerujú rýchlejšie ako bežné autá, takže z križovatky alebo ostrej zákruty sa jednostopový stroj môže priblížiť, ako sa nazdáte - bez toho, aby jeho vodič nutne prekročil povolenú rýchlosť.

5. Nie všetci na motorke vedia dobre jazdiť

Všetci motorkári nie sú, hoci si to o sebe niektorí myslia, Valentino Rossi. Mnohí z nich vedia len ťahať za plyn, ale nepoznajú poriadne techniku jazdy na motorke, princíp vedenie pohľadu, riziká fixácie pohľadu na prekážku a základy prejazdu zákrutou.

Preto sa stáva, že vás síce na rovinke motorka predbehne a ujde vám, ale v zákrute ju dobehnete. Motorkári sa jednoducho boja motorku nakloniť a nevedia poriadne využiť jej dynamický potenciál. Alebo sú to ešte začiatočníci. Ak takého pomalého motorkára dobehnete, netlačte sa na neho. Nechcete predsa, aby spadol priamo pred vami a vy ste ho prešli. 

6. Motorka brzdí horšie než auto

Plno ľudí (na oboch stranách) si neuvedomuje, že ani ten najšportovejší motocykel s najlepšími pneumatikami nezabrzdí lepšie ako priemerné auto. Motorka má oveľa menšiu styčnú plochu pneumatík s vozovkou, v skutočnosti je pre obe kolesá podobne veľká ako u jednej úzkej pneumatiky na osobnom aute.

Motorka tak potrebuje na zastavenie zo stokilometrovej rýchlosti prinajlepšom 40 metrov, väčšinou ale viac. Obyčajné auto (bez reakčnej doby) brzdí na suchu a letných pneumatikách na približne 38 metroch. Športovým autám stačí aj menej ako 35 metrov. Na mokrom povrchu sa rozdiel ešte zväčšuje, pretože len málo motocyklov má ABS a motorkári sa potom pochopiteľne boja za brzdu poriadne zatiahnuť.

7. Nechajte im miesto pre chybu

Je dôležité počítať s tým, že sa motorkár nechá uniesť rýchlosťou a zabudne, že mu to tak nebrzdí. Alebo skrátka zle odhadne zákrutu. Nechajte mu teda miesto pre chybu. Ostatne, to by ste mali robiť s každým účastníkom premávky. Všetci občas robíme chyby, prehliadneme iné auto v zrkadle alebo jednoducho neodhadneme správne aktuálnu situáciu.

Práve tým, že si ľudia navzájom neurobia miesto, predbiehajú sa a nevedia na ceste spolupracovať, vznikajú zbytočné nehody.

8. Motorku nie je kvôli dennému svieteniu áut vidieť

Po zavedení povinného denného svietenia sa motorkárom priťažilo. Zatiaľ čo predtým ľudia dávali viac pozor a motorka bola vďaka svetlám lepšie viditeľná a ľahko rozpoznateľná aj na veľkú vzdialenosť, teraz sa v záplave svetiel, LED diód a hmloviek ľahko stratí. Plno motorkárov potom robí tú chybu, že si na truc rozsvieti diaľkové svetlá v domnení, že budú viditeľnejšie. Nebudú.

Ak motorka svieti diaľkovými svetlami, ešte horšie sa odhaduje jej rýchlosť a vodič nedokáže presne určiť, kedy motorka príde. Najprv má dojem, že je motorka blízko, ona ale ešte nikde nie je, tak tam teda vojde... A problém je na svete.

9. Motorkár ale nevie, že ho nie je vidno

Vodiči motocyklov si ale často neuvedomujú, že nie sú vidieť. Jednou vecou sú svetlá, ale druhou spôsob ich jazdy. Motorka je menšia a ľahko sa schová vo výhľade vodiča osobného auta, či už v slepom uhle zrkadla, alebo napríklad za hrubým A-stĺpikom.

Veľmi nebezpečná je situácia, keď stojíte na križovatke na vedľajšej, chcete odbočiť doľava na hlavnej a zľava prichádza auto, ktoré bliká, že bude odbočovať na tú vedľajšiu, kde stojíte. A práve za ľavým zadným rohom tohto auta sa ľahko stratí motorka, ktorá ide rovno. Toto je skutočne veľmi nebezpečné a prípadná nehoda, ktorá mnohokrát skončí tragicky, ide plne na vaše konto.

Iste, motorkár v takom prípade neurobil veľa preto, aby bol vidieť, ale to je presne tá situácia, kedy by ste ako vodič auta mali za motorkára prevziať časť zodpovednosti. Berte to tak, že to robíte skôr kvôli sebe. Nech si ten za riadidlami podľa vás zaslúži čokoľvek, predsa nechcete stráviť mesiace alebo roky života riešením nepríjemností na polícii a na súde.

10. Motorka nevypína blinker

Keď sme pri tom odbočovaní, ešte jedna perlička na záver. Na rozdiel od áut motorky, až na pár výnimiek, nevypínajú automaticky smerové svetlá. A mnoho jazdcov na to zabúda. Prístrojové štítky motoriek sú tiež horšie čitateľné. Napríklad v priamom slnku jazdec ani nevidí, že mu bliká kontrolka ukazovateľa zmeny smeru jazdy. Vždy radšej počítajte s tým, že aj keď motorka bliká, nemusí to nutne znamenať, že má vodič v úmysle odbočovať.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |