vytisknout velikost písma 10 áut, ktoré najviac zmenili Ameriku

Nebyť týchto desiatich modelov, nevyzeral by americký automobilový priemysel tak, ako ho dnes poznáme, či už v dobrom alebo zlom...
10 áut, ktoré najviac zmenili Ameriku

Článek bol s dovolením autora prevzatý z RadioDixie.cz

1. Ford Model T (1908-1927)

1. Ford Model T.jpg

Zmenil Ameriku viac ako deväť zvyšných áut dohromady. Vďaka masovej výrobe mohol byť lacný, a pretože bol lacný, stal sa automobil z luxusného tovaru bežnou záležitosťou. Nemohli ste si ho kúpiť v inej farbe ako čiernej, ale mohli ste si ho kúpiť. Predmestie, siahajúce desiatky míľ od mestských centier, absencia verejnej dopravy, tranzitné reštaurácie a banky, automobilová kiná... Počiatky toho všetkého môžeme vysledovať k Modelu T. Tam začína Amerika, akú poznáme.

2. Ford '32 (1932)

2. Ford ’32.jpg

Model T bol úspešný a postavil Ameriku na kolesá, ale viac než sparťanskú prepravu neponúkal. Model 18 z roku 1932, bežne známy ako "tridsaťdvojka" (alebo tiež "dvojka", deuce) prišiel s niečím, čo bolo do tej doby u lacného auta nevídané. S osemvalcovým motorom. Mal výkon 65 koní a rozhýbal ľahkú Fordku na takmer 130 km/h. Amerika si zvykla na lacné, výkonné autá a zamilovala sa do V8. Neskôr, keď ho mladí nadšenci začali upravovať pre vyššie výkony navyše stál aj pri vzniku hot rodov...

3. Chevrolet Corvette (1953-súčasnosť)

3. Chevrolet Corvette.jpg

Americké auta boli po druhej svetovej vojne väčšie, komfortnejšie a rýchlejšie než akékoľvek iné. Napriek tomu ale viacmenej neexistovalo niečo také ako "americký športiak". A keď v roku 1953 prišiel Chevrolet s prvým šesťvalcovým Corvette, vyzeralo to, že ani dlho nebude. Zníženie cien a nasadenie osemvalcových motorov ale z príťažlivého roadstera urobilo legendu, ktorá sa nielenže udržala vo výrobe dodnes, ale tiež prinútila Ford, aby vyvinul svoj ​​Thunderbird. Čo viedlo k ďalším veciam, o ktorých si ešte povieme...

4. Chevrolet '55 (1955)

4. Chevrolet ’55.jpg

Pre ročník 1955 prišiel Chevrolet s modernejším, športovejším vzhľadom - maska ​​bola inšpirovaná vtedajšími Ferrari - a hlavne do svojich áut prvýkrát masovo nasadil osemvalcový motor. "Päťdesiatpäťka" a po nej nasledujúce '56 a '57 tak mali podobný efekt ako pred vojnou '32 Ford. Boli lacné, príťažlivé a na svoju dobu veľmi rýchle. Dalo by sa dokonca možno tvrdiť, že niekde tam sa zrodil duch muscle cars. A navyše to boli prvé autá so slávnym "Chevy Small Block", najvyrábenejším motorom v histórii...

5. Ford Mustang (1964-súčasnosť)

5. Ford Mustang.jpg

Po technickej stránke Mustang výnimočný nebol. Naopak, zdieľal väčšinu "vnútorností" s lacným kompaktom Falcon. Vznikol ako lacnejšia alternatíva k vyššie spomenutému Thunderbirdu a jeho dizajn, inšpirovaný európskymi športiakmi, mal očariť mladú generáciu.

Ako asi prvé auto bol stvorený predovšetkým marketingom - vzhľad ho predával a obrovská šírka príplatkovej výbavy z neho robila stroj na peniaze. A v jeho šľapajach išiel rad ďalších "pony cars" - ako napríklad Chevrolet Camaro alebo Dodge Challenger.

6. Chevrolet Vega (1970-1977)

6. Chevrolet Vega.jpg

Prvé skutočne kompaktné vozidlo od General Motors. Športové tvary, moderný motor s hliníkovým blokom, nízka cena a vynikajúce jazdné vlastnosti mali z Vegu urobiť miláčika davov, zvlášť v čase palivovej krízy na začiatku sedemdesiatych rokov. Bohužiaľ sa však projekt dostal pod prílišnú kontrolu účtovných. Karosérie hrdzaveli pred očami, motor sa ľahko prehrial a skolaboval. Vega bola nakoniec oveľa ťažšia a drahšia ako bolo plánované, s chudobnejšou výbavou. Milióny Američanov si ako ďalšie auto kúpili Toyotu...

7. Cadillac Seville (1975-1979)

7. Cadillac Seville.jpg

Palivová kríza na začiatku 70. rokov pridusila výkony amerických áut a donútila mnoho zákazníkov zaujímať sa o menšie vozidlá. Ale luxusné značky stále ponúkali väčšie a väčšie koráby ciest, dávajúce svojim majiteľom zabudnúť na zlé časy. V roku 1975 ale Cadillac predstavil model Seville, ktorý mal konkurovať európskym luxusným značkám. Bol vrcholom v ponuke značky, bol nabitý technológiou, najdrahší... a tiež najmenší. Bolo to prvýkrát, kedy sa americké luxusné autá začali zmenšovať.

8. Plymouth Voyager (1984-1990)

8. Plymouth Voyager.jpg

Až do osemdesiatych rokov boli v Amerike populárne gigantické kombi s osemvalcovými motormi pod obrou kapotou. Dodávky boli vnímané ako autá na prácu. Potom ale niekoho vo Fordr napadlo postaviť dodávke podobnú karosériu na podvozok osobného vozidla. Vznikol tak priestor pre pohodlné usadenie siedmich ľudí, za ktorými pritom stále zostával slušný kufor. Henry Ford II ale myšlienku zavrhol a zodpovedný inžinier radšej prešiel k Chrysleru. Tam vytvoril Voyager - a s ním aj celú kategóriu minivanov.

9. Ford Explorer (1990-2001)

9. Ford Explorer.jpg

Až do osemdesiatych rokov boli off-roady alebo SUV určené primárne do terénu a ponúkali tomu zodpovedajúce schopnosti. Explorer stál pri zrode nového druhu áut, ktoré síce navonok vyzerali ako drsné terénne autá, ale ich technika a predovšetkým účel zodpovedali skôr kombíkom s vyšším posedom. Zákazníci milovali výhľad a drsný vzhľad, výrobcovia zase vysoké marže a výhodnejšie podmienky v rámci noriem na emisie a spotrebu. Po príchode Exploreru začala SUV zaplavovať Ameriku.

10. Lincoln Mark LT (2006-súčasnosť)

10. Lincoln Mark LT.jpg

Mark LT sám o sebe nebol príliš úspešný. Vydržal vo výrobe iba dva roky a nedosiahol žiadnych zvláštnych úspechov. Ale jeho myšlienka žije doteraz. Zákazníci nedokázali prijať myšlienku pick-upu od luxusnej značky, ale luxusných pick-upov sa vyrojila celá rada. Keď sa pozriete na najdrahšie verzie Fordu F-150, Dodge Ram alebo Chevroletu Silverado, zistíte, že ponúkajú komfort porovnateľný s luxusnými sedanmi. A v ich úlohe sa tiež často používajú...

+1: Tesla Model S (2012-súčasnosť)

+1. Tesla Model S.jpg

Zatiaľ je príliš skoro na to, povedať že Tesla Model S zmení americký automobilový priemysel. Zdá sa ale, že má slušne našliapnuté. Nielenže ako prvý prakticky použiteľný elektromobil možno zmení celý svet. Môže tiež zmeniť vnímanie amerického automobilového priemyslu ako zatuchnutého rybníčku, v ktorom sa rochnia tri tučné prasiatka v podobe GM, Fordu a Chrysleru. Je to prvýkrát za mnoho desaťročí, kedy v Amerike vznikla skutočne nová automobilka - prvýkrát za ešte viac desaťročí, kedy by mohla mať úspech...

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A