vytisknout velikost písma 10 najhorších zlozvykov na slovenských cestách

Nie je dňa, aby ste nestretli niekoho, kto vám cestu autom znepríjemní nejakým prešľapom. Ktoré sú ale vôbec tie najhoršie?
10 najhorších zlozvykov na slovenských cestách

Nielen slovenskí vodiči majú veľa nepríjemných zlozvykov, ktorými obťažujú (často len nevedomky, ale skôr z čistej hlúposti) všetkých okolo seba. Veľakrát sa jedná o skutočné prešľapy proti bezpečnosti a plynulosti premávky, napriek tomu sa trestajú len výnimočne. Ono je pre políciu pohodlnejšie merať v úkryte na konci obce povolenú rýchlosť...

1. Jazda prostredným alebo ľavým pruhom

Veľmi rozšíreným nešvárom je nevyužívanie pravého pruhu diaľníc a rýchlostných ciest. Najhoršie je to na trojprúdových komunikáciach, na ktorých sa množstvo vodičov "usadí" v prostrednom pruhu, bez toho, aby v tom pravom bola nejaká prevádzka. Tým sa kapacita cesty znižuje.

Ak idete usporiadane v pravom pruhu, musíte najprv za experta v strednom pruhu prejsť do prostredného a potom ešte do ľavého a znova sa musíte vrátiť cez dva pruhy. Je to veľmi nebezpečné, ale nikdy sme nepočuli, že by za bezdôvodnú jazdu v prostrednom pruhu niekto dostal pokutu. Asi je dôležitejšie naháňať "piráta", ktorý letí na prázdnej suchej prehľadnej diaľnici 160 km/h...

2. Nepoužívanie smeroviek

Blinkre nepoužívajú len ignoranti, ale aj ľudia, ktorí nevedia držať poriadne volant a namiesto vzorovej polohy rúk na volante "trištvrte na tri" majú jednu rukou položenú hore na venci volantu a prehmatávať potom na páčku smeroviek je pre nich príliš obťažujúce a náročné.

Pritom práve smerovka patrí k jednému zo základných prostriedkov komunikácie medzi vodičmi. Kto nedáva znamenie včas, zbytočne ostatným napríklad predlžuje čakanie v križovatke a znemožňuje im dopredu odhadnúť, čo bude robiť.

3. Svietenie hmlovkami alebo diaľkovými svetlami

Prečo sa svetlám do hmly hovorí hmlové svetlá? Pretože slúžia na svietenie v hmle. Definíciu hmly nech si každý vygooglí, ale napríklad wikipedia hovorí, že "hmla je oblak, ktorý leží bezprostredne nad zemou a výrazne obmedzuje viditeľnosť na vzdialenosť menšiu ako 1 km." Hmlovky, najmä tie zadné, ale majú zmysel aj v prudkom daždi, kedy sa za autom tvorí vodný sprej a zhoršuje sa viditeľnosť auta.

Osvetlenie vozidla je vôbec pre niektorých jedincov ťažko pochopiteľná vec. Prečo napríklad niektorí ľudia jazdia vo dne s rozsvietenými diaľkovými svetlami? Napríklad motorkári si tým nepomôžu, ba naopak je motorka s diaľkovými svetlami oveľa horšie odhadnuteľná. Motorkári si tým tak paradoxne škodia viac.

Samostatnou kapitolou sú potom ľudia, ktorí aj za šera jazdia s dennými diódovými svetlami, takže im nesvietia svetla zadné a nie sú vidieť. A tí, ktorí nie sú schopní si upraviť sklon svetlometov, keď majú naložený kufor, dokážu nielen rozčúliť, ale predovšetkým nebezpečne oslniť.

4. Pomalé rozjazdy z križovatiek

Ako prebieha bežný odjazd z križovatky? Na semafore svieti červená a autá stoja (pre cyklistov ale znamená červená "voľno"). Na semafore sa rozsvieti oranžová, čo pre prvého vodiča v kolóne neznamená nič. Na semafore sa rozsvieti zelená, čo pre jedného z posledných vodičov v kolóne znamená spustenie klaksónu. Spustenie klaksónu iného vodiča prinúti prvého vodiča v kolóne konečne sa pozrieť na semafór a započať s procesom hľadania radiacej páky a voľby správnej rýchlosti pre rozjazd vozidla. Zvyčajne vodič správne zvolí prvý rýchlostný stupeň.

Po opatrnom povolení spojkového pedálu prvého vodiča a jemnom dávkovaní plynu, aby náhodou mocná sila atmosférického benzínového motora s objemom jedného litra nespálila pneumatiky, radí prvý vodič ihneď dvojku a veľmi, ale naozaj veľmi obozretne pridáva plyn, ako by riadil Ferrari F40 na snehu.

Nechceme po nikom, aby sa rozbiehal s pískajúcimi pneumatikami, ale svižný rozjazd od semafóru zvyšuje priepustnosť križovatiek a znižuje stres vodičov, ktorí sa vedia rozbehnúť normálne. A ak má niekto s rozjazdmi problém, nech si kúpi auto s automatickou prevodovkou.

5. Jazda 20 km/h pod zákonným limitom

Ďalším zlozvykom je bezdôvodná jazda nižšia ako dovolenou rýchlosťou na prehľadných a rovných úsekoch. Väčšina ľudí jazdí bezpečne tachometrovou deväťdesiatkou, čo je vo výsledku sotva skutočná osemdesiatka po odpočítaní odchýlky tachometra a radaru. A čo sa stane, keď dobehnete niekoho, kto drží tachometrových sedemdesiatpäť?

Väčšina ľudí sa chce takéhoto vodiča zbaviť za každú cenu, pretože ich obmedzuje a ísť za niekým takým je veľmi frustrujúce. Niekedy ho začnú predbiehať aj na veľmi nebezpečných úsekoch. Paradoxné je, že na prvopočiatku nebezpečnej situácie nie je niekto, kto predbieha cez dvojitú plnú čiaru pred horizontom, ale niekto, kto nevie alebo nechce držať krok s ostatnou prevádzkou. Samozrejme nehovoríme o situáciách, kedy má vodič k pomalšiemu tempu pádne dôvody.

6. Tlačenie sa do križovatky, ktorú nemožno prejsť

Riešenie niektorých križovatiek je veľmi nešťastné (spolu s intervalmi nadväzujúcich semafórov), ale to neospravedlňuje vodičov, ktorí vchádzajú do križovatky, bez toho, aby ju mohli bezpečne prejsť. Upchajú tak jazdu z iných smerov a vzniká zápcha. Tohto nešváru sa dopúšťajú predovšetkým tí vodiči, ktorí sa nevedia s auta pozerať dopredu a pozerajú len na nárazník auta pred sebou, takže si nevedi urobiť ucelený obrázok o situácii na ceste.

7. Neschopnosť držať konštantnú rýchlosť

Veď to poznáte. Idete po diaľnici sto tridsať, dôjdete auto, predbehnete ho a ďalej držíte svojich sto tridsať. Ale vodič toho auta vás za pár sekúnd príde, predbehne a opäť sa pred vás zaradí, začne zase spomaľovať, takže ho musíte znovu predbehnúť. A tak stále dokola...

Toto správanie je možné vypozorovať predovšetkým u vodičov, ktorí neustále telefonujú. Začnú sa sústrediť na hovor a nesledujú rýchlosť. Ak máte s udržaním rýchlosti problém, kúpte si tempomat a používajte ho.

8. Parkovanie cez dve miesta

Vybavujete si situáciu, kedy potrebujete zaparkovať, ale niekoľko áut stojí tak, že zaberajú dve miesta? Alebo dokonca tri? Niektorým ľuďom je proste jedno, že auto postavia tak, aby ostatní zaparkovať už nemohli. Chýbajú im aspoň elementárne zásady slušnosti a schopnosť myslieť dopredu.

Keď tu teraz o jedenástej dopoludnia nikto nie je, neznamená to, že tu napríklad o šiestej večer nebudú chcieť všetci zaparkovať. O to smutnejšie je, keď sú parkovacie státia zvýraznené vodorovným značením, napriek tomu sa niekto nevie medzi tie dve biele čiary trafiť.

9. Neschopnosť dodržiavať pravidlo zipsu

Ďalším dôkazom ľudskej neschopnosti spolupracovať na ceste je situácia, v ktorej je potrebné spojiť dva jazdné pruhy do jedného. Avšak také primitívne pravidlo, ako je tzv. zips, delí ľudí na dve kategórie.

Do jednej patria tí, ktorí nie sú schopní prísť na koniec zúženia a pchajú sa do priebežného pruhu ďaleko pred koncom druhého pruhu. Tým znižujú kapacitu cesty. Do druhej potom patria ľudia, ktorí sú presvedčení o tom, že keď oni ako ovečky stáli v priebežnom pruhu, predsa nebudú púšťať niekoho, kto využil kapacitu komunikácie naplno a došiel k zúženiu druhým pruhom.

Pritom práve plynulé dodržiavanie pravidla zipsu a schopnosť vodičov naplno využiť obmedzenú kapacitu komunikácie znižuje intenzitu dopravnej zápchy a zvyšuje plynulosť.

10. Jazda prostriedkom cesty a skracovanie si zákrut

S odhadom šírky auta majú problém hlavne začiatočníci, ale bohužiaľ ani veľká časť pomerne skúsených vodičov nevie využiť celú šírku komunikácie a k orientácii na ceste používajú skôr prostrednú deliacu čiaru ako okraj vozovky. Takého vodiča je tiež veľmi ťažké predbehnúť, pretože zhoršuje autám za sebou zorný uhol a výhľad dopredu.

Niečo iné je to v prípade kamiónov a autobusov, ktoré na užších cestách nižšieho rádu riskujú po prvé zrážanie konárov stromov napríklad nadstavbou návesu a po druhé prepadnutie poškodenou krajnicou, ktorá nie je pod štyridsaťtonovým vozidlom tak stabilná ako pod malým osobákom.

Podobným nešvárom je aj skracovanie si zákrut prejdením do protismeru. Na prehľadnej ceste, ak sa chcete dynamicky prejsť, sa to dá tolerovať, ale v zákrutách, do ktorých vodič nevidí, je to krajne nebezpečné. Značne to ale súvisí s neschopnosťou ľudí vedieť prejsť zákrutu ako takú, čomu sa budeme široko venovať v ďalšej kapitole nášho seriálu o správnom a bezpečnom riadení auta.

Bonus: Cyklisti nepoužívajú cyklotrasu popri ceste

Cyklisti. O ich správaní na ceste by sa dali popísať stohy papiera. My sa dnes obmedzíme na jeden novší fenomén - nevyužívanie cyklotrasy vedúcej hneď vedľa cesty. Áno, to sa naozaj deje. Namiesto bezpečnej jazdy po cykloceste sa cyklisti pletú vodičom na súbežnej ceste, sú vulgárne a vodičom (i vodičkám) nadávajú.

Pritom hneď vedľa majú vyhradenú komunikáciu. Na tej by sa, pravda, museli hlavne cez víkendy a za pekného počasia prispôsobovať pomalšej prevádzky - a to sa im zdá príliš obmedzujúce.

Čo štve za volantom vás? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A